Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walter Bayer - dzieła artysty trafią do Legnicy?

Ewa Chojna
Walter Bayer - dzieła artysty trafią do Legnicy?
Walter Bayer - dzieła artysty trafią do Legnicy? UM Legnica
Walter Bayer - dzieła artysty trafią do Legnicy? Rodzina Waltera Bayera, wybitnego przedwojennego legnickiego malarza, zaproponowała przekazanie Muzeum Miedzi kilkadziesiąt płócien i rysunków tego artysty, będących w jej posiadaniu. W poniedziałek Ulf Hinke, potomek Bayera, wraz z małżonką Gudrum spotkali się z prezydentem Tadeuszem Krzakowskim i jego współpracownikami.

Walter Bayer - dzieła artysty trafią do Legnicy?

Rozmowa dotyczyła przekazania kolekcji dzieł.

- Chcemy, aby wszystkie dzieła artysty, będące w posiadaniu naszej rodziny, zgromadzić i prezentować w jednym miejscu – podkreślił Ulf Hinke. – Najlepszym do tego miejscem jest właśnie Legnica.

Prezydent Tadeusz Krzakowski zapewnił, że bardzo ceni ten gest, a dzieła w Legnicy będą godnie prezentowane.

– Mam nadzieję, że zapoczątkuje to szerszą współpracę z niemieckimi partnerami – mówił prezydent Krzakowski. – Doceniam ten dar tym bardziej, że jest to część dorobku i spuścizny rodzinnej. To coś szczególnego i ważnego – dodał prezydent.

Tadeusz Krzakowski zabiega o przekazanie Legnicy zbiorów dotyczących Legnicy zgromadzonych w muzeum w Wuppertalu, naszym partnerskim mieście.

W kolekcji legnickiego Muzeum Miedzi zgromadzone są cztery obrazy Bayera. W tym zatytułowany „Mongolenschlacht”. Jego zakup do zbiorów Muzeum Miedzi wzbogacił kolekcję ikonografii bitwy legnickiej z 1241 roku oraz dokumentację twórczości artystów działających w Legnicy w okresie międzywojennym.


Walter Bayer (1883-1946), nauczyciel rysunków, malarz i ilustrator. Artysta urodził się 28 października 1883 roku w Legnicy, jako 16. z 18. dzieci Otto Bayera, nauczyciela kierującego ówczesną Dornbuschschule, czyli ewangelicką szkołą nr 3 (dzisiejsza Szkoła Podstawowa nr 10 im. Zofii Kossak) przy ul. Jaworzyńskiej. Waltera Bayera zgodnie z rodzinną tradycją przeznaczono do zawodu nauczyciela. Uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego w Legnicy. W 1904 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel, by po 4 latach podjąć trwające 1,5 roku studia nauczycielskie z zakresu rysunku we wrocławskiej Akademii Sztuki. Po ich ukończeniu pracował m.in. w Poczdamie, w Prusach Wschodnich i Pszczynie. W 1914 roku otrzymał posadę nauczyciela rysunku w rodzinnej Legnicy w Miejskim Gimnazjum. Jednak jego karierę zawodową przerwała I wojna światowa, w której wziął udział w randze oficera.
Do Legnicy powrócił w 1919 roku. Pracował do 1937 roku w gimnazjum, później w szkole im. Księcia Henryka (Herzog Heinrich Schule), w budynku dzisiejszego I LO. Jego wychowankami byli m.in. Hubertus Breitkopf, Eduard Frey i przede wszystkim Hans Jatzlau. W Legnicy Walter Bayer mieszkał najpierw przy Scheibestrasse 22 (dzisiejsza ul. Orzeszkowej, budynek nie zachował się), później (w latach 30.i 40.) przy Albrechtstrasse 11 (obecnie ul. Poselska 11, budynek zachowany). W latach trzydziestych pełnił funkcję sekretarza stowarzyszenia Liegnitzer Kunstverein. W swojej twórczości podejmował tematy historyczne, utrwalał urodę współczesnej sobie Legnicy. Pracował jako ilustrator książek, wydawnictw muzycznych, druków reklamowych i propagandowych. Rysunki i karykatury zamieszczał w lokalnej prasie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto