Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie V LO z Legnicy biorą udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International

Jędrzej Rams
Jędrzej Rams
Uczniowie V liceum ogólnokształcącego im. Jana Helweiusza w Legnicy piszą listy z Amnesty International
Uczniowie V liceum ogólnokształcącego im. Jana Helweiusza w Legnicy piszą listy z Amnesty International Jędrzej Rams/PolskaPress
Legniczanie wczoraj mieli napisanych 300 listów, a plan zakłada, że dojdą do 1500. Wszystko po to, by wesprzeć osoby represjonowane w różnych krajach na świecie.

Od 1 grudnia w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Heweliusza w Legnicy trwa wielkie pisanie listów w ramach Maratonu Pisania Listów organizowanego przez Amensty International. Jest to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Uczniowie "Heweliusza" w głosowaniu wybrali 3 z 12 osób, które w tym roku zostały zaproponowane przez Amnesty International i to o nich piszą listy. Są to:

- Justyna Wydrzyńska z Polski
- Rocky Myerrs z USA
- Wujek Pabai i Wujek Poula z Australii
Pisanie listów w obronie działaczy praw człowieka

Akcja w V LO zakończy się w najbliższy piątek (8 grudnia) całodziennym pisanie listów przez wszystkich chętnych uczniów. Organizatorzy liczą, że uda się napisać 1 500 listów. Na tę chwilę mają ich nieco ponad 300.

- Mamy grupę 9 osób, które odwiedzają poszczególne klasy i proponują im pisanie listów na godzinie wychowawczej. W piątek każdy będzie mógł przyjść do Sali różowej i tam napisać list. Mamy nadzieję, że to pomoże nam uzyskać upragnioną liczbę listów – tłumaczy Patryk Niewiada-Musiał.

Jedną z klas która wykorzystała godzinę wychowawczą na pisanie listów była 2 G. Ich wychowawczynią jest Małgorzata Szuszkiewicz-Gołębiowska, która mówi, że taka inicjatywa jest bardzo ciekawą formą uzupełnienia programu wychowawczego.

- Odwiedzili nas uczniowie z innych klas i opowiedzieli o inicjatywie oraz o tegorocznych osobach, o których będą przepisywane listy. Każdy chętny mógł dołączyć się do akcji. I wielu to zrobiło. Jestem pewna, że nie straciłam godziny wychowawczej, ponieważ uważam, że wychowanie obywatelskie jest bardzo ważnym elementem procesu wychowywania do dorosłości i dojrzałości. Myślę, że przybliżenie uczniom tematyki problemów prawnych różnych aktywistów walczących o prawa człowieka, daje im do myślenia i kształtuje odpowiednie postawy obywatelskie – mówi nauczycielka.

Przepisywanie listów w V LO jest inicjatywą całkowicie oddolną.

- W tę akcję angażowałem się już w szkole podstawowej. Tam zaraziłem się pasją pomagania. Postanowiłem sobie, że gdy pójdę do liceum, to także tutaj zaangażuję się w pisanie listów. Zgłosiłem się więc do pani Joanny Lilli Świącik, która jest u nas nauczycielką Wiedza o Społeczeństwie, z propozycją zorganizowania akcji w naszej szkole. Zgodziła się i dzięki temu działamy – mówi Patryk Niewiada-Musiał.

Przepisane listy zostaną wysłane do ambasad krajów oraz do prokuratora generalnego w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto