Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komunikowanie ciałem, czyli jak gestami przekonać innych do naszych racji

Redakcja
un-mimo/pixabay
Komunikacja niewerbalna, czyli język ciała, mowa ciała to komunikaty, które przekazujemy najczęściej nieświadomie rozmówcy. Takie sygnały czy komunikaty informują nas o intencjach, uczuciach, cechach charakteru a nawet o pochodzeniu i wykształceniu. Źródłami mowy ciała są indywidualne doświadczenia człowieka oraz normy kulturowe.

Mowa ciała jest komunikatem, który świadomie lu nie wysyła się do rozmówcy. Prawidłowe odczytanie tej wiadomości też wcale nie jest łatwe. Często przecież bywa tak, że źle odkodowujemy informacje. Rozmówca może nieświadomie przekazywać bledną wiadomość bądź specjalnie manipuluje swoim odbiorcom.

Warto przeczytać:

Mowę niewerbalną można więc odkodować w niewłaściwy sposób. W przypadku mowy werbalnej, która zazwyczaj połączona jest z komunikacją niewerbalną, kod jest o wiele łatwiejszy do odczytania i zrozumienia. Język stanowi naturalny sposób komunikacji, poprzez akcent, płynność mowy i treść stanowi jasny i zazwyczaj nie sprawiający przekaż.

Mowa ciała

Mimika twarzy, gesty, pozycja ciała i zachowanie przekazują odbiorcy bardzo dużo informacji. Zrozumiałość komunikatu to 7% mowy, 35% sposób mówienia (tempo, ton, rytm) i aż 55% to mowa ciała. Ciało jest wizytówką, która kryje w sobie wiadomości. Sposób w jaki przekazuje się te informacje decyduje o mocy przekazu. Jeżeli przekaz jest prawdziwy, spójny ze słowami i sposobem mówienia tym większy sukces, że zostanie odczytany właściwie.

Podobno każdy z nas posiada jeden, indywidualny kod sygnałów, który przekazuje podczas rozmowy z innym człowiekiem. Jest to zestaw gestykulacji ciała, który przy połączeniu łącz się w jeden styl. Dużo informacji o człowieku, o jego temperamencie i charyzmie mówi spojrzenie. Można tutaj przytoczyć zimne i wyrafinowane spojrzenie Anthony”ego Hopkinsa. Lub chociażby zmysłowe i trochę naiwne oczy Marilyn Monroe. Chyba każdy też na mistrzowską rolę Marlona Brando W „Ojcu chrzestnym”.

Rola aktora nie tyle polegała na słowach, ile na gestach, sposobie mówienia i postawie ciała. Wiadomo jednak, że aktorzy mają wyćwiczony warsztat techniki, potrafią nauczyć się roli i stworzyć niezapomniane kreacje kina. W codziennym życiu wszyscy wykorzystujemy mowę ciała, nie znaczy to jednak, że jesteśmy wystudiowani i sztuczni. Mowa ciała to przecież także nieświadoma technika przekazywania informacji niewerbalnych.

Gesty wpisane w kulturę

Istnieją gesty i ruchy, które na zawsze zostały wpisane w naszą kulturę i przeważnie we wszystkich kręgach kulturowych oznaczają to samo. Ręka wzniesiona ku górze oznacza zwycięstwo, triumf, obejmowanie się rękoma – oznacza chłód, zimno. Postawą, która mówi dużo o nastroju jest np. skrzyżowanie rąk na klatce piersiowej. Jest to sygnał, że rozmówca jest wycofany, dystansuje się do nadawcy.

Gestem wyrażającym smutek i przygnębienie jest trzymanie rąk w kieszeniach. Z kolei trzymanie dłoni na policzku oznacza zamyślenie i smutek. Apatię, melancholię i żal wyraża przygarbiona postawa, wzrok utkwiony w martwym punkcie oraz złożone ręce na kolanach. Doskonałym przykładem obrazującym taką niewerbalną mowę ciała jest obraz Wojciecha Weissa „Melancholik” . Postać na płótnie siedzi lekko pochylona do przodu, twarz wyraża smutek i przygnębienie, ręce mężczyzny zaś splecione są w bezradnym geście.

Zaprogramuj gesty

Czasami bywa tak, że mowa ciała może zdradzać nasze negatywne emocje i uczucia. W trakcie stresujących sytuacji czy spotkań rozmówca bardzo szybko odczyta twoje zdenerwowanie i lęk. Jeżeli jest to rozmowa kwalifikacyjna, osoba rekrutująca może zaobserwować nerwowe odruchy i odczytać je jako nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Warto więc zauważyć u siebie takie odruchy, które niepotrzebnie zdradzają zdenerwowanie.

Warto przeczytać:

Można też zaprogramować swoje ciało w taki sposób, aby wyrażało pozytywne reakcje. Otwartość i pewność siebie odzwierciedla energiczny i szybki chód. Otwarte dłonie wyrażają bezpośredniość i szczerość. Komunikacja niewerbalna to kod, który pomaga w odczytywaniu intencji i nastroju. Za jej pomocą możemy w nieskomplikowany sposób wyrazić nasze emocje i uczucia.

Komunikacja niewerbalna to sposób przekonania innych do naszych racji. Czasami nie wystarczą słowa zapewnienia, istotny jest sposób w jaki się to robi. Dlatego tak istotne jest co ciało komunikuje odbiorcom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komunikowanie ciałem, czyli jak gestami przekonać innych do naszych racji - Strefa Biznesu

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto