Pałac w Bożkowie na Dolnym Śląsku czeka na swojego księcia lub księżniczkę. W 2010 roku interesował się nim Karol III

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Tu możesz kupić pałac w Bożkowie:
Link do oferty
Tu możesz kupić pałac w Bożkowie: Link do oferty OTODOM
Wspaniały pałac jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku, który swą bryłą i wyglądem przyćmiewa z pewnością dziesiątki zespołów pałacowych jest na sprzedaż. Istnieje legenda, że podczas jednej ze swoich wizyt w Polsce ówczesny książę Karol, dziś król Karol III chciał go kupić.

Pałac w Bożkowie od 1520 roku znajdował się w posiadaniu rodziny von Raueck, by później kilkukrotnie zmieniać właścicieli. Ostatnia przebudowa zamku nastąpiła po jego wielkim pożarze w 1870 roku za hrabiego Wilhelma von Magnis. W 1930 przebudowano elewację na klasycystyczną.

Po 1945 pałac przeszedł na własność skarbu państwa (a od 1999 starostwa). Przez wiele lat mieściły się w nim różne szkoły agrotechniczne: od grudnia 1951 Ośrodek Szkoleniowy Kierowników Gospodarstw Rolnych, od 1956 Technikum Rolnicze i szkoła ogrodnicza, w latach 1998–2002 funkcjonujące pod nazwą Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich. Ostatni kapitalny remont pałac w Bożkowie przeszedł w 1973 roku.

Zobacz aktualne zdjęcia z zamku w Bożkowie:

Tu możesz kupić pałac w Bożkowie:
Link do oferty

Pałac w Bożkowie na Dolnym Śląsku czeka na swojego księcia l...

Niewątpliwie pałac w Bożkowie jest perełką pałaców Ziemi Kłodzkiej. Bajkowy zespół pałacowy zbudowany na szkielecie barokowej budowli z 1787r. Swój wizerunek budynek uzyskał w wyniku przebudowy z 1870r. Pałac zbudowany jest na planie nieregularnym składającym się z przechodzących w siebie skrzydeł. Posiada 3 kondygnacje, dach w większości czterospadowy oraz dwie wieże (od strony płn-wsch i płn-zach). Elewacja budynku zachowała bogatą dekorację głównie przy oknach w postaci szerokich gzymsów. Każde skrzydło pałacu ma nieco odmienną stylistykę. Od strony zachodniej pałacu znajduje się taras. Drzwi główne są drewniane, dekorowane rzeźbieniami.

Wnętrze w większości dobrze zachowane, hol pałacu, dwutraktowa, piękna klatka schodowa i korytarze wyłożone są ciemną dębiną, w niektórych miejscach boazeria pokrywa również sufit. Niemal wszędzie drewno jest bardzo bogato zdobione rzeźbieniami, kolumnami oraz obrazami wklejonymi w boazerię. Na klatce schodowej, doświetlanej przez świetliki dachowe, wiszą żyrandole z rzeźbionego drewna i jelenich rogów. W wielu salach zachowały się ozdobne piece i marmurowe kominki. Sala balowa posiada bogatą sztukaterię i freski zdobiące ściany i sufit. W rzeźbieniach i sztukateriach w całym pałacu przeważają motywy myśliwskie i architektoniczne. W wielu pomieszczeniach oraz na klatce schodowej i korytarzach można zobaczyć świetnie zachowane, skórzane obicia ścian . Wnętrza pałacowe liczą ok 2,5 tys. metrów kwadratowych, natomiast powierzchnia działki to 47213m2
Wokół roztacza się park o pow. 3 ha, z pawilonem ogrodowym z przełomu XVI/XVII w i rozległymi tarasami.

Podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce ówczesny książę, a dziś król Karol III interesował się kupnem kompleksu. Do transakcji jednak nie doszło.

-Na terenie województwa mamy aż 2,5 tys. zabytkowych rezydencji. Wiele z nich jest w katastrofalnym stanie. Wiem, że książę Karol interesuje się zamkiem w Bożkowie - mówił w rozmowie z "Faktem" dyrektor muzeum w Wałbrzychu w 2010 roku.

Cena pałacu to tylko 6 milionów 700 tysięcy złotych, a można tam urządzić przepiękny kurort lub hotel.

Tu znajduje się pałac:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie