Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica: Prześwietlą sztandar I Liceum Ogólnokształącego

Mateusz Różański
Halina Tamioła, dyrektorkaI Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy, chce odkryć tajemnicę: czy na szkolnym sztandarze z roku 1960 pod imieniem patrona Tadeusza Kościuszki znajduje się imię wcześniejszego, nieformalnego patrona szkoły Henryka II Pobożnego.

- Sztandar powstał w 1960 roku z okazji 15-lecia I LO. O nadaniu imienia Pobożnego zdecydowała rada pedagogiczna - mówi dyr. Tamioła. - Ale już wcześniej wydawano świadectwa z takim patronem - dodaje.
Sztandar przygotowały siostry zakonne z Łowicza. Niestety, na kilka dni przed uroczystą galą zapadła decyzja władz: imienia Henryka II Pobożnego szkoła przyjąć nie może. - Sądzę, że taką decyzję podjęto naszczeblu wojewódzkim - mówi Czesław Kowalak, historyk i wówczas nauczyciel w I LO.

Trzeba było więc coś zrobić ze sztandarem, aby zakryć imię księcia. Rozważano kilka możliwości. Ponieważ władzy nie chodziło o samą postać, a o jej przydomek "Pobożny", jednym z pomysłów było pozostawienie na sztandarze napisu "im. Henryka II". Ale szybko z tego zrezygnowano, bo tak nazywał się cesarz niemiecki, który walczył z Bolesławem Chrobrym. Ostatecznie zdecydowano, by zaszyć niewygodnego dla władz patrona łowickimi wstążkami. Uroczystość 15-lecia się odbyła, ale imienia szkole nie nadano.

Dopiero w 1968 roku I LO otrzymało imię Tadeusza Kościuszki. I fakt ten uwieczniono wtedy na sztandarze, który dziś wisi w holu głównym szkoły.

Zobacz też: Wielki test języka angielskiego

Jednak na sztandarze łowickich wstążek nie ma, podobnie jak imienia księcia. Czy wszystko zaszyto, czy odpruto część nici? - To właśnie chcemy sprawdzić. Czy imię Pobożnego zostało rzeczywiście zaszyte, czy też może je odpruto - dodaje Halina Tamioła. - Jeśli nie wyjaśnią tego archiwalne dokumenty nasze czy sióstr zakonnych, wówczas prześwietlimy sztandar rentgenem - dodaje.

Jeżeli pod suknem sztandaru pokaże się napis "im. Henryka II Pobożnego", nikt nie będzie rezygnował z Tadeusza Kościuszki. - Tu chodzi już tylko o poznanie prawdy - dodaje dyrektorka.

Dziś imię księcia piastowskiego nosi legnicki Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. - W 1984 roku Bolesław Dyduk, dyrektor ZSTiO i absolwent I LO, za aprobatą legnickiego kuratorium oświaty, w którym pracowałem, nadał imię Henryka II Pobożnego placówce, która kierował - dodaje Kowalak. Tak książę piastowski wrócił jako patron do legnickiej szkoły.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto