MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Legnicy ma powstać zakład przetwarzania baterii Li-ion oraz odpadów z produkcji baterii. Możesz zabrać głos w sprawie inwestycji!

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
W tym miejscu ma powstać zakład przetwarzania baterii Li-ion oraz odpadów z produkcji baterii
W tym miejscu ma powstać zakład przetwarzania baterii Li-ion oraz odpadów z produkcji baterii Google Maps
Przy ulicy Nasiennej w Legnicy ma powstać „Centrum badawczo-rozwojowe, w tym zakład przetwarzania baterii Li-ion oraz odpadów z produkcji baterii Li-ion”. Ruszają konsultację społeczne w tej sprawie. Mieszkańcy mogą zabrać głos. Poniżej szczegóły.

Władze Legnicy rozpoczynają procedurę udziału społeczeństwa w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy nowego „Centrum badawczo-rozwojowego, w tym zakładu przetwarzania baterii Li-Ion oraz odpadów z produkcji baterii Li-Ion” - informuje Piotr Seifert z Urzędu Miasta Legnicy.

Inwestycja ma być realizowana na działkach o numerach ew. 3, 4/3, 4/4 (obr. Nowa Wieś) oraz nr 56 (obr. Nowy Dwór) w Legnicy, przy ul. Nasiennej 4.

Lokalizacja inwestycji - ul. Nasienna

Docelowo na terenie obiektu prowadzone będą następujące procesy:

  • Zbieranie odpadów
  • Przetwarzanie odpadów w instalacjach i urządzeniach
  • Przygotowanie baterii do ponownego użycia.

Przedsięwzięcie realizować będzie Royal Bees Recycling Sp. z o.o. W raporcie dotyczącym inwestycji i jej wpływu na środowisko czytamy:

Inwestycja polegać będzie na dostosowaniu terenu położonego przy ul. Nasiennej 4 w Legnicy pod działalność polegającą na gospodarce odpadami. Planowane przedsięwzięcie po zrealizowaniu inwestycji stanowić będzie zakład przetwarzania zużytych baterii i zużytych akumulatorów (...). Ponadto w zakładzie prowadzone będzie przetwarzanie odpadów poprodukcyjnych z produkcji baterii Li-ion, stanowiących np. metale, tworzywa sztuczne, kable. (...) Na terenie obiektu planowane jest przetwarzanie odpadów niebezpiecznych w ilości 2700 Mg/rok, tj ok. 9 Mg/dobę, w instalacji do mechanicznego przetwarzania odpadów, tj. w ilości nie przekraczającej progu określonego w ww. rozporządzeniu (10 Mg/dobę).

Działania prowadzone na terenie obiektu obejmować będą oprócz działań prowadzonych obecnie odzysk odpadów niebezpiecznych oraz innych niż niebezpieczne w celu uzyskania produktu – mieszaniny grafitu i tlenków metali tzw. black mass (w postaci drobno zmielonego proszku) – surowca do ponownej produkcji ogniw lub wydzielenia poszczególnych frakcji surowcowych nadających się do dalszego przetworzenia, w tym głównie recyklingu z wykorzystaniem instalacji i urządzeń. (...) Ponadto na terenie zakładu prowadzone będzie zbieranie odpadów, tj. gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów.

We fragmencie dotyczącym wpływu inwestycji na zdrowie ludzi wskazano:

Ze względu na to że obiekt ten jest już źródłem emisji gazów i pyłów do powietrza, emisji hałasu, ścieków oraz odpadów, a przeprowadzona w niniejszym raporcie analiza wielkości emisji wykazała, iż nie wystąpią w tym zakresie przekroczenia standardów jakości środowiska, niepodejmowanie przedsięwzięcia pozostanie bez wpływu na zdrowie i warunki bytowania ludzi.

W 2023 roku prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski wydał negatywną opinię w sprawie rozbudowy zakładu. Po odwołaniu się formy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy, decyzja prezydenta została uchylona.

Baterie litowo-jonowe (Li-Ion) z uwagi na swoją wagę są obecnie najczęściej wykorzystywane w laptopach, telefonach komórkowych oraz innych urządzeniach przenośnych, a także pojazdach elektrycznych.

UM Legnica zapowiada formy konsultacji społecznych:

  • Korespondencyjnie - mieszkańcy mogą przesyłać swoje uwagi pisemnie na adres: Urząd Miasta Legnicy, pl. Słowiański 8, 59-220 Legnica.
  • Osobiście - uwagi można zgłaszać ustnie do protokołu pod wskazanym powyżej adresem.
  • Pisemnie lub elektronicznie - poprzez e-mail na adres: [email protected].
  • Online - za pośrednictwem portalu konsultacje.legnica.eu, korzystając z „okna dialogowego".
  • Spotkanie konsultacyjne - odbędzie się 5 lipca 2024 r. o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej nr 19, al. Rzeczypospolitej 129.

Konsultacje społeczne odbędą się w terminie od 3 lipca do 24 lipca2024 r. Każda zgłoszona uwaga powinna zawierać imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby, a także przedmiot uwagi.

Raport oddziaływania na środowisko dotyczący tego przedsięwzięcia jest dostępny online pod adresem: Raport oddziaływania na środowisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto