Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie styczniowe w Muzeum Miedzi

Agata Grzelińska
Piotr Krzyżanowski
Obraz Powstania Sty-czniowego w za-chodnioeuropejskiej ilustracji prasowej XIX wieku – to bardzo ciekawy zbiór prawie 300 grafik przedstawiających tematykę zrywu niepodległościowego w latach 1863-1864 w prasie, głównie francuskiej (m.in. ,,Le Monde Illustré” ) i pruskiej (,,Illustrierte Zeitung”).

Są też drzeworyty, które ukazały się w gazetach angielskich, szwajcarskich, duńskich czy włoskich. Około 150 drzeworytów to ilustracje bezpośrednio dotyczące powstania, pozostałe to obrazy miejsc, wizerunki władców, polityków, przedstawicieli różnych warstw społecznych, sceny rodzajowe z epoki, mundury wojskowe itp.

Grafiki należą do Bartosza Borkowskiego z Wrocławia. Opracował je autor wystawy dr Wojciech Lizak, prawnik, historyk, kolekcjoner, antykwariusz z Poznania.

– Wybuch powstania obudził zainteresowanie Polską zachodnioeuropejskiej prasy. Po wojnach: krymskiej, Gari-baldiego i bardzo spektakularnej w USA, polski zryw był kolejnym, który szeroko relacjonowały magazyny ilustrowane – mówi dr Lizak. – Polska, dotąd praktycznie nieobecna, nagle pojawiła się na łamach najpoczytniejszych pism w Europie Zachodniej.

Drzeworytnicy w ówczesnych redakcjach wykonywali ilustracje na podstawie przesyłanych koleją szkiców i fotografii powstańczych. Najbardziej przychylna powstańcom była prasa francuska, najmniej – angielska, najbardziej obiektywne i precyzyjne były gazety niemieckie.

Dr Lizak, który razem ze swoim synem Karolem opracował i wydał książkę z 315 spośród 600 prasowych grafik dotyczących powstania styczniowego, jakie zgromadził, uważa, że powstanie styczniowe jest końcem dawnego pojęcia Polaka.
– To pojęcie już się nigdy nie odrodziło. To, co teraz w Polsce obserwujemy, jest kontynuacją zagłady, którą rozpoczął car, a dokończył Hitler – mówi dr Lizak.

Na wystawie pokazano też pamiątki powstańców, m.in. dziadka legniczanki Anny Steblin-Kamińskiej.

Kuratorem wystawy jest Anna Kurowska-Adamowicz.

Muzeum Miedzi w Legnicy
ul. Partyzantów 3
59-220 Legnica

Czynne od wtorku do soboty:
od 11.00 - do 17.00

Ceny biletów:
Gmach główny: normalny - 6,5 zł
ulgowy - 3,5 zł

W każdą pierwszą środę miesiąca oraz wszystkie soboty wstęp bezpłatny

Fot. Piotr Krzyżanowski

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto