Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica: Beatyfikują Henryka Pobożnego?

Agata Grzelińska
wikimedia commons
Jakie są szanse na beatyfikację księcia Henryka Pobożnego i jego żony księżnej Anny? Na to pytanie odpowiedzi poszuka zespół historyczny powołany przez biskupa legnickiego Stefana Cichego.

Tworzą go: ks. prof. dr hab. Władysław Bochnak - przewodniczący, ks. prof. dr hab. Stanisław Araszczuk - zastępca przewodniczącego, dr Wacław Szetelnicki - sekretarz, ks. dr Tadeusz Dąbski, ks. dr hab. Bogusław Drożdż, ks. dr Stanisław Kusik, ks. dr Mariusz Majewski i mgr Stanisław Potycz.

Przed zespołem ogrom pracy. Ma on zbadać możliwości rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka Pobożnego i jego małżonki księżnej Anny. W piątek
zespół spotkał się po raz pierwszy.

- Podczas spotkania postanowiono podjąć starania zmierzające do oceny istniejących już materiałów historycznych związanych z życiem i działalnością księcia Henryka i księżnej Anny - informuje ks. Majewski.

Kolejne spotkanie będzie 15 grudnia. - To przedwstępny etap prac. Uzgodniliśmy, że przez te dwa miesiące zbierzemy, przynajmniej częściowo, literaturę dotyczącą
książęcej pary i określimy ramy kwerend - mówi Wacław Szetelnicki. Nie będzie to łatwe zadanie, bo o ile postać księżnej Anny jest dobrze opracowana pod względem historycznym, to literatura dotycząca Henryka Pobożnego jest różnorodna, sprzeczna i niespójna.

- Pierwsze wzmianki o księciu w języku polskim, datowane są na 100 lat po jego śmierci - mówi dr Szetelnicki. - Liczymy, że może uda się coś znaleźć w archiwach watykańskich.

W papieskich zbiorach mogły się zachować dokumenty na temat Henryka Pobożnego przy okazji kanonizacji jego matki - świętej Jadwigi Śląskiej - w roku 1267.
Jeśli dokonania zespołu będą przekonujące, biskup legnicki powoła komisję, która zajmie się badaniem świętości księcia.

Na Dolnym Śląsku toczy się kilka procesów beatyfikacyjnych. Na końcowym etapie jest proces księdza Roberta Spiskego z Wrocławia, założyciela zakonu jadwiżanek.

W listopadzie 2010 roku rozpoczął się we Wrocławiu proces beatyfikacyjny ks. Aleksandra Zienkiewicza, przez pokolenia studentów nazywanego Wujkiem. Przez wiele lat prowadził on duszpasterstwo akademickie przy ul. Katedralnej 4.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto