Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na pewno nadejdą lepsze czasy dla pielęgniarek

Grzegorz Chmielowski
Na pewno nadejdą lepsze czasy dla pielęgniarek
Na pewno nadejdą lepsze czasy dla pielęgniarek GCH
Na pewno nadejdą lepsze czasy dla pielęgniarek. Wyższa Szkoła Medyczna w Legnicy działa prawie od 15 lat. Uczelnia wykształciła dotąd ok. 3,5 tys. pielęgniarek i ratowników medycznych, w tym pół tysiąca osób zdobyło tu tytuł magistra pielęgniarstwa.

Na pewno nadejdą lepsze czasy dla pielęgniarek

Na początku działalności WSM prowadziła studia pomostowe, uzupełniając wykształcenie pracujących zawodowo pielęgniarek z Dolnego Śląska do poziomu licencjackiego. Potem otwarto studia licencjackie na tym kierunku, a kilka lat temu magisterskie. Choć Wyższa Szkoła Medyczna jest uczelnią niepubliczną, to jednak dzięki uzyskiwanym środkom z Unii Europejskiej, studenci nie musieli płacić czesnego z własnej kieszeni.

Dziś na kierunku magisterskim studiuje w WSM ok. 400 osób (w tym ok. 150 to ci, którzy podejmą naukę w nowym roku akademickim). Studia trwają dwa lata, poza przedmiotami zawodowymi pielęgniarki uczą się języka angielskiego. Niż demograficzny, a także relatywnie niska płaca pielęgniarek sprawiają, że chętnych w ostatnich latach jest mniej. Dlatego Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość wprowadzenia stypendiów dla studentów szkół niepublicznych, gdzie trzeba płacić czesne.

Czy nowy rektor ma pomysły na przyszłość szkoły? - Przede wszystkim liczę na to, że zawód pielęgniarki zostanie wreszcie doceniony i ta bardzo istotna dla społeczeństwa praca będzie też odpowiednio wynagradzana - mówi dr Ryszard Pękała. - Już dziś sytuacja jest zróżnicowana, bo w niektórych małych szpitalach pielęgniarka zarabia na rękę zaledwie 1,5 tys. zł, a są placówki, gdzie uzyskuje wielokrotność tej kwoty. Myślę, że wzrost płac jest nieunikniony, bo coraz więcej obowiązków spada na pielęgniarki i są one coraz bardziej potrzebne. Dziś oczywiście szukamy różnych rozwiązań, które umożliwią funkcjonowanie prywatnej szkoły na trudnym rynku szkolnictwa wyższego. Myślimy np. o możliwości kształcenia obywateli Ukrainy. W lutym przyszłego roku chcemy otworzyć kosmetologię oraz powrócić do kształcenia ratowników medycznych - dodaje dr. Ryszard Pękała.

Dr Ryszard Pękała jest doktorem nauk ekonomicznych, ma 68 lat, mieszka w Złotoryi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto