MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica, Lubin i Głogów w strefie przygranicznej

Agata Grzelińska
Nowy odcinek autostrady A4 znacznie przybliżył Legnicę do granicy z Niemcami i Görlitz
Nowy odcinek autostrady A4 znacznie przybliżył Legnicę do granicy z Niemcami i Görlitz
Rada Miejska Legnicy poparła pomysł włączenia podregionu legnicko-głogowskiego do obszaru polsko-niemieckiej współpracy przygranicznej w ramach Europejskiej Wspólnoty Terytorialnej (EWT). A dokładniej chodzi o projekt "Razem dla Pogranicza Dolny Śląsk - Saksonia", który pozwoliłby Legnicy, Lu-binowi i Głogowowi skorzystać z pieniędzy unijnych w latach 2014-2020.

- Objęcie naszego podregionu możliwością wsparcia z EWT może być dodatkowym źródłem finansowania i w efekcieprzynieść korzyści rozwojowe- stwierdzili legniccy radni.

Pomysłodawca, Robert Kropiwnicki, poseł Platformy Obywatelskiej z Legnicy, podkreśla, że dziś odległość nie jest problemem. Tym bardziej że Legnica, Lubin i Głogów mieszczą się w drugim pasie powiatów przygranicznych.

Zobacz koniecznie: Spłonął ich dom, apelują o każdą pomoc

- Po stronie niemieckiej są tak silne ośrodki, jak Cottbus, Bautzen czy Görlitz. Nasze powiaty z pierwszego pasa przygranicznego nie są tak mocne- tłumaczy poseł Kropiwnicki.- Gdyby do projektu włączone zostały Legnica, Głogów czy Lubin, gdzie siedzibę ma KGHM, moglibyśmy być równorzędnymi partnerami dla Niemców. Tworząc wspólne duże projekty badawcze, w równym stopniu korzystalibyśmy z unijnych funduszy.

Istnieje ryzyko, że jeśli programem objętych zostanie więcej powiatów po stronie polskiej, Niemcy też zechcą rozszerzyć swoją strefę. - Ale po to są negocjacje - przypomina poseł.

Propozycja włączenia podregionu legnicko-głogowskiego do programu współpracy transgranicznej została już zgłoszona do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przez marszałka województwa dolnośląskiego.

- Trwają negocjacje. Kluczowe decyzje zapadną w momencie wypracowania kompromisu między ministerstwem i niemieckimi landami graniczącymi z Polską - mówi Paweł Kurant z Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych w Urzędzie Marszałkowskim Dolnego Śląska.- Ostateczne rozstrzygnięcia powinny zapaść w pierwszych miesiącach 2013 roku.

Nowy rok to podwyżki! Zobacz co zdrożeje - zobacz również

Decyzję o włączeniu podregionu legnicko-głogowskiego do projektu podejmą polski rząd i Komisja Europejska.

- Dolny Śląsk i Saksonię łączy bardzo wiele. Współpraca w ramach EWT nie może być fikcją. Jeśli będą pomysły na konkretne projekty, pierwszy będę w Brukseli zabiegał o zmianę rozporządzeń w tej sprawie - mówi Piotr Borys, europoseł PO z Lubina.

Czy uważasz, że pomysł włączenia LGOM to strefy transgranicznej jest trafiony? Czekamy na komentarze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto