Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnickie historie: Pomniki nie tylko wdzięczności

Grzegorz Chmielowski
Niemal co miesiąc powraca w mediach pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, albo - jak piszą inni - Braterstwa Broni, stojący na placu Słowiańskim. A to ktoś powiesi na nim portrety Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, a to ktoś obrzuci czerwoną farbą, jak to się zdarzyło ostatnio...

Odsłonięty 11 lutego 1951 r. pomnik na ówczesnym placu Marszałka Stalina jest świadkiem tamtej epoki i to za nią dziś "obrywa". Wcześniej w tym miejscu stał pomnik króla Fryderyka II, zburzony 18 listopada 1945 roku w ramach akcji "likwidowania niemieckości" tych ziem. Ten oberwał za wszystko, co Niemcy zrobili nam w czasie wojny.

Czytaj również: Jest pomysł co dalej z legnickim NKJO

Złom uzyskany "z Fryderyka" oraz ze zburzonego tym samym czasie pomnika cesarza Wilhelma I, posłużył do odlania pomnika dwóch żołnierzy trzymających dziewczynkę. 

Dla wielu legniczan ten pomnik to symbol zniewolenia przez Sowietów, który trzeba usunąć. Ale dla większości (według badań CBOS) to już tylko pamiątka minionych czasów.

Zobacz także: Legnicki teatr przyzna nagrodę Ludwika

Przy okazji warto przypomnieć, że historia legnickich pomników jest dobrze rozpoznana i opisana. A to zasługa Grażyny Humeńczuk, pracownicy Muzeum Miedzi w Legnicy, która jest autorką książki "Legnickie pomniki przed II wojną światową" i Czesławowi Kowalakowi, który w tym roku opublikował swoją książkę "Pomniki i tablice pamiątkowe w Legnicy po II wojnie światowej".

Z pracy Kowalaka wynika, że w czasach PRL (do czerwca 1989 r.) w Legnicy powstały 54 takie obiekty. Wiele z nich, nie tylko pomnik na pl. Słowiańskim, nawiązuje do II wojny światowej, powrotu Polski a także nastania nowego ustroju. Upamiętniono pierwsze polskie kino, pierwszy sklep "Społem", pierwszą siedzibę polskich władz wojewódzkich. Także XX-lecie PRL.

Ale są i te odnoszące się do dawniejszej historii. To tablice upamiętniające pobyt Ułanów Nadwiślańskich, muzyka Jerzego Libana, matematyka Witelona, pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego. Inne poświęcono bieżącym zdarzeniom. Np. tablica pokazująca poziom wody podczas powodzi w 1977 r. i obelisk poświęcony mieszkańcom broniącym miasto przed Kaczawą w 1997 r. Ostatnio mnożą się tablice upamiętniające dotacje Unii Europejskiej na budowę różnych obiektów. Czyli jakie czasy takie pomniki. Warto o tym pamiętać

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto