Uroczystości wyjścia wojsk Federacji Rosyjskiej z Legnicy

Jędrzej Rams
Jędrzej Rams
Z samego rana 17 września w Legnicy odbyły się uroczystości patriotyczne z udziałem najważniejszych osób w Polsce.

Przy Pomniku Zesłańców Sybiru w Legnicy odbyły się potrójne uroczystości: rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku, Światowego
Dnia Sybiraka oraz 30. rocznica wyjścia wojsk Federacji Rosyjskiej z Polski.

W patriotycznych obchodach udział wzięli Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP i Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

- To co spotkało Polaków z Kresów Wschodnich, to była prawdziwa gehenna. Rozpoczęły się mordy i wywózki Polaków na nieludzką ziemię. To było wyjątkowe okrucieństwo. Rosjanie zadbali o wyniszczenie polskiej inteligencji. Chcieli w ten sposób wyniszczyć naród polski. Ale my Polacy jesteśmy narodem, który nie raz w swoim dziejach pokazał, że nawet w sytuacjach beznadziejnych, nigdy się nie poddawał. Przywiązanie do tradycji i znajomość naszej historii i wartości, którym zawsze byliśmy wierni, pozawalały przetrwać najtrudniejsze czasy. I takimi były też zsyłki na Syberię - mówiła Elżbieta Witek. Marszałek Sejmu RP przywołała też radośniejszą rocznicę, mówiąc, że właśnie mija 30 lat od opuszczenia m.in. Legnicy i Jawora przez żołnierzy wojsk armii Federacji Rosyjskiej.

Z kolei Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przypominał, że na niedzielę 17 września br. właśnie Legnicę wybrano na miejsce pikniku wojskowego Wojska Polskiego. Wskazał na potrzebę budowy silnej armii, aby była w stanie odstraszać wrogie nam państwa od ataku na nas, tak aby nie powtórzył się nigdy więcej los Polaków zsyłanych na Syberię albo też wydarzeń w Irpieniu i Buczy.

Podczas uroczystego apelu obecni byli też przedstawiciele miejscowego samorządu, z prezydentem Legnicy Tadeuszem Krzakowskim na czele, parlamentarzyści a także Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.

Pomnik Zesłańców Sybiru przedstawia symboliczne tory kolejowe, które przypominają o gehennie Polaków z Kresów Wschodnich II RP, którzy bydlęcymi wagonami byli wywożeni w głąb ZSRR. Szacuje się, że mogło to dotknąć nawet 1,5 mln Polaków.

W Legnicy od 1945 do 1993 roku stacjonowały wojska najpierw Armii Czerwonej, później Armii Radzieckiej a na końcu Federacji Rosyjskiej. W dużej mierze byli to oficerowie służący w sztabie Północnej Grupy Wojsk Radzieckich w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie