Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica, Lubin i Głogów w strefie przygranicznej

Agata Grzelińska
Nowy odcinek autostrady A4 znacznie przybliżył Legnicę do granicy z Niemcami i Görlitz
Nowy odcinek autostrady A4 znacznie przybliżył Legnicę do granicy z Niemcami i Görlitz
Rada Miejska Legnicy poparła pomysł włączenia podregionu legnicko-głogowskiego do obszaru polsko-niemieckiej współpracy przygranicznej w ramach Europejskiej Wspólnoty Terytorialnej (EWT). A dokładniej chodzi o projekt "Razem dla Pogranicza Dolny Śląsk - Saksonia", który pozwoliłby Legnicy, Lu-binowi i Głogowowi skorzystać z pieniędzy unijnych w latach 2014-2020.

- Objęcie naszego podregionu możliwością wsparcia z EWT może być dodatkowym źródłem finansowania i w efekcieprzynieść korzyści rozwojowe- stwierdzili legniccy radni.

Pomysłodawca, Robert Kropiwnicki, poseł Platformy Obywatelskiej z Legnicy, podkreśla, że dziś odległość nie jest problemem. Tym bardziej że Legnica, Lubin i Głogów mieszczą się w drugim pasie powiatów przygranicznych.

Zobacz koniecznie: Spłonął ich dom, apelują o każdą pomoc

- Po stronie niemieckiej są tak silne ośrodki, jak Cottbus, Bautzen czy Görlitz. Nasze powiaty z pierwszego pasa przygranicznego nie są tak mocne- tłumaczy poseł Kropiwnicki.- Gdyby do projektu włączone zostały Legnica, Głogów czy Lubin, gdzie siedzibę ma KGHM, moglibyśmy być równorzędnymi partnerami dla Niemców. Tworząc wspólne duże projekty badawcze, w równym stopniu korzystalibyśmy z unijnych funduszy.

Istnieje ryzyko, że jeśli programem objętych zostanie więcej powiatów po stronie polskiej, Niemcy też zechcą rozszerzyć swoją strefę. - Ale po to są negocjacje - przypomina poseł.

Propozycja włączenia podregionu legnicko-głogowskiego do programu współpracy transgranicznej została już zgłoszona do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przez marszałka województwa dolnośląskiego.

- Trwają negocjacje. Kluczowe decyzje zapadną w momencie wypracowania kompromisu między ministerstwem i niemieckimi landami graniczącymi z Polską - mówi Paweł Kurant z Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych w Urzędzie Marszałkowskim Dolnego Śląska.- Ostateczne rozstrzygnięcia powinny zapaść w pierwszych miesiącach 2013 roku.

Nowy rok to podwyżki! Zobacz co zdrożeje - zobacz również

Decyzję o włączeniu podregionu legnicko-głogowskiego do projektu podejmą polski rząd i Komisja Europejska.

- Dolny Śląsk i Saksonię łączy bardzo wiele. Współpraca w ramach EWT nie może być fikcją. Jeśli będą pomysły na konkretne projekty, pierwszy będę w Brukseli zabiegał o zmianę rozporządzeń w tej sprawie - mówi Piotr Borys, europoseł PO z Lubina.

Czy uważasz, że pomysł włączenia LGOM to strefy transgranicznej jest trafiony? Czekamy na komentarze

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto