Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kozioróg Dębosz niszczy polskie dęby, ale leśnicy go chronią, bo jest gatunkiem z czerwonej listy Zobacz film

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Wideo
od 16 lat
Chrząszcz Kozioróg Dębosz (Cerambyx cerdo) to największy z występujących w Polsce przedstawicieli rodziny kózkowatych. Jest to owad o masywnym ciele, ciemnobrązowych pokrywach skrzydłowych i długich czułkach, które u samców mogą być dwukrotnie dłuższe niż ciało. Żeruje on na żywych dębach, głównie szypułkowych i bezszypułkowych, wygryzając w nich długie tunele. Jego cykl rozwojowy trwa 3-5 lat i odbywa się pod korą zasiedlonego drzewa.

Z reguły drzewa zasiedlone przez Kozioroga Dębosza nie są wycinane. W tym konkretnym przypadku drzewa rosną przy drodze publicznej stwarzając zagrożenie dla życia i zdrowia osób z niej korzystających. Dlatego też zapadła decyzja o usunięciu samych koron. Drzewa bez korony o konkretnych wysokościach samego pnia nie stanowią w tym przypadku żadnego zagrożenia dla osób trzecich. Takie działanie pracowników Nadleśnictwa Legnica powoduje, że Kozioróg Dębosz ma możliwość dalszego rozwoju aż do momentu osiągnięcia stadium owada doskonałego ( imago). Dzięki temu zwiększa się bioróżnorodność w lasach co jest jednym z priorytetów Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Zobacz na filmie gdzie ta sytuacja miała miejsce

Zasięg i siedlisko

Chrząszcz Kozioróg Dębosz występuje w Europie, Azji Wschodniej i Afryce Północnej. W Polsce pokrywa się z zasięgiem dębu szypułkowego i preferuje dobrze nasłonecznione, ponad 100-letnie drzewa, rosnące pojedynczo lub w niewielkich skupiskach. Lubi też stare, dobrze prześwietlone dąbrowy. Spotkać go można tylko na żywych drzewach, które są jego jedynym źródłem pokarmu.

Morfologia i biologia

Dorosły osobnik chrząszcza Kozioróg Dębosz mierzy do 56 mm długości ciała. Czułki samicy są długości jej ciała, samca – o połowę dłuższe. Samica składa jaja w spękanach kory. Larwy żerują początkowo w korze, gdzie spędzają pierwszą zimę, następnie w łyku i twardzieli. Z uszkodzonego drzewa wypływa sok, tworząc na korze ciemne przebarwienia. Czas rozwoju to około 3 lata, w drewnie przesuszonym – nawet do 5 lat. Larwa jest jasnożółta z rdzawą głową, dorasta do 10 cm. Łączna długość żerowiska dochodzi do 1 m. Przepoczwarczenie następuje jesienią, jednak wnętrze drzewa opuszcza dopiero od maja do początku września.

Zagrożenia i ochrona

Chrząszcz Kozioróg Dębosz jest gatunkiem narażonym na wyginięcie i objętym ścisłą ochroną gatunkową w Polsce. Jego populacja zmniejsza się z powodu utraty siedlisk, wycinki starych drzew, stosowania pestycydów i chorób roślin. Drzewo zaatakowane przez tego owada jest bardziej podatne na infekcje i zamieranie. Aby chronić ten gatunek, należy zachować naturalne zróżnicowanie wiekowe lasów, dbać o starodrzewy i pomniki przyrody oraz unikać stosowania środków chemicznych na drzewach zasiedlonych przez kozioroga.

Ciekawostki

Chrząszcz Kozioróg Dębosz jest jednym z kilku najważniejszych gatunków chrząszczy w ramach systemu ochrony Natura 2000 na terytorium Polski.
Żeruje między innymi na drzewach będących pomnikami przyrody, również na Bartku, który też jest pod ochroną.
Najliczniejsza populacja tego gatunku w Polsce występuje na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy.
Dorosłe chrząszcze są aktywne o zmierzchu i w nocy, a ich lot jest głośny i niezgrabny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto