Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk pracowników wszystkich placówek legnickiego MOPS-u. Najwyższa odpowiedzialność za najniższą krajową

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Pracownicy legnickiego MOPS powiedzieli w końcu stanowcze NIE! Od 27 lutego zaczęli prawdziwy strajk. Kiedy się skończy? Tego nie wiadomo. To zależy od prezydenta i radnych Legnicy. Po burzliwej dyskusji na Sesji Rady Miasta przerwano jej obrady do środy (1.03).

Spis treści

Sytuacja płacowa pracowników pomocy społecznej w Legnicy od kilku lat jest krytyczna, pensje oscylują w granicach płacy minimalnej, liczne protesty nie przyniosły rozwiązania.

Od kiedy pracownicy MOPS Legnica domagają się podwyżek wynagrodzeń?

Od czerwca 2022 roku w MOPS i DPS trwają spory zbiorowe. Domagamy się wprowadzenia podwyżek w wysokości 1200 zł brutto z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 oraz 400 zł brutto od stycznia 2023 roku. Wszystkie etapy prowadzonych sporów zbiorowych zakończyły się fiaskiem. Rokowania, mediacje z udziałem mediatora wskazanego z listy ministerstwa nie przyniosły rezultatu. Prezydent nie przedstawił propozycji rozwiązania sporu- mówi Aneta Mazur Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w MOPS w Legnicy.

3 listopada ubiegłego roku odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Protestowało wówczas od 90 do 100 proc. obecnych w pracy pracowników, jednak pomimo tak licznego protestu stanowisko władz miasta nie uległo zmianie.

Ile osób opowiedziało się za strajkiem?

Wobec braku porozumienia, zostało przeprowadzenie referendum strajkowego. Decyzja pracowników była jednoznaczna. W MOPS w głosowaniu wzięło udział 310 osób (na 340 zatrudnionych) co stanowi 91,18 proc. uprawnionych pracowników, z czego 97,42 proc. opowiedziało się za strajkiem. Natomiast w DPS głosowało 75 osób (na 90 zatrudnionych) co stanowi 83,33 proc. uprawnionych pracowników, z czego 98,67 proc. osób opowiedziało się za zorganizowaniem akcji strajkowej. W strajku będzie brało udział 280 pracowników.

Czy próbowano polubownie rozwiązać spór?

Pracownicy wyrazili swój sprzeciw wobec ignorowania przez władze miasta toczących się sporów zbiorowych, co doprowadziło do fiaska negocjacji płacowych i podpisania protokołów rozbieżności. Podejmowane przez związki zawodowe próby rozmów nie przyniosły żadnego rezultatu, gdyż były przez prezydenta ignorowane.
Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” po wyczerpaniu polubownych możliwości rozwiązania sporu podjęła uchwałę o ogłoszeniu od 27 lutego 2023 r. strajku bezterminowego w dwóch jednostkach organizacyjnych gminy tj. Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Domu Pomocy Społecznej w Legnicy. Strajk w legnickiej pomocy społecznej będzie polegał na zbiorowym powstrzymaniu się pracowników od wykonywania pracy, w celu realizacji żądań. Pracownicy będą obecni w pracy, jednak nie będą jej wykonywać.

Kiedy rozpocznie się strajk, jak będzie przebiegał i do kiedy potrwa?

Strajk rozpoczął się dzisiaj 27 lutego br. we wszystkich placówkach i oddziałach MOPS tj. w pięciu Miejskich Żłobkach, Dziale Pracy Socjalnej, Dziale Świadczeń, Dziale Pomocy Instytucjonalnej, Dziale Dodatków Mieszkaniowych, Ośrodku Pomocy Terapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, Zespole Interwencji Kryzysowej i Zespole ds. Pieczy Zastępczej, Domu Dziennego Pobytu, Klubie Seniora, Schronisku dla Bezdomnych i Domu Samotnej Matki, będą strajkować również pracownicy Działu Finansowo – Księgowego, Organizacyjnego, Działu Świadczeń Rodzinnych oraz Działu Kadr. Strajk odbędzie się również w Domu Pomocy Społecznej.

- Panie Prezydencie , nie padło żadne rozwiązanie, więc proszę sobie zdać sprawę z tego, że strajk trwa i trwać będzie, bo pracownicy są zdesperowani- dodała na koniec przewodnicząca Aneta Mazur

Jakie jest stanowisko Urzędu Miasta w Legnicy w sprawie strajku?

- Aktualna sytuacja makroekonomiczna kraju sprawia, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z akcjami protestacyjnymi w wielu miejscach między innymi w Łodzi czy Wrocławiu. Zgodnie z zapowiedziami pracownicy MOPS i DPS w Legnicy otrzymali wzrost wynagrodzeń od 1stycznia wraz z 13 wynagrodzeniem za ubiegły rok. Oczywiście rozumiemy oczekiwania płacowe pracowników jednak musimy je dostosować do obecnej sytuacji gospodarczej- informuje Piotr Seifert, rzecznik Urzędu Miasta w Legnicy.

- Na dzień dzisiejszy żądania pracowników MOPS są nierealne- podsumował na Sesji Rady Miasta Prezydent Tadeusz Krzakowski

Zdjęcia decyzji o podwyżkach jakie dostali pracownicy MOPS W Legnicy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto