Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsekretarz Stanu przypomina o możliwości zamiany obligacji skarbowych. Czasem to jedyny sposób, by nie stracić

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Od 26 marca można już nabywać kwietniowe obligacje Skarbu Państwa. Na razie tylko w drodze zamiany
Od 26 marca można już nabywać kwietniowe obligacje Skarbu Państwa. Na razie tylko w drodze zamiany Jerzy Mosoń/Polska Press Grupa
Minister Finansów utrzymał oprocentowanie obligacji detalicznych na poziomie z marca. To może być dobra informacja dla tych, którzy zdecydują się na zamianę posiadanych przez siebie papierów wartościowych indeksowanych inflacją. O takiej możliwości przypomina Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Operacji można dokonywać już dziś. Oto szczegóły.

Spis treści

Jeśli banki po raz kolejny prześpią okazję, by wyemitować wyżej oprocentowane lokaty, to utrzymane przez Ministra Finansów oprocentowanie z marca wystarczy, by przysłowiowy Kowalski znów pożyczył sporo pieniędzy swojemu państwu. Niemniej, ostatnie dni marca będą raczej okazją dla tych, którzy wcześniej kupili obligacje skarbowe indeksowane inflacją, a teraz muszą się wstrzelić w najlepszy moment ich zamiany, by nie stracić z powodu słabnącej presji inflacyjnej.

Zamiana obligacji już w marcu. Dlaczego warto to zrobić?

Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów zauważa, że w swoich planach oszczędzania warto wziąć pod uwagę, to aby zgromadzone środki pracowały nieustannie. Co ma na myśli? –Oszczędnościowe obligacje skarbowe dają taką możliwość, poprzez opcję zamiany „starych” – wykupywanych obligacji, na instrumenty, które są oferowane w ramach nowej emisji. Jedną z korzyści zamiany (obligacji) jest możliwość wydłużenia czasu oszczędzania, gdyż dzień wykupu starych, zapadających obligacji, jest jednocześnie dniem zakupu nowych. W tym przypadku nie tracimy zatem ani jednego dnia pracy naszych oszczędności – wyjaśnia urzędnik.

– Należy jednak pamiętać, aby dyspozycję zamiany złożyć najpóźniej trzy dni robocze przed dniem wykupu swoich zapadających obligacji. Można to zrobić przez internet, telefon lub w oddziałach banków – agentów emisji. Co ważne, złożenie dyspozycji zamiany nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem. Zamiast tego mamy dodatkowy zysk w postaci tzw. dyskonta, gdyż kupując nowe obligacje poprzez zamianę, płacimy za nie niższą cenę – tłumaczy w komunikacje MF Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Nabycie obligacji detalicznych poprzez zamianę jest wygodne, wymaga tylko i wyłącznie złożenia w terminie stosownej dyspozycji, by nasze zgromadzone oszczędności zarabiały bez żadnej przerwy – dodaje urzędnik. Nowe obligacje można nabywać drogą zamiany już od 26 marca.

Jakie jest oprocentowanie kwietniowych obligacji Skarbu Państwa?

W kwietniu oprocentowanie jednorocznych obligacji zmiennoprocentowych – podobnie jak miesiąc wcześniej – wyniesie 6,05 proc., a dwuletnich 6,30 proc., w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych trzymiesięcznych wynosić będzie 3,00 proc. w skali roku, a trzyletnich 6,40 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio na poziomie: 6,55 proc. – czteroletnie oraz 6,80 proc. – dziesięcioletnie.

Obligacje skarbowe dla beneficjentów 800 plus na kwiecień

Warto też pamiętać o wysoko oprocentowanych obligacjach rodzinnych, które wydają się najkorzystniejszą opcją dla osób, które mają dzieci. Obligacje sześcioletnie rodzinne i dwunastoletnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 800 plus” oprocentowane będą odpowiednio 6,75 proc. i 7,05 proc. w pierwszym roku.

Jak i gdzie można kupić obligacje Skarbu Państwa?

Osoby pragnące nabyć papiery wartościowe Skarbu Państwa mogą to zrobić w sposób tradycyjny w jednym z Punktów Usług Maklerskich bądź w Punkcie Obsługi Klienta Biura Maklerskiego należących do banków nazywanych „agentami emisji”; czyli tymi, które podpisały z Ministrem Finansów stosowne umowy.

Obecnie „agentami emisji” są Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. oraz Bank Polska Kasa Opieki S.A. i tylko za ich pośrednictwem spośród wszystkich banków można nabyć oszczędnościowe obligacje skarbowe.

Obligacje można też nabyć przez internet lub przez telefon?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podsekretarz Stanu przypomina o możliwości zamiany obligacji skarbowych. Czasem to jedyny sposób, by nie stracić - Strefa Biznesu

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto