Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Legnicy, od kiedy?

Mateusz Różański
Od kiedy w Legnicy zacznie obowiązywać budżet obywatelski? Władze Legnicy zapowiedziały, że w przyszłym roku mieszkańcy sami zdecydują, na co wydać określoną z góry pulę pieniędzy.

Budżet obywatelski w naszym województwie wprowadziły na razie Wrocław i Wałbrzych. Jedno i drugie miasto w tym roku przeznaczyło na ten cel 3 mln zł. We Wrocławiu w tym roku złożono około 240 projektów. W przyszłym będzie to już 20 mln zł. Z kolei w Wałbrzychu w drodze głosowania zdecydowano, że zagospodarowany zostanie pusty obiekt po szkole w dzielnicy Podzamcze. Powstanie tam przedszkole połączone ze żłobkiem, biblioteka oraz dom seniora.

Jak duże będą to pieniądze w przypadku Legnicy? Tego jeszcze nie wiadomo. Pewne jest, że pieniądze pójdą na nieduże inwestycje, takie jak budowę palców zabaw, remonty lokalnych dróg, czy też tworzenie nowych ścieżek rowerowych.

- Mówiąc najprościej, chodzi mi o to, by najlepiej znający lokalne potrzeby swych środowisk mieszkańcy otrzymywali, zamiast przysłowiowej ryby, wędkę - podkreśla Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

Pierwszym etapem będzie zebranie od mieszkańców ankiet, w których wypowiedzą się, na jakie cele w pierwszej kolejności przeznaczyć środki z budżetu obywatelskiego. Następnie odbędzie się głosowanie drogą elektroniczną oraz tradycyjną. W ten sposób ma być wyłonionych kilka najciekawszych pomysłów.

Na co przeznaczyć budżet obywatelski? GŁOSUJ!

Oczywiście, jest szereg warunków, które każda z propozycji będzie musiała spełnić. Najważniejsze z nich: inwestycja ma zostać zrealizowana na terenach miasta oraz powinna być zakończona w tym samym roku kalendarzowym.

Jeśli przykładowo legniczanie zdecydują, że budżet obywatelski przeznaczą na budowę pięciu nowych placów zabaw, to każda z tych inwestycji zakończy się najpóźniej w ostatni dzień grudnia 2014 roku.

Od około 10 lat władze Legnicy systematycznie prowadzą konsultacje społeczne, zanim zdecydują się na określone inwestycje miejskie. W trakcie takich konsultacji mieszkańcy mogli bezpośrednio zgłosić swoje pomysły prezydentowi. Pokłosiem takich spotkań jest m.in. budowa chodników przy ul. Świerkowej, remont zabytkowej kamienicy Pod Przepiórczym Koszem, czy też realizowana właśnie budowa skateparku

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto