Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uwielbiasz storczyki? Te szkodniki też je lubią. Sprawdź, co atakuje te rośliny i jak zwalczać szkodniki storczyków

Katarzyna Józefowicz
Na naszych domowych storczykach mogą pojawić się groźne dla nich szkodniki.
Na naszych domowych storczykach mogą pojawić się groźne dla nich szkodniki. chuttersnap/unsplash.com
Storczyki to wyjątkowo modne i atrakcyjne rośliny doniczkowe. Cenimy je za piękne i egzotyczne kwiaty, jednak w ich uprawie pojawiają się problemy, bo storczyki są atakowane przez różne szkodniki. Do najbardziej popularnych należą wełnowce, tarczniki i miseczniki oraz przędziorki. Sprawdź, jak je zwalczać.

Spis treści

Uwaga na szkodniki storczyków. Skąd się biorą?

Piękne i egzotyczne storczyki już na dobre zagościły się w naszych mieszkaniach, mimo to nie zawsze wiemy, jak się nimi zajmować. Warto jednak lepiej poznać ich potrzeby, bo jeśli odpowiednio o nie zadbamy, możemy liczyć się z problemami w ich uprawie, w tym między innymi z inwazją szkodników. Wprawdzie może nam się wydawać, że w przytulnych i bezpiecznych warunkach domowych roślinom nic z ich strony nie zagraża, ale nie jest to prawda, bo owady mogą pojawić się na kwiatach na różne sposoby.
Czasami przynosimy je razem z nowym storczykiem ze sklepu, czasami trafiają na storczyki z innych roślin, a czasami dostają się do mieszkania przez otwarte drzwi i okna. Tak czy inaczej, jeśli zauważymy, że ze storczykiem dzieje się coś złego, powinniśmy uważnie mu się przyjrzeć i poszukać przyczyny problemu.

Wełnowce na storczyku. Co to jest i jak rozpoznać te szkodniki

Do grona najpopularniejszych szkodników, pojawiających się na domowych storczykach, należą wełnowce.
Te maleńkie owady łatwo jest zaobserwować, bo przypominają małe kłębki waty, przyczepione do liści rośliny. W rzeczywistości są to czerwce, których ciała pokrywa woskowata, kłaczkowata wydzielina, chroniąca je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (w tym przed niektórymi preparatami ochrony roślin). Jeśli dostrzeżemy je na naszym storczyku, nie możemy ich zignorować, bo szybko się rozmnożą i w krótkim czasie opanują całą roślinę. A ponieważ odżywiają się wysysanym z jej tkanek sokiem, mogą szybko doprowadzić do osłabienia, a nawet obumarcia storczyka, dlatego należy bezwzględnie z nimi walczyć.

Jak zwalczać wełnowce na storczyku?

Zadanie nie będzie jednak łatwe, bo storczyki słabo znoszą środki ochrony roślin, a same owady są przed nimi częściowo chronione. Dlatego też warto rozpocząć ich zwalczanie od profilaktyki, polegającej na usuwaniu szkodników z rośliny za pomocą patyczka do uszu zamoczonego w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, szarego mydła lub alkoholu.
Warto też zmienić roślinom podłoże na świeże, bo w starym wełnowce już mogły złożyć jaja.

Opryski na wełnowce. Co stosować?

Dodatkowo można też wesprzeć się ekologicznymi preparatami ochrony roślin, przeznaczonymi do zwalczania czerwców lub wełnowców (np. Compo Bio Spray Na Mszyce i Szkodniki, Deltam Natura Spray, SUBSTRAL NATUREN MULTI - INSEKT). Dopiero kiedy wszystkie te działania zawiodą, należy sięgnąć po jeden z aktualnie polecanych preparatów chemicznych (np. Substral Polysect Długodziałający).

Miseczniki i tarczniki. Te szkodniki też zagrażają storczykom

Równie trudnym do zwalczania przeciwnikiem są miseczniki i tarczniki. Owady najchętniej żerują na dolnej stronie liści w okolicy nerwów, dlatego to tam najlepiej jest ich szukać. Nie są trudne do rozpoznania, gdyż otacza je charakterystyczna, brunatna, płaska u tarczników i wypukła u miseczników tarczka. Jest ona sztywnym chitynowym pancerzykiem, chroniącym owady przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jeśli znaleźliśmy te szkodniki na naszych storczykach, powinniśmy zwalczać je w podobny sposób, jak wełnowce.

Przędziorki zagrażają storczykom. Jak je rozpoznać?

Kolejnym szkodnikiem zagrażającym storczykom jest przędziorek. W przeciwieństwie do poprzednich owadów ten maleńki pajęczak jest trudny do zaobserwowania gołym okiem, dlatego można dostrzec jego obecność dopiero wtedy, gdy na roślinie zaczynają pojawiać się tworzone przez niego pajęczynki, a na liściach srebrzyste smugi i przebarwienia.

Jak zwalczyć przędziorki na storczyku? Skuteczne opryski

Rozwojowi przędziorków sprzyja niska wilgotność powietrza, dlatego pierwszym krokiem w ich zwalczaniu powinno być umieszczenie w pobliżu rośliny nawilżacza powietrza lub odkrytego akwarium. Przędziorków nie da się łatwo pozbyć, bo owady szybko się namnażają, a na roślinie występuje jednocześnie kilka ich form życiowych (owady dorosłe, larwy, jaja).
Domowe metody ich zwalczania mogą okazać się mało skuteczne, dlatego najlepiej od razu zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin, rozpoczynając od środków ekologicznych i biologicznych (np. Koppert - Spical Ulti-Mite, BIOCHRON, Target Agrocover Spray, Compo Bio Spray Na Mszyce i Szkodniki), a gdy nie pomogą, sięgając po preparaty chemiczne (np. Substral Polysect Długodziałający). Stosując je w mieszkaniu, trzeba jednak zachować wszystkie niezbędne środki ostrożności, aby nie zaszkodzić sobie i innym domownikom.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uwielbiasz storczyki? Te szkodniki też je lubią. Sprawdź, co atakuje te rośliny i jak zwalczać szkodniki storczyków - RegioDom.pl

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto