Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrywali tajemnice bazyliki w Legnickim Polu

Jędrzej Rams
Jędrzej Rams
Jędrzej Rams/PolskaPress
W ramach Dni Jadwiżańskich bazylika mniejsza otworzyła swoje podwoje.

W poniedziałek 16 października br. w Kościele katolickim przypadnie liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej, księżnej wrocławskiej i legnickiej. Jej wezwanie posiada bazylika mniejsza w Legnickim Polu. Jest to kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i właśnie - św. Jadwigi Śląskiej.

Z tej okazji miejscowa parafia przygotowała tzw. Dni Jadwiżańskie. Oprócz, jak wiadomo, uroczystych Eucharystii było też coś dla miłośników muzyki i piękna architektury. Dla tych pierwszych w piątek wieczorem 13 października odbył się koncert, a dla tych drugich - zwiedzanie niedostępnych zazwyczaj miejsc bazyliki mniejszej.

Chętnych nie zabrakło i dość licznie stawili się, aby wejść na chór, przejść się korytarzami a nawet... zejść do krypty umieszczonej pod posadzką bazyliki.

Kościół ten został wzniesiony przez zakonników, benedyktynów, w pierwszej połowie XVIII wieku. Był to okres, kiedy to Austriacy mieli wpływ na życie Ślązaków. Dodatkowo macierzyste opactwo benedyktynów znajdowało się na ziemiach czeskich, dlatego wybór padł na uznanego już wówczas praskiego architekta Kiliána Ignácego Dientzenhofera. I to jemu powierzono stworzenie świątyni. Prace ruszyły w 1723 roku a 1731 został on poświęcony.

Kościół został wzniesiony w stylu dojrzałego baroku. Piękno świątyni podkreślają liczne freski, które opowiadają historię krzyża świętego, narzędzia śmierci Jezusa. W malunkach odnajdziemy więc historię Izraelitów kąsanych przez węże na pustyni i wybawienie ukąszonych wpatrujących się w miedzianego węża a także historię odnalezienia krzyża świętego przez św. Helenę.

W ołtarzu głównym został przedstawiony motyw odnalezienia zwłok księcia Henryka II Pobożnego przez św. Jadwigę Śląską, jego matkę. Bo to właśnie na Dobrym Polu, które umiejscawiane jest pomiędzy Legnicą a Legnickim Pole, miało dojść do bitwy pomiędzy wojskami chrześcijańskimi księcia Henryka II Pobożnego a Mongołami. I według legendy to w Legnickim Polu zostało znalezione ciało księcia Henryka. I na tę pamiątkę powstał w tym miejscu ten okazały kościół.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto