Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica. Kwitnący Park Miejski i...skupieniec lipowy. Czym jest i czy zagraża naszym lipom? [ZDJĘCIA]

Redakcja
Baczni obserwatorzy drzewostanu w Parku Miejskim w Legnicy mogli już zauważyć skupiska niewielkich owadów na pniach przede wszystkim lip. Z oddali wyglądają jak mech lub ciemna plama. Jest to skupieniec lipowy, czyli inwazyjny gatunek pluskwiaka, który stosunkowo niedawno przybył do Polski z powodu ocieplenia klimatu. Wciąż trwają badania nad gatunkiem.

Skupieniec lipowy po raz pierwszy został zaobserwowany w Polsce w 2016 roku. Jego polska nazwa jest wciąż nieoficjalna, właściwa brzmi Oxycarenus lavaterae. Owad może powodować szkody, wydziela też nieprzyjemny zapach, z powodu którego nie stanowi pokarmu dla ptaków. Pochodzi z południowej Europy, a do Polski przywędrował wskutek ocieplenia klimatu. Zauważyć go można głównie w Polsce południowo-zachodniej. Przyrodnicy zapewniają, że nie ma się czego bać, choć badania nad gatunkiem i jego rzeczywistym wpływem wciąż trwają.

Skupieniec lipowy żeruje na drzewach, głównie na lipach drobnolistnych, a także na hibiskusach. Jest aktywny od wiosny do jesieni, a obserwowany przede wszystkim w okresie hibernacji, śpiąc na korze lipowej. Wiosną przemieszcza się na inne rośliny. Może pojawić się również na ścianie bloku, ale nie jest groźny dla ludzi.

Skupieniec lipowy wyglądem przypomina niewielkiego żuka. Jego długość wynosi od 4,5 do 6 mm. Jego głowa jest czarna, skrzydła czerwonawe, zakrywka srebrzystobiała. Owad jest wyjątkowo czuły na zmianę temperatury.

Owady wysysają soki roślinne z nasion, liści i kory lip, rzadziej innych drzew liściastych, okazjonalnie wysysają rozmaite owoce (wymienia się morele i brzoskwinie) – jednak w polskich warunkach przypuszczalnie specjalizują się w żerowaniu na lipach: drobnolistnej, krymskiej i amerykańskiej a zdecydowanie mniej chętnie na lipie szerokolistnej.

Czy jest zagrożeniem dla drzew? Trudno do końca powiedzieć. Z pewnością jest wrażliwy na mróz i populacja tego gatunku będzie zależała od tego, jak niskie temperatury notowane będą w Polsce w najbliższych latach. Zmiany klimatyczne sprzyjają wędrówkom gości z południa. Tam aura staje się za sucha i za gorąca, u nas natomiast warunki od kilku lat są niemal idealne dla południowych gatunków.

Kliknij w zdjęcie i zobacz, jak wygląda skupieniec lipowy na lipach w Parku Miejskim. W galerii znaleźć można także zdjęcia kwitnących obecnie drzew i krzewów.

Legnica. Kwitnący Park Miejski i...skupieniec lipowy. Czym j...

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto