Legnica. 5 marca rozpoczyna się elektroniczny nabór dzieci do przedszkoli. Sprawdź, jak i gdzie możesz zapisać dziecko do przedszkola

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
UM Legnica
5 marca rusza elektroniczna rekrutacja dzieci do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Potrwa 3 tygodnie. Sprawdź szczegóły poniżej.

Rekrutacja do legnickich przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok 2021/2022 potrwa od 5 marca do 26 marca w formie elektronicznej. Ogłoszenie wyników odbędzie się 21 kwietnia.

Uwaga! Od 26 lutego do 4 marca rodzice dzieci już uczęszczających do przedszkoli składają deklaracje kontynowania wychowania przedszkolnego w przypadku zamiaru pobytu dziecka w placówce przez kolejny rok szkolny.

Wyboru placówki legniczanie mogą dokonać przez internet. W tym celu należy zarejestrować się na stronie naborowej (www.legnica.przedszkola.vnabor.pl) i wypełnić wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej prowadzonej przez miasto.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą zapisać swoje dziecko osobiście w najbardziej preferowanym przedszkolu lub szkole podstawowej, w której funkcjonuje oddział przedszkolny.

W Legnicy działa 17 przedszkoli publicznych. Zaplanowano utworzenie oddziałów przedszkolnych w czterech szkołach podstawowych. W rekrutacji można wybrać maksymalnie trzy placówki – w porządku od najbardziej do najmniej preferowanej.

  1. Na pierwszym etapie naboru będą stosowane kryteria ustawowe, tj. wielodzietność rodziny kandydata, jego niepełnosprawność, niepełnosprawność jednego lub obojga rodziców, a także rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie dziecka czy objęcie kandydata pieczą zastępczą.
  2. W drugim etapie postępowania rekrutacyjnego dzieci przyjmowane są na podstawie sześciu kryteriów określonych w uchwale Nr XVI/230/20 Rady Miejskiej Legnicy z dnia 27 stycznia 2020 r. Najwyżej punktowane jest kryterium nr 1, czyli wskazanie Legnicy jako miejsca zamieszkania w rocznym zeznaniu podatkowym od osób fizycznych przez oboje rodziców lub rodzica samotnie wychowującego dziecko. Za spełnienie tego kryterium można uzyskać 32 punkty. Drugim kryterium wysoko punktowanym (16 pkt.) jest sytuacja, gdy rodzice są pracujący albo studiujący w trybie dziennym. 8 punktów otrzyma kandydat, który posiada obowiązkowe szczepienia lub posiada długotrwałe odroczenie ich wykonania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

Z danych demograficznych wynika, że opieką przedszkolną od września 2021 r. należy objąć 3 tys.576 dzieci urodzonych w latach 2015-2018. Warto przy tym przypomnieć, że w ostatnich latach wskaźnik objęcia wychowaniem przedszkolnym w naszym mieście kształtuje się na bardzo wysokim poziomie, a w bieżącym roku szkolnym wynosi 101,33 proc.

Zapewnienie wychowania przedszkolnego jest obowiązkiem gminy. W 2020 r. na realizację tego zadania nasze miasto wydatkowało 46 mln.432 tys. 675 zł. Koszt kształcenia jednego dziecka w wieku przedszkolnym wyniósł 1 tys.106 zł, ponad 72% tej kwoty, tj. 801 zł sfinansowała Gmina Legnica.

Zmiany w prawie spadkowym. Kuzyni przestaną dziedziczyć

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie