Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kung fu to jego życie

Agata Grzelińska
Tomasz Kaptur trenuje często w parku Miejskim. Kung fu to jego życie
Tomasz Kaptur trenuje często w parku Miejskim. Kung fu to jego życie Piotr Krzyżanowski
Kung fu to jego życie. Nauczył się chińskiej sztuki walki sam z książek. Teraz on uczy innych kung fu. Tomasz Kaptur z Legnicy przygotowuje się do wyjazdu do Klasztoru Shaolin. Chce szkolić się i poznawać tajniki kung fu u mistrzów.

Przez wiele lat legniczanin Tomasz Kaptur nie startował w żadnych zawodach, bo uważał, że chińskie sztuki walki ćwiczy wyłącznie dla siebie. Od lat trenuje kung fu i wushu. W końcu w tamtym roku w listopadzie jego znajomi przekonali go, by przyjął zaproszenie organizatorów Polskiego Festiwalu Wushu i Kultury Chińskiej w Warszawie i zaprezentował tam swoje umiejętnośœci. Efekt? Ze stolicy przywiózł dwa złote medale.

- Wypracowałem własny unikatowy styl walki. Autentycznośœć tego stylu jest owocem mojej wieloletniej fascynacji chińską sztuką walki kung fu i filozofią Wschodu - mówi Tomasz Kaptur, wykwalifikowany instruktor rekreacji ruchowej o specjalnośœci sztuki walki i samoobrona.

Kung fu lekarstwem na szkolną przemoc

Jego przygoda z kung fu zaczęła się, gdy był małym chłopcem w podstawówce.
- Do pierwszego treningu zmusiła mnie przemoc w szkole. Strasznie nie chciałem być kozłem ofiarnym, któremu wykrada się śœniadania i kieszonkowe - opowiada legniczanin.

To były czasy, gdy w kinach leciały filmy z Brucem Lee, ale w Legnicy nie było jeszcze szkół karate. Zaczął się więc uczyć kung fu sam. Z książek! To przecież był czas, gdy o internecie jeszcze nikt nie słyszał.
- Zafascynowało mnie kung fu i wushu - tradycyjny system wywodzący się z Klasztoru Shaolin – opowiada Tomasz Kaptur. Można śmiało powiedzieć, że kung fu to jego życie.

Kung fu uczy cierpliwości

Czytał książki, artykuły z gazet, uczył się anatomii i przekładał teorię na praktykę. Z czasem zapomniał o chęci zemsty, bo, jak mówi, trening kung fu można nazwać specyficzną psychoterapią wychowawczą.
- Zajęcia uczą dyscypliny, wytrwałoœci w dążeniu do celu, wiary w siebie, kontroli nad własnymi emocjami oraz pomagają w pokonywaniu barier własnego ciała, a tym samym własnych słaboœci - Tomasz Kaptur wylicza zalety chińskiej sztuki walki.

Dziœś uważa, że największa sztuka to pokonać napastnika bez używania siły i bez walki, siłą perswazji. Przekonuje, że negatywną energię trzeba z siebie wyrzucać, ale nie należy nikomu robić krzywdy. Kung fu jest do tego idealne, bo to taki styl walki, który uczy cierpliwoœści i opanowania, a nie przemocy.

Własny styl w kung fu

Przez lata żmudnych ćwiczeń legniczanin wypracował własny styl walki kijem i walki wręcz. Jest na tyle technicznie dopracowany, a co ważniejsze skuteczny, że znajomi zaczęli przekonywać Tomasza Kaptura, że warto go propagować i przekazywać innym.
- Zrobiłem więc kurs instruktora rekreacji ruchowej o specjalności sztuki walki i samoobrona i prowadzę zajęcia z dziećmi i z dorosłymi - mówi legnicki mistrz kung fu.

Największa sztuka to pokonać napastnika bez używania siły i bez walki, siłą perswazji.

Na zajęcia kung fu Tomasza Kaptura można się zapisać w Fitness Centrum 48 przy ul. Izerskiej w Legnicy. Co niedzielę o godz. 14.30 można też spotkać pana Tomasza w parku Miejskim.

Teraz największym marzeniem legniczanina jest wyjazd do Chin, do Klasztoru Shaolin.
- Chcę pojechać na rok na kompleksowe szkolenie - mówi Tomasz Kaptur i dodaje, że żona Małgorzata oswaja się z tym planem, a dzieci żartują, że jak już wróci, to dopiero wtedy zapiszą się do niego na zajęcia. - Na razie uczę się podstaw języka chińskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto