Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się 42. edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO. Będzie to 13 wystaw w ośmiu lokalizacjach w Legnicy. Zobacz PROGRAM festiwalu

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
W maju odbędzie się 42. edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO, na który złoży się łącznie 13 wyjątkowych wystaw prezentowanych w 8 miejscach w Legnicy. W ramach festiwalu trwa 30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „Dotyk”. Zakończyły się już obrady jury. Poniżej szczegóły.

Zbliża się 42. edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO. Przegląd najnowszych zjawisk i trendów w dziedzinie współczesnej biżuterii autorskiej i małego designu, organizowany przez Galerię Sztuki w Legnicy przyciągnie szerokie grono artystów-złotników, projektantów i miłośników designu z całego świata, zamieniając Legnicę w stolicę awangardowego złotnictwa. Wydarzenie odbędzie się – zgodnie z tradycją – w maju. Festiwal rozpocznie się 4 maja i potrwa do 31 maja, a wystawy będą czynne do czerwca.

Kulminacja Festiwalu przypadnie na 13-14 maja, dostarczając emocji w postaci wernisaży wystaw i wydarzeń towarzyszących, oraz ogłoszenia wyników głównego punktu programu Festiwalu: 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej DOTYK.
Konkurs dedykowany jest projektantom i twórcom biżuterii artystycznej i już od ponad 30 lat promuje kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii artystycznej, a zarazem – twórcze wypowiedzi na temat problemów współczesnego świata. Tematem bieżącej edycji Konkursu został DOTYK, zmysł nierozłącznie związany z biżuterią, niosący szczególny ładunek intymności i bezpieczeństwa, ale też – w czasie globalnej pandemii i eskalacji konfliktów zbrojnych – lęku i zagrożenia.

W tym roku do Galerii nadesłano 426 prac, autorstwa 240 artystów z 30 krajów. Zostały one ocenione przez międzynarodowe jury, które obradowało w dniach 30.-31. marca, w składzie:

  • profesor Sławomir Fijałkowski (Polska), wieloletni juror i konsultant merytoryczny Festiwalu, prowadzący Pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, specjalista w zakresie projektowania produktu i biżuterii, uczestnik, organizator oraz kurator wielu wystaw biżuterii i wzornictwa;
  • profesor Miroslav Cogan (Czechy) – teoretyk i historyk sztuki z wieloletnim dorobkiem naukowym, absolwent Uniwersytetu Masaryka w Brnie, kurator zbiorów sztuki pięknej i biżuterii w Muzeum Czeskiego Raju oraz kurator międzynarodowych sympozjów biżuterii w Turnovie a także autor licznych publikacji na temat sztuki złotniczej;
  • Sofia Björkman (Szwecja) – artystka-złotniczka i kuratorka, prowadząca galerię i studio biżuterii PLATINA;
  • Nastya Ivlieva (Rosja/ Włochy) – redaktorka cyfrowego magazynu o współczesnej sztuce złotniczej LOST IN JEWELS, specjalistka i konsultantka w zakresie designu, sztuki i mody;
  • Małgorzata Kalińska (Polska) – doktor na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wielokrotnie nagradzana (także podczas zeszłorocznej edycji legnickiego Konkursu) artystka-złotniczka, jak również malarka.

Werdykt jury poznamy podczas kulminacji, a zakwalifikowane – 48 obiektów autorstwa 13 krajów – i nagrodzone prace zostaną zaprezentowane podczas głównej wystawy Festiwalu w Galerii Sztuki.

Podczas SREBRA w tym roku zobaczymy łącznie 13 wystaw (w tym także fotografii i plakatu). Zobaczymy na nich prace znakomitych twórców awangardowej biżuterii oraz najciekawszych debiutantów m.in. z Polski, Niemiec, Belgii, Meksyku i Chin.

Wystawy będą dostępne nieodpłatnie w ośmiu lokalizacjach w sercu Legnicy: w Galerii Sztuki oraz Galerii Ring, Muzeum Miedzi, Holu Teatru im. Modrzejewskiej, Galerii Satyrykon, w Galerii Srebra pod Przepiórczym Koszem, w Otwartej Pracowni Sztuki (ul. Chojnowska 19), a także w Hotelu Qubus.

30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „Dotyk”

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodące wydarzenie Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs dedykowany jest projektantom i twórcom biżuterii artystycznej z całego świata i już od ponad 30 lat promuje kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii artystycznej, a zarazem – twórcze wypowiedzi na temat problemów współczesnego świata. Interpretacja tematu i artystyczna wartość wypowiedzi są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Tematem bieżącej edycji Konkursu został DOTYK, zmysł nierozłącznie związany z biżuterią, niosący szczególny ładunek intymności i bezpieczeństwa, ale też – w czasie globalnej pandemii i eskalacji konfliktów zbrojnych – lęku i zagrożenia.

Legnicki Festiwal SREBRO – program:

Festiwal trwa w terminie: 4.05.-31.05.2022, wystawy czynne: kwiecień – czerwiec 2022

  • 30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej DOTYK
    Miejsce: Galeria Sztuki w Legnicy
    4.05.-30.06.2022

    Najważniejszym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO od lat pozostaje Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, którego 30. edycja przebiega pod hasłem przewodnim DOTYK. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej znany jest twórcom biżuterii artystycznej na całym świecie. Jego koncepcja i otwarta forma pozwala nie tylko na wykazanie się zdolnościami manualnymi i technologicznymi, lecz przede wszystkim kładzie akcent na twórczą interpretację tematu, który co roku czerpie z aktualnych zjawisk społeczno-kulturowych.

    Tegoroczne hasło Konkursu – podobnie jak zeszłoroczne – w bardzo wymowny sposób wpisało się w nową rzeczywistość, kiedy izolacja i samotność są dla wielu ludzi elementami dnia codziennego, a społeczny dystans zakłóca pracę, życie rodzinne i interakcje z innymi, dla młodych stając się wydarzeniem wręcz generacyjnym. Zaowocowało to dużym zainteresowaniem wśród artystów z całego świata. Na wystawie pokonkursowej zaprezentowane zostaną prace wybrane przez międzynarodowe jury, które obradowało w Legnicy w marcu br.

  • Srebrne Szkoły / Wydział Projektowania w Metalu Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuki HAWK w Hildesheim, Niemcy: Pozostając w kontakcie, z cyklu Srebrne Szkoły
    Miejsce: Galeria Satyrykon
    4.05.-30.06.2022

    Wystawa zbiorowa prezentująca prace studentów oraz pedagogów Wydziału Projektowania w Metalu Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuki HAWK w Hildesheim (Niemcy). Na Wydziale Projektowania w Metalu Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych i Sztuki HAWK w Hildesheim nacisk położony jest na łączenie kontekstów sztuki, wzornictwa i rzemiosła. Studenci szkoły w Hildesheim rozwijają swoją twórczą postawę i badania w wielu dziedzinach, takich jak biżuteria i przedmioty związane z ciałem, naczynia i przedmioty związane z kulturą jedzenia, jak również architektura i prace odwołujące się do przestrzeni. Naczynie, mebel, biżuteria, przedmiot związany z ciałem lub przestrzenią – każda z tych rzeczy może reprezentować postawę artystyczną, będąc w efekcie formą użytkową lub stanowić niezależne przedstawienie artystyczne. Studenci są zachęcani do znalezienia własnej formy ekspresji oraz rozwijanie poczucia autentyczności. Powstające prace uwzględniają aspekty estetyczne, kulturowe i fizyczne, które znajdują odzwierciedlenie w analogowych i cyfrowych przekształceniach i technikach.

  • prof. Andrzej Boss Na własną rękę, z cyklu Sylwetki Twórców
    Miejsce: Muzeum Miedzi
    22.04.-12.06.2022

    Wystawa indywidualna Andrzeja Bossa - absolwenta PWSSP w Łodzi (dyplom w 1985 r.), od 1985 r. zatrudnionego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, od 2010 r. profesora zwyczajnego na ASP, gdzie prowadzi Pracownię Form Złotniczych. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych na całym świecie, laureat 10 i juror 10 konkursów złotniczych. Poza biżuterią projektuje przedmioty użytkowe i małe formy rzeźbiarskie.

    Na wystawie Andrzej Boss zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję biżuterii. Inspiracją do jej powstania było stworzenie przedmiotów, które – podobnie jak znane na całym świecie talizmany, czy amulety – dadzą noszącemu poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Prace, które prezentowane będą na wystawie są tak skonstruowane, że wyglądem przypominają także małe formy rzeźbiarskie. Ponadto, dzięki wbudowanym ruchomym kulom, obiekty te mogą pełnić funkcję relaksacyjną (służyć jako podręczne masażery / urządzenia do masażu / urządzenia masujące?).

  • Tytuł: Felicia Mülbaier Spotkania – Refleksja nad naturą czasu z cyklu Sylwetki Twórców
    Miejsce: Galeria Sztuki w Legnicy
    4.05.-23.06.2022

    Wystawa indywidualna Felicii Mülbaier – artystki pochodzącej z Niemiec, stanowi realizację Nagrody Galerii Sztuki przyznanej artystce w 28. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej SREBRO w 2019 r. Artystka jest absolwentką studiów licencjackich w zakresie sztuki na Uniwersytecie Sztuk Użytkowych w Düsseldorfie (Niemcy), 2015 r. W ramach wymiany studenckiej edukowała się na Estońskiej Akademii Sztuk na Wydziale Biżuterii i Kowalstwa w Tallinie. W 2019 r. ukończyła studia magisterskie w zakresie kamieni szlachetnych i biżuterii na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Trier.

  • Justyna Stasiewicz, Dotknij mnie…,wystawa indywidualna
    Miejsce: Otwarta Pracownia Sztuki
    4.05.-30.06.2022

    Wystawa Justyny Stasiewicz – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (gdzie uzyskała tytuł doktora sztuki), uczestniczki wielu wystaw w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech, Barcelonie, Hiszpanii).

    Artystka zaprezentuje swoją kolekcję dyplomową, tworząc którą chciała pokazać, że biżuteria może „mieć głos”, nieść przekaz, a nie tylko zdobić. Jak sama mówi – najistotniejsza jest dla niej zawarta w przedmiocie idea, sprawne i świadome posługiwanie się formą przestrzenną, w celu przekazania własnych myśli. Dlatego w pracach Stasiewicz istotny jest także ich rozmiar i kształt, odniesienie do ludzkiej sylwetki, jak również dotyk i jego oddziaływanie. Założeniem artystki było stworzenie obiektów, które wejdą w interakcje z ciałem, zainspirują noszącego do wejścia w bliski, intymny kontakt z biżuterią poprzez dotyk. Prezentowane na wystawie prace powstały dzięki technice druku 3D, a następnie wykańczane były przy pomocy tradycyjnego warsztatu złotniczego.

  • Angelika Kwiatkowska Wspomnienia z cyklu Debiuty
    Miejsce: Galeria Srebra Pod Przepiórczym Koszem
    4.05.-30.06.2022

    Wystawy w ramach cyklu wystawienniczego Debiuty stanowią nagrodę przyznawaną przez Galerię Sztuki w Legnicy w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Projekt organizowanym przez ASP w Łodzi, skierowanym do absolwentów uczelni. Celem cyklu Debiuty jest umożliwienie młodym twórcom zaistnienia na scenie artystycznej oraz nabycie pierwszych doświadczeń związanych z prezentacją własnej twórczości. W roku 2022 zaprezentujemy twórczość Angeliki Kwiatkowskiej.

    Angelika Kwiatkowska – absolwentka Liceum Plastycznego w Katowicach na specjalizacji Jubilerstwo oraz studiów licencjackich w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dyplom w Pracowni Projektowania Biżuterii pod kierunkiem dr hab. Sergiusza Kuchczyńskiego), obecnie studentka studiów magisterskich na macierzystej uczelni. Wystawa, będąca nagrodą Galerii Sztuki w Legnicy w Konkursie im. Wł. Strzemińskiego – Projekt, stanowi również podsumowanie pięciu lat studiów artystki.

  • Międzynarodowa Kolekcja Współczesnej Sztuki Złotniczej ze zbiorów Galerii Sztuki w Legnicy
    Miejsce: Galeria Ring
    4.05.-30.06.2022

    Wystawa będąca kontynuacją rozpoczętego podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO 2019 cyklu wystawienniczego poświęconego historii złotnictwa współczesnego. Pierwsza część cyklu prezentowała polską biżuterię lat 1945-1979. Kolejna, zrealizowana w roku 2021, miała na celu w sposób przekrojowy zaprezentować rozwój polskiego złotnictwa od czasu zorganizowania I Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych (1979 r.) do momentu zmiany formuły wydarzenia na międzynarodową (1997 r.). Na tegorocznej wystawie prezentowane są najnowsze prace zarówno polskich, jak i zagranicznych twórców, powstałe po roku 2000. Dużą część z nich stanowią prace wyróżniane i nagradzane podczas Legnickich Festiwali SREBRO, w tym również najnowsze prace włączone do Kolekcji w 2021 roku.

  • Wystawa Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych Spojrzenie
    Miejsce: Muzeum Miedzi
    22.04.-12.06.2022

    Retrospektywna, zbiorowa wystawa będąca podsumowaniem dorobku twórczego członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, a także działalności samej organizacji na przestrzeni ostatnich 30 lat. STFZ powstało w 1991 r. i od tego czasu skupia czołowych polskich artystów-złotników oraz projektantów biżuterii. Na jubileuszowej wystawie zaprezentowane zostaną prace obecnie działających twórców, a także upamiętniające tych, którzy już odeszli.

  • Tytuł: Wystawa pokonkursowa fotografii
    Miejsce: Galeria Pacykarz
    4.05.-30.06.2022

    Zbiorowa wystawa fotografii pokonkursowa, towarzysząca 30. Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej DOTYK i odnosząca się do jego hasła przewodniego.

  • Wystawa pokonkursowa plakatów na 30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej DOTYK
    Miejsce: Hol Starego Ratusza
    22.04.-5.06.2022

    Wystawa wyróżnionych i nagrodzonych plakatów, zgłoszonych do konkursu na plakat promujący 30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej DOTYK

  • 25. Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD BURSZTYN JAKO NAGRODA!
    Miejsce: Galeria Pacykarz
    4.05.-30.06.2022

    Międzynarodowy konkurs na projekt biżuterii artystycznej organizowany w Gdańsku, którego celem jest promocja myśli twórczej i nowatorskich rozwiązań w projektowaniu biżuterii z wykorzystaniem bursztynu. Laureaci konkursu ogłaszani są podczas gdańskich Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif. Kuratorką konkursu jest Barbara Schmidt.

  • Tytuł: Holownia
    Miejsce: Hol Teatru im. H. Modrzejewskiej (Stary Ratusz)
    22.04.-5.06.2022

    Wystawa prac nadesłanych na 30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, ale niezakwalifikowanych do wystawy głównej. Nazwana od tradycyjnego miejsca prezentacji (Hol Starego Ratusza). Wystawa organizowana będzie po raz czternasty i – jak poprzednie edycje – pewnie wzbudzać będzie emocje nie mniejsze niż wiodąca wystawa prac zakwalifikowanych do konkursu. Zwiedzający wystawę pokonkursową, jak i Holownię mają możliwość konfrontacji ocen jurorów z własnymi poglądami i ocenami.

  • Alberto Davila Quesada – wystawa indywidualna
    Miejsce: Hotel Qubus
    4.05.-30.06.

    Alberto Davila Quesada to meksykański, wielokrotnie nagradzany artysta, absolwent Narodowego Uniwersytetu Autonomiczny w Meksyku (UNAM) na kierunku wzornictwo przemysłowe, specjalizuje się w projektowaniu biżuterii. Należy do kolektywu "Sin Título", w którym promuje współczesną biżuterię jako dyscyplinę artystyczną w Meksyku i stale uczestniczy w warsztatach i wystawach zbiorowych.

  • Wydarzenia towarzyszące:
    - Seminarium teoretyczne GRANICE SZTUKI GLOBALNEJ
    Miejsce: Hotel Qubus

    Seminarium od dwudziestu lat towarzyszy legnickiemu Festiwalowi, komentując aktualny status sztuki złotniczej i designu oraz rozwój tej dziedziny. Sięgając również do historii sztuki i innych dziedzin humanistyki, takich jak socjologia, czy filozofia jest okazją do refleksji nad najnowszymi trendami, metodami i zjawiskami w sztuce współczesnej w ogóle, często w kontekście tematu głównego konkursu. W związku z tematem do udziału w sesji zaproszeni zostaną, obok artystów, także antropolodzy kultury współczesnej, socjolodzy, kulturoznawcy i historycy sztuki.

    - SREBRNE MIASTO
    Festiwalowi towarzyszyć będą akcje plastyczne i edukacyjne, pokazy, spotkania i happeningi służące promocji wydarzenia.

    - SREBRO ONLINE
    Legnickiemu Festiwalowi SREBRO towarzyszyć będą oprowadzania po wystawach w formie wideo, spoty i sesje zdjęciowe prezentujące prace biżuteryjne biorące udział w Festiwalu, publikacje katalogów online oraz transmisja z kulminacji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto