18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica: Wyjątkowe wystawy w Muzeum Miedzi

AAG
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Jeśli nie byli Państwo jeszcze w legnickim Muzeum Miedzi, radzimy to jak najszybciej nadrobić. Teraz jest ku temu świetna okazja, bo muzeum prezentuje kilka bardzo ciekawych wystaw.

Przede wszystkim warto się wybrać na trwającą do końca marca wystawę legnickiego malarza doby baroku Jeremiasa Josepha Knechtela. Dzieła tego niemal całkowicie zapomnianego artysty są rozsiane po całym Dolnym Śląsku. Legnicka wystawa to niepowtarzalna okazja nie tylko, by zobaczyć obrazy Knechtela w jednym miejscu, ale by poznać tę ciekawą postać.

Zobacz też: Gwiazdy turnieju chórów Legnica Cantat 2013

Muzeum Miedzi ma też nie lada gratkę dla miłośników przyrody. Wystawa "Via Regia szlak wędrówki gatunków" została przygotowana przez niemieckie Senckenberg Museum für Naturkunde Görlitz. Co przedstawia? Masowo niegdyś eksportowanego z Polski, a dziś objętego ścisłą ochroną czerwca - owada, dzięki któremu produkowano barwnik czerwony. Są też nosorożce, karpie, boże drzewko, smocza krew i czarna śmierć. Wszystkie one wędrowały po dawnym szlaku handlowym zwanym Via regia. Co przywędrowało nim na Dolny Śląsk lub z Polski wywędrowało? Tego dowiedzą się Państwo w Muzeum Miedzi do 23 czerwca.

Tylko do końca marca prezentowana będzie wystawa zatytułowana "Nabytki Muzeum Miedzi w Legnicy 1992-2012". Jak podkreślają pracownicy tej placówki, miarą rangi muzeum są jego zbiory. Legnickie ma się czym chwalić. Przykłady? Poza rzemiosłem z miedzi, zobaczą Państwo naczynia użytkowe (kosz na zbiory, formy do pieczenia, butle, dzbany, misy, moździerz), przedmioty stanowiące wyposażenie kościołów (naczynia na kadzidło, relikwiarze, świeczniki, monstrancja, puszka na komunikanty) czy bogatą kolekcję numizmatów. To nie wszystko. Nie można nie wspomnieć o malarstwie m.in. Paula Weimanna, Edwarda Mirowskiego, Bronisława Chyły, Ewy Kołacz, rzeźbie dawnej (Emil Pinedo) i współczesnej (Jan Kucz, Adam Myjak, Barbara Falender, Bronisław Krzysztof, Tadeusz Ross), ale także o grafice czy biżuterii.

Czytaj również: Na narty do Rokytnicy w Czechach z OSiR-em

Już dziś (w piątek, 22 lutego) o godz. 17 wernisażem rozpoczyna się bardzo smaczna wystawa pt. "Świat toruńskiego piernika". Poznamy dzięki niej dzieje toruńskiego piernikarstwa. Obejrzymy m.in. oryginalne stare formy piernikowe, drewniane, gliniane i kamionkowe późnośredniowieczne naczynia, a także cynowe kufle i kubki cechowe oraz formy do babek i cukierków z przełomu XIX i XX wieku).

Miłośnicy historii powinni zaplanować wizytę w Muzeum Miedzi wiosną. 29 marca zostanie otwarta wystawa poświęcona Powstaniu Styczniowemu. Zaprezentowanych będzie blisko 300 ilustracji prasowych, dotyczących wydarzeń z lat 1863-1864, zamieszczanych w europejskich czasopismach. Do- wiemy, jak reagowała zachodnioeuropejska opinia na to, co działo się na ziemiach polskich?

W kwietniu w Muzeum Miedzi nieco najnowszej historii. Ciekawie zapowiada się wystawa "Odzyskane miasto - radziecka Legnica dziś. Nawiązuje do 20. rocznicy opuszczenia Legnicy przez wojska rosyjskie.
Muzeum Miedzi w Legnicy przy ul. Partyzantów 3 czynne jest od wtorku do soboty, w godzinach od 11 do 17.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto