Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lapidarium - legniczanie przywróceni historycznej pamięci

Szymon Staszczak
Lapidarium - legniczanie przywróceni historycznej pamięci
Lapidarium - legniczanie przywróceni historycznej pamięci UM Legnica
Lapidarium - legniczanie przywróceni historycznej pamięci. Uroczystość w legnickim lapidarium odbyła się 4 października. Miała podniosły i wzruszający charakter, nie zabrakło gości z Niemiec.

Lapidarium - legniczanie przywróceni historycznej pamięci

– Są wśród nich weterynarz, urzędnik, inspektor pocztowy, tapicer, jubiler, kupiec, aptekarz, są dorośli i dzieci. Różne grupy społeczne dawnych, przedwojennych mieszkańców Legnicy, których pamięć dzisiaj przywracamy, pamięć o ludziach takich samych, jak my – mówił podczas otwarcia lapidarium na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wrocławskiej szef Fundacji Historycznej Liegnitz.pl, Zbigniew Brzeziński.

Uroczystość odbyła się 4 października. Miała podniosły i wzruszający charakter. Uczestniczyli, przybyli głównie z Wuppertalu, dawni mieszkańcy miasta i ich rodziny, z przewodniczącym Stowarzyszenia Federalnej Grupy Legnica dr Gerhardem Kaske i przewodniczącym Legnickiego Towarzystwa Historycznego, baronem Sigismundem von Zedlitzem. Obecni byli prezydent Tadeusz Krzakowski, duchowni kościoła ewangelicko-augsburskiego i katolickiego, przedstawiciele samorządu województwa, Rady Miejskiej i zwykli legniczanie.

Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, dzięki współpracy z prezydentem miasta i Legnickim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej, zgromadziła w lapidarium około dwudziestu kamieni nagrobnych przedwojennych legniczan, odnalezionych głównie w bazie LPGK przy ul. Ceglanej w lasku Złotoryjskim. Trafiły tam w latach powojennych z niemieckiego cmentarza i zostały zapomniane. Konieczne było użycie ciężkiego sprzętu, by je odkopać, wydobyć i przewieźć w godne miejsce, wyznaczone wzdłuż muru przy głównej alei legnickiej nekropolii, z tyłu kaplicy. Niektóre kamienie ważyły nawet do trzech ton. Lapidarium otoczono przekazanym przez miasto i pieczołowicie odrestaurowanym przez fundację zabytkowym ogrodzeniem.

– Nie boimy się historii i potrafimy patrzeć w przyszłość – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski. – Tu, w Legnicy budujemy i umacniamy porozumienie między naszymi narodami i krajami. Uprzedzenia i lęki zmieniamy w zaufanie. Legnica to nasze wspólne miasto i dziedzictwo. Dlatego przywracamy pamięć historyczną i godność żyjących tu w przeszłości ludzi. Dlatego chciałbym, aby z takim samym pietyzmem dbano o groby naszych przodków i pamiątki polskiej kultury na kresach wschodnich, żeby otaczano je należnym szacunkiem i troską – podkreślił prezydent Legnicy. Zaapelował też do niemieckich gości, by bardzo bogate zbiory legnickiej kolekcji w partnerskim Wuppertalu, powróciły do domu, czyli do Legnicy.

Doktor Gerhard Kaske, dziękując prezydentowi i fundacji, poinformował o przekazaniu na jej działalność statutową pięciu tysięcy euro. – To dla nas wielka niespodzianka – powiedział Zbigniew Brzeziński. – Każdy grosz z tej kwoty trafi na dalsze budowanie polsko-niemieckiego pojednania we wspólnej europejskiej i legnickiej rodzinie.

Źródło: UM Legnica

Lapidarium - legniczanie przywróceni historycznej pamięci

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto