MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jarosław Jaśnikowski z Legnicy, znany na całą Europę malarz, podarował Muzeum Miedzi swoje prace, a już dziś startuje z wernisażem

Piotr Krzyżanowski
Piotr Krzyżanowski
Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Fot. Piotr Krzyżanowski
Już dziś w Muzeum Miedzi w Legnicy od godziny 17 będziemy mogli podziwiać wspaniałe prace Jarosława Jaśnikowskiego znanego w całej Europie malarza, związanego z Legnicą od urodzenia. Tylko u nas znajdziecie tajemnice, które kryje za sobą ten wernisaż zatytułowany „Machiny wyobraźni. Jarosław Jaśnikowski”.

Spis treści

Wystawa "Machiny wyobraźni" - skąd pomysł

Jarosław Jaśnikowski, artysta związany nierozerwalnie z Legnicą, postanowił z okazji jubileuszu, 60- lecia Muzeum Miedzi w Legnicy podarować swoje wybrane prace. Powstała więc ekspozycja pt. „Machiny wyobraźni. Jarosław Jaśnikowski”. Prezentuje ona różne realizacje Jaśnikowskiego, w tym m.in. prace z serii „Magiczna Legnica”, umieszczone w miejskim kalendarzu w 2017 r., a także inkografie przedstawiające przekrojowo twórczość artysty oraz kilka rysunków poświęconych rodzinnemu miastu. Kuratorem wystawy jest Tomasz Grabowski z Działu Naukowo – Oświatowego Muzeum Miedzi w Legnicy. Wernisaż wystawy odbędzie się 25 listopada o godz. 17.00 w gmachu głównym muzeum.

Kim jest Jarosław Jaśnikowski

Jarosław Jaśnikowski jest szczęśliwym małżonkiem Kasi- również artystki, oraz najszczęśliwszym ojcem dwóch synów, pięcioletniego Michała i rocznego Piotrusia. Kasię poznał dzięki swojej wieloletniej mentorce Mirosławie Lickiewicz. Poznali się i od pierwszego wejrzenia wiedzieli, że pozostaną ze sobą do końca życia.

Urodził się w Legnicy w 1976 r. Malarstwem zajmuje się od 1991 r. Swoje pierwsze kroki na drodze twórczej stawiał pod kierunkiem legnickiej pedagog Mirosławy Lickiewicz. Za osiągnięcia artystyczne został uhonorowany w 1994 r. Nagrodą Prezydenta Legnicy. W 1998 r. – pod wpływem wystawy Wojciecha Siudmaka w legnickim Muzeum Miedzi – Jaśnikowski postanawia poświęcić się surrealizmowi. W tym samym roku rozpoczyna naukę w głogowskim Studium Sztuk Plastycznych, gdzie w 2001 r. pod kierunkiem wybitnego głogowskiego artysty malarza Telemacha Pilitsidisa broni dyplom z malarstwa. Od tego czasu artysta konsekwentnie buduje swoją pozycję w polskim środowisku twórców związanych z realizmem magicznym. Jego obrazy są prezentowane obok prac takich artystów jak Olbiński, Sętowski, Kołpanowicz, Yerka czy Beksiński. Zamiłowanie Jarosława Jaśnikowskiego do parowozów, machin latających i wszelkich pojazdów z przełomu XIX i XX w. zaowocowało wieloma obrazami tworzonymi w klimatach steampunku. Artysta obecnie uchodzi za czołowego reprezentanta tego nurtu w polskim malarstwie czytamy w biografii artysty.

Jakie ukryte tajemnice zostaną ogłoszone na wernisażu

Na wernisażu będzie obecny Bruno Altmayer szef międzynarodowej grupy Art'pair, który zapowie przyszłoroczną wystawę artystów w niej skupionych, jej członkiem jest tylko trzech Polaków, między innymi Jarosław Jaśnikowski, który w 2019 na festiwau sztuki we Francji otrzymał główną nagrodę jury.

Dodatkowo na wystawie będzie można zakupić kalendarz z obrazami Jarosława Jaśnikowskiego, którego tegoroczna tematyka związana jest z architekturą.

Jakie prace będzie można obejrzeć na wernisażu

Jarosław Jaśnikowski z Legnicy, znany na całą Europę malarz,...

Gdzie można na stałe oglądać prace Jarosława Jaśnikowskiego

Prace naszego artysty można oglądać na wystawie stałej w Muzeum Magicznego w Wiśle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto