MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Legnicki barometr zawodów, kierowca i budowlaniec znajdą pracę bez problemu. W jakich zawodach warto się kształcić?

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Branża budowlana
Robotnicy budowlani 
Cieśle i stolarze budowlani
Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
Branża budowlana Robotnicy budowlani Cieśle i stolarze budowlani Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie pixabay.com
Mając ten "fach w ręku: znajdziesz pracę w Legnicy "od ręki". Może warto się przebranżowić lub zrobić dodatkowe kursy. Dlaczego w niektórych zawodach łatwiej jest znaleźć pracę w Legnicy? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Spis treści

Co to jest Barometr zawodów?

Metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach 90-tych XX w. W 2007 roku Barometr zaczęto realizować także w Finlandii, skąd w 2009 roku trafił do Polski, w wyniku wizyty studyjnej pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Początkowo Barometr realizowany był tylko w Małopolsce (w 2009 roku przeprowadzono pilotaż w 6 powiatach województwa, w kolejnym roku rozszerzono badanie na wszystkie powiaty regionu). W całym kraju badanie prowadzone jest od 2015 roku. Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju. Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

Zawody deficytowe

Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy)

Zawody zrównoważone

Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców

Zawody nadwyżkowe

Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie)

Zawody deficytowe w Legnicy

W 2024 roku najbardziej poszukiwanymi pracownikami w Legnicy będą kierowcy, budowlańcy, nauczyciele, a także lekarze, ratownicy medyczni czy pracownicy służb mundurowych. Pełną listę deficytowych zawodów znajdziecie pod zdjęciami.

Branża budowlana
Robotnicy budowlani 
Cieśle i stolarze budowlani
Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie

Legnicki barometr zawodów, kierowca i budowlaniec znajdą pra...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto