Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten kosmetyk to must have latem! Zobacz, na co pomaga żel aloesowy. Te zastosowania pokochasz! Tak wykorzystasz aloes na skórę i włosy

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Żel aloesowy to jeden z tych produktów kosmetycznych, które warto mieć zwłaszcza latem. Zobacz, do czego go stosować i jakie korzyści zapewnia! 

fot. jcomp/freepik
Żel aloesowy to jeden z tych produktów kosmetycznych, które warto mieć zwłaszcza latem. Zobacz, do czego go stosować i jakie korzyści zapewnia! fot. jcomp/freepik
Żel aloesowy to kosmetyk pielęgnacyjny, który latem jest wręcz niezbędny. To nie tylko świetny produkt nawilżający, ale przede wszystkim łagodzący podrażnienia, jak i wspomagający gojenie. Sprawdzi się zarówno na twarz oraz ciało, ale także na skórę głowy i włosy. Zobacz, jakie ma działanie, jak wybrać najlepszy żel z aloesu i jak korzystać z jego właściwości w poszczególnych zastosowaniach.

Spis treści

Sięgnij po żel aloesowy. Zastosowania kosmetyku pokochasz zwłaszcza latem!

Aloes na skórę stosowano od tysięcy lat jako środek wspomagający gojenie podrażnień i ran, a także zmiękczający naskórek. Współcześnie potwierdzono, że pomaga również utrzymać nawilżenie skóry i działa na nią ochronnie. Roślina stosowana w formie żelu aloesowego sprawdza się jako wielofunkcyjny produkt pielęgnacyjny, łagodzący, chłodzący, przeciwzapalny i przyspieszający regenerację, a także chroniący przed rozwojem drobnoustrojów.

Czym jest żel aloesowy i na co pomaga?

Żel aloesowy to produkt pozyskiwany z wnętrza mięsistych liści aloesu zwyczajnego czy inaczej barbadoskiego (Aloe vera). Jest składnikiem suplementów diety (w Polsce to zastosowanie aloesu zostało jednak zakazane), a przede wszystkim w kosmetykach.

Zobacz: Na co dobry jest aloes? Właściwości lecznicze tej rośliny nie są przereklamowane!

Kosmetyczny żel aloesowy to zazwyczaj mieszanka żelu z aloesu z innymi składnikami, a często także dodatkami funkcjonalnymi, np. konserwującymi. Najlepsze działanie mają produkty zawierające minimum 99 proc. czystego żelu aloesowego.

Korzyści zdrowotne, jakie zapewnia stosowanie żelu aloesowego, pochodzą od zawartych w nich antyoksydantów, ale także polisacharydów, które należą do błonnika rozpuszczalnego w wodzie. To właśnie one zapewniają jego charakterystyczną konsystencję i właściwości.

Tradycyjne zastosowania żelu z aloesu to problemy i choroby skórne, a zwłaszcza podrażnienia, infekcje i oparzenia. Wewnętrznie używano go na zaburzenia jelitowe, obniżenie wysokiego cholesterolu we krwi i poprawę odporności. Sprawdzał się także przy zapaleniu błon śluzowych.

W licznych badaniach klinicznych potwierdzono także inne właściwości żelu aloesowego:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwwirusowe,
  • antyrakowe,
  • immunomodulujące.

Jaki żel aloesowy wybrać?

Żel aloesowy powinien zawierać jak najwięcej głównego składnika. Wybierając produkt z oznaczeniem „99 procent” trzeba jednak sprawdzić, do czego odnosi się ta informacja. Powinna dotyczyć zawartości Aloe vera, a nie żelu w produkcie. Takie triki bywają jednak stosowane przez producentów. Bywa też, że takie dane nie są niestety dostępne. Wtedy szczególnie warto spojrzeć na skład wyrobu.

Wśród składników kosmetyku żel aloesowy na pewno powinien znajdować się na pierwszym miejscu. Częsty jest dodatek wody, np. morskiej, oraz wyciągów roślinnych. W niektórych produktach jest ich nawet kilkanaście, co poprawia właściwości pielęgnacyjne i ochronne żelu. Im więcej jednak dodatków, tym jest go mniej. Pożądane są jednak łagodzące: pantenol i alantoina.

Częstym dodatkiem jest nawilżająca gliceryna, ale także kompozycja zapachowa (parfum), która może nie być dobrze tolerowana – podobnie jak popularne konserwanty w postaci benzoesanu sodu i kwasu sorbowego, a także polisorbaty. Żel z takimi składnikami jest mniej polecany na skórę uszkodzoną i z podrażnieniami.

Czy można zrobić żel aloesowy w domu? Lepiej nie. Znajduje się pod warstwą komórek lateksowych, które mają szkodliwe działania na organizm. Właśnie z jego powodu GIS zadecydował, że wyciągi z aloesu nie mogą być spożywane w suplementach diety. Zawarte w niej związki mogą działać genotoksycznie i kancerogennie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ten kosmetyk to must have latem! Zobacz, na co pomaga żel aloesowy. Te zastosowania pokochasz! Tak wykorzystasz aloes na skórę i włosy - Strona Zdrowia

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto