Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warmątowice Sienkiewiczowskie to najdłuższa nazwa miejscowości na Dolnym Śląsku

Piotr Krzyżanowski
Piotr Krzyżanowski
Zdjęcia Piotr Krzyżanowski
Do Warmątowic Sienkiewiczowskich z Legnicy dojedziemy w kilka minut (około 10km). To spokojna wieś, przez którą biegnie jedna, główna droga. W centralnej części znajdziemy piękny pałac. Sama nazwa również jest osobliwa i wprost nawiązuje do polskiego noblisty i wieszcza narodowego. Najdłuższą nazwą miejscowości w Polsce Przedmieście Szczebrzeszyńskie, Warmątowice Sienkiewiczowskie zajmuje drugie miejsce.
emisja bez ograniczeń wiekowych

Warmątowice Sienkiewiczowskie

Pierwsze pisane wzmianki o Warmątowicach pochodzą z początku XIII wieku. Wówczas były to "Warmuntovici". Rzecz jasna o Sienkiewiczu w nazwie nie mogło być wtedy mowy. Lata mijały, a wieś była we władaniu rodzin niemieckich, czeskich i polskich. W XIX wieku właścicielem był ród von Olszewskich. Sam ród pochodził z Podlasia, ale przez wieki jego członkowie ulegli zniemczeniu i nie przyznawali się do swoich polskich korzeni. Do czasu. Baron Alfred von Olszewski był dumny ze swojego pochodzenia. Jak sam przyznał impulsem do tego była... Trylogia Henryka Sienkiewicza.

Patriotyczny impuls, którego doświadczył baron wywarł na nim takie wrażenie, że przed swoją śmiercią spisał osobliwy testament. Dotyczył on dzieci barona. Żeby odziedziczyć po nim majątek musiały spełnić cały szereg warunków

- Po pierwsze miały (do trzydziestego roku życia) zdać egzamin z języka polskiego i historii Polski. Po drugie – miały wstąpić w związki małżeńskie z osobami polskiej narodowości. Jeśliby tych warunków nie spełniły, pałac i majątek miał przejść na… Henryka Sienkiewicza! - informuje Dolnośląska Biblioteka Publiczna.

Jak można się domyśleć dzieci warunków nie spełniły, a bliscy barona rozpoczęli walkę o unieważnienie testamentu. Ostatecznie Henryk Sienkiewicz zrzekł się majątku na rzecz bliskich barona, ale na mocy porozumienia, nakazał im zdeponowanie w banku pieniędzy, które miały przejść na wybraną, polską placówkę oświatową. Tak też się stało.

Dalsza historia majątku i pałacu w Warmątowicach Sienkiewiczowskich
W rękach potomków barona pałac był aż do końca II wojny światowej. Został częściowo zniszczony. Do lat 60 tych XX w. pałac był zamieszkiwany przez przypadkowe osoby. W ręce prywatne wrócił dopiero w roku 1995. Trzy lata później, upamiętniając testament byłego właściciela pałacu, wieś zmieniła nazwę na Warmątowice Sienkiewiczowskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto