MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda życie na Zakaczawiu w Legnicy. Zobaczcie zdjęcia Amadeusza Świerka docenione w ogólnopolskim konkursie Grand Press Photo

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Fotograficzny projekt dokumentalny “Dzielnica Cudów”, autorstwa wrocławskiego fotografa Amadeusza Świerka zdobył drugie miejsce w prestiżowym konkursie Grand Press Photo w kategorii “Documentary Project”. Grand Press Photo to największy konkurs polskiej fotografii prasowej. Zobaczcie te zdjęcia!

Projekt dokumentalny wrocławskiego fotografa realizowany w Legnicy otrzymał nagrodę w konkursie Grand Press Photo

Amadeusz Świerk zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie fotografii prasowej i dokumentalnej Grand Press Photo. Cykl zdjęć dokumentujących dzisiejsze życie na słynnej legnickiej Dzielnicy Cudów doceniło jury konkursu.

Bardzo dziękuję jury za nagrodę, ale przede wszystkim dziękuję mieszkańcom Zakaczawia za zaufanie mi i pokazanie fragmentów swoich światów. Tworzycie barwną i wyjątkową społeczność. Zakaczawie odkryłem przez przypadek. Szare, zaniedbane kamienice pełne ludzi, wysokie bezrobocie i przestępczość, bieda. Ale jest coś wyjątkowego w tym miejscu i jest to jego legenda. W tym społecznym tyglu wykształcili się twardzi ludzie o nietuzinkowych życiorysach, a ich społeczność dwadzieścia lat temu stała się inspiracją dla głośnej sztuki teatralnej - "Ballady o Zakaczawiu". Pomimo ponurych pozorów i złych stereotypów, barwne życie dzielnicy szybko mnie wciągnęło. Zacząłem odkrywać jej mieszkańców podchodząc do nich bez uprzedzeń, starając się ich możliwie jak najpełniej zrozumieć – powiedział autor zdjęć.

Pisaliśmy o autorze zdjęć wcześniej, gdy tworzył projekt:

Amadeusz Świerk zapowiada, że projekt potrwa jeszcze przynajmniej kilka lat i ma nadzieję, że zakończy się książką.

Chcę pokazać nie tylko koloryt dzielnicowego środowiska, ale także okres przemian i prób gentryfikacji Zakaczawia poprzez losy jego mieszkańców — moich znajomych, z którymi stworzyłem relacje. Docelowo zostanie wydany w formie książki, natomiast po trzech latach pracy chciałbym opublikować zdjęcia w formie gazety, którą będę dystrybuował wśród mieszkańców dzielnicy, a także różnych instytucji kultury – mówi Amadeusz Świerk.

Fotograf planuje również wystawę, którą zainteresowanie wyraził legnicki Teatr, a także inne instytucje kultury jak Czasoprzestrzeń z Wrocławia czy Pix House z Poznania.

Projekt dokumentalny “Dzielnica Cudów”, autorstwa wrocławskiego fotografa Amadeusza Świerka zdobył drugie miejsce w prestiżowym konkursie Grand Press Photo w kategorii “Documentary Project”. Grand Press Photo to największy konkurs polskiej fotografii prasowej. O nagrody tegorocznej, XX edycji konkursu walczyły w finale 233 zdjęcia autorstwa 56 fotografów.

Amadeusz Świerk

Zakaczawie po II wojnie światowej stało się nieformalnym centrum życia społecznego Polaków. Pomimo cienia radzieckiego garnizonu, wśród polskich rodzin i silnej społeczności romskiej przesiedlonej do dzielnicy przez komunistów kwitły małe przedsiębiorstwa, bary i ośrodki kultury.

Kiedy żelazna kurtyna opadła i ostatni sowieccy żołnierze opuścili miasto, Legnica w końcu odetchnęła z ulgą. Zakaczawie nie miało jednak szczęścia - pominięte przez dynamikę kapitalizmu lat 90-tych popadło w ruinę i zapomnienie. Przydomek Zakaczawia, "Dzielnica Cudów" nabrał gorzko-ironicznego wydźwięku, ale pokolenia jego mieszkańców wciąż zachowały silne poczucie wspólnoty. Współczesne Zakaczawie jest żywym świadkiem wiatrów zmian i transformacji historycznych przez dziesięciolecia wystawiających społeczny mikrokosmos jego mieszkańców na coraz to nowe próby.

Amadeusz Świerk

Amadeusz Świerk - fotograf dokumentalny z Wrocławia. Interesuje go kulturowy aspekt człowieka. W swoich pracach często skupia się na zagadnieniu mniejszości – społecznych, etnicznych, religijnych oraz relacji człowiek - środowisko. Jego prace zostały wyróżnione w wielu konkursach, m.in. Photographic Society Documentary Awards, Px3 Prix De La Photographie, International Photography Awards czy polskim Grand Press Photo. Publikował m.in. w magazynach Pismo, Press oraz Kyiv Independent. Fotografował w Europie, Azji i Afryce. Autor projektów dokumentalnych o nieformalnej subkulturze ludzi uciekających od społeczeństwa i cywilizacji, zorientowanej wokół leśnej chaty w Karkonoszach oraz o azjatyckich Nomadach. Obecnie pracuje nad długoterminowym projektem o słynnej dzielnicy Legnicy - Zakaczawiu, a także dokumentuje skutki wojny w Ukrainie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto