MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica: „Pogotowie teatralne” zaprasza na premierę spektaklu „M-51”, już 29 maja

Piotr Krzyżanowski
Piotr Krzyżanowski
Zdjęcia Piotr Krzyżanowski
Grupa rozwoju osobistego poprzez teatr dla osób po kryzysach psychicznych- „POGOTOWIE TEATRALNE” zaprasza na premierę spektaklu „M-51” 29.05 o godz.17.00. Spektakl to zbiór etiud połączonych w pewną opowieść. Opowieść jest efektem spotkań grupy Pogotowie Teatralne, poszukiwań, wspólnej zabawy. Tworząc spektakl zastanawiali się nad granicami między rzeczywistością a fantazją, wyobrażeniami dotyczącymi świata i ludzi. Każdy inaczej postrzega rzeczywistość. Co jest „normalne”, zdrowe, a co może być niepokojące w życiu „ z fantazją”.
od 16 lat

Opieka artystyczne – Katarzyna Kaźmierczak- Przybyła, Magda Skiba,

Tekst zainspirowany pomysłami grupy- Katarzyna Kaźmierczak- Przybyła, Bożena Dzięgielewska,

Projekcje wideo – Karol Budrewicz,

Po spektaklu odbędzie się dyskusja panelowa dotycząca zdrowia psychicznego pt. „ Życie z fantazją” w której udział wezmą:

Katarzyna Kaźmierczak- Przybyła- psychoterapeutka, aktorka, animatorka kultury,

Małgorzata Niklasińska- psycholożka, psychoterapeutka dorosłych oraz psychoterapeutka dzieci i młodzieży. Poetka.

Jacek Jazy- lekarz psychiatra, kierownik Oddziału Psychiatryczny Ogólnego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Tomasz Juraszek- Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego .

Dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego w ramach zadania „Ochrona i promocja zdrowia psychicznego”- oferty w trybie 19a.

Celem głównym projektu jest:

Kształtowanie postaw prozdrowotnych osób chorych/zaburzonych psychicznie, w tym przebywających w zamkniętych placówkach leczniczych na terenie Dolnego Śląska, przez udział w spektaklu grupy „Pogotowie Teatralne” pod tytułem „Rozsypane, poskładane” oraz warsztatach i dyskusji po nim.

Często działania dotyczące osób chorych /zaburzonych psychicznie mają charakter leczniczy/opiekuńczy. W niewielkim stopniu dotyczą aktywności społecznej i kształtowania postaw prozdrowotnych.

Osoby chore psychicznie z warunków szpitalnych, gdzie często są pod wpływem bardzo silnych leków, powracają do domów. Tam zwykle pozostają bez pomocy, z poczuciem zagubienia i bezradności i z etykietką „wariata”. Przeżywają poczucie winy i wstydu wobec znajomych i rodziny, która jest przestraszona i bezradna, bo nie wie jak pomóc. Powstaje efekt tzw. "drzwi obrotowych". Chory wychodzi ze szpitala w „dobrym stanie”, ale ponieważ nie otrzymuje dalszego wsparcia i post rehabilitacji, wraca ponownie do szpitala. Szczególne trudna jest sytuacja młodych osób po hospitalizacjach psychiatrycznych. Aby podjąć post rehabilitację ogromnie ważne jest kształtowanie postawy prozdrowotnej, przestrzeganie pewnych zasad, dbanie o siebie, podejmowanie aktywności, umiejętność poszukiwania wsparcia. Bywa to bardzo trudne dla osób chorych /zaburzonych psychicznie, ale jest możliwe. Świadectwem i dowodem na to mogą być działania grupy „Pogotowie Teatralne”, grupy rozwoju osobistego poprzez teatr dla osób chorych /zaburzonych psychicznie, prowadzonej przez nasze stowarzyszenie od wielu lat.

W „Pogotowiu Teatralnym” działają osoby które dzięki własnej aktywności, wsparciu grupy, stosowaniu się do zasad profilaktyki nauczyły się świadomie chorować, utrzymywać stan remisji choroby. Jest to postawia prozdrowotna którą mogą się podzielić z osobami, którym wydaje się, że są w sytuacji bez wyjścia. Z osobami w kryzysie psychicznym, które przebywają w placówkach opiekuńczych i leczniczych. Zaprezentowanie tym osobom spektaklu- efektu pracy i zmagań uczestników grupy „Pogotowie Teatralne”, będzie doskonałym pretekstem do pokazania „dobrych praktyk”, daniem świadectwa tego, że nawet chorując psychicznie można szczęśliwie i aktywnie żyć. Spektakl- metaforyczna bajka „Rozsypane ,poskładane” mówi o świecie który się „rozsypał”, ale można go mimo trudności „poskładać” na nowo, będzie pretekstem do rozmowy i warsztatów. Po każdym spektaklu odbędzie się wspólna dyskusja. W jej trakcie aktorzy z grupy „Pogotowie Teatralne” opowiedzą o swoim doświadczeniu wychodzenia z izolacji, opowiedzą o tym co daje im grupa, wyjście do innych osób, podejmowanie aktywności, tworzenie i udział w spektaklu, w którym można opowiedzieć o sobie, wyrazić emocje, wspólnie tworzyć i zaprezentować to innym. W oparciu o ich historię pokażemy uczestnikom jak ogromne znaczenie ma kształtowanie postawy prozdrowotnej, angażowanie się w inicjatywy scalające ludzi, rozwijanie swoich pasji umożliwiające współpracę i wchodzenie w relacje.

Ostatnią częścią wydarzenia będzie rozwojowy warsztat teatralno- dramowy, przeprowadzony przez profesjonalnych aktorów i terapeutów przy użyciu prostych technik teatralnych i dramowych.

Realizując projekt dotrzemy ze spektaklem- bajką "Rozsypane, poskładane" przede wszystkim do dzieci, młodzieży i osób starszych, które przeżywają kryzys psychiczny. Zagramy na oddziałach psychiatrii dziecięcej, szpitalach psychiatrycznych w Sieniawce i w Bolesławcu oraz w Miejskim Domu Kultury dla zaburzonych psychicznie podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Magnolia” i Środowiskowego Domu Samopomocy w Głogowie.

Projekt ma „podwójne” działanie terapeutyczne. Aktorzy – amatorzy z grupy „Pogotowie Teatralne” zmierzą się ze swoim lękiem przed występem publicznym w nowym miejscu, dla nieznanej publiczności. Będą również mieli poczucie, że nie są jak dotąd odbiorcami pomocy, że to oni mogą dać innym wsparcie i być przykładem. Mogą stać się „ekspertami zdrowienia”.

3. Cykl warsztatów arteterapeutycznych. Zadanie współfinansowane ze środków budżetu Urzędu Miasta Legnica.

Celem głównym projektu jest przeciwdziałanie uzależnieniu od nowych technologii cyfrowych, wskazanie jakie konsekwencje i wpływ na zdrowie psychiczne ma nałogowe korzystanie z komputerów, telefonów komórkowych, telewizji.

Miejscem prowadzenia warsztatów będzie (dzięki gościnności Teatru) „Przystanek Piekary”.

Planujemy przeprowadzić cykl warsztatów profilaktycznych i arteterapeutycznych. Arteterapia to forma terapii. Ekspresja artystyczną wykorzystywana jest jako środek do pracy nad emocjami, wyrażaniem siebie oraz jest pomocna w procesie zdrowienia psychicznego. W arteterapii istotne jest nie tyle wykonani konkretnego dzieła sztuki, co sam proces twórczy. Osoby biorące udział w sesjach arteterapeutycznych mają możliwość swobodnego wyrażania siebie za pomocą różnych technik i mediów artystycznych. Osoby uczestniczące w arteterapii mają możliwość wyrażenia swoich emocji, myśli i doświadczeń, które mogą być trudne do wyrażenia słowami. Arteterapia ma działanie profilaktyczne, pozwala rozładować napięcia, budować relacje, uczyć współpracy. Inspiruje, daje możliwość kontaktu z własnymi zasobami i pomaga rozwijać pasje i zainteresowania, aktywizuje. Uczy jak konstruktywnie można wypełniać czas wolny, odpoczywać i relaksować się. Pozwala regulować emocje i poziom stresu.

Spotkania warsztatowe będą pobudzały do wspólnych przeżyć, rozmów, dyskusji na temat uzależnień od nowych technologii cyfrowych i ich wpływu na zdrowie psychiczne. Często ludzie uciekają w wirtualny świat od swoich problemów, trudnych emocji. Często wirtualny świat jest alternatywą do odczuwanej samotności. Udział w warsztatach może przyczynić się do włączenia uczestników we wspólne działanie, może dać poczucie przynależności do grupy i stworzyć przestrzeń do bycia „w realu”.

Zdajemy sobie sprawę, że nasz projekt nie rozwiąże narastającego problemu uzależnień behawioralnych, jednak jesteśmy przekonani, że jest to temat, o którym właśnie teraz, po destrukcyjnym czasie pandemii, w obliczu niestabilnego porządku świata, powinniśmy rozmawiać ze sobą jak najwięcej, szukać rozwiązań a przede wszystkim dialogu. Teatr potrafi to robić pięknie!

4. „Zorganizowanie „Dnia Zdrowia Psychicznego”. Zadanie współfinansowane ze środków budżetu Urzędu Miasta Legnica.

Co roku w partnerstwie z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej organizujemy „Dzień Walki z Depresją” lub „Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię” Schizofrenia Otwórzcie Drzwi”. W tym roku zorganizujemy październiku 2024 roku Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Na tę imprezę złożą się :

· wystawa : "Połączeni ze SOBĄ",

· happening „Otwórzmy drzwi”,

· spektakl „Pogotowia Teatralnego” oraz dyskusja panelowa po nim

5. Udział w Charytatywnym Pikniku Rodzinnym „Dla Cyprianka” potrzebującego rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej po operacji serca 8.06.2024.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto