Złoto w Mikołajowicach - historia zapomnianych kopalni
Dziś Mikołajowice to niewielka wieś. Jej nazwą oznaczono jeden z podlegnickich zjazdów z A4. Przed wiekami to był jednak niezwykle prężnie rozwijający się ośrodek przemysłu, a w tutejszych kopalniach złota zatrudnienie miało blisko... 20 tys. osób! Historia miejscowości jest niezwykle bogato opisana w źródłach niemieckojęzycznych. Nie oznacza to jednak, że archeolodzy w minionych dekadach nie badali tych terenów.
Na zdjęciach widzimy badania archeologiczne prowadzone w latach 1984-1987 przez Stanisława Firszta, ówczesnego pracownika Okręgowego Muzeum Miedzi w Legnicy.
Na archiwalnych zdjęciach dojrzeć możemy szyb górniczy z XIV wieku stanowiący pozostałość po średniowiecznych górnikach prowadzących eksploatację złota w rejonie Mikołajowic. W czasie wykopalisk odkryto również system płuczek związanych z wypłukiwaniem złota.
Gdzie znajdowały się kopalnie w Mikołajowicach? Był to rejon w okolicach tzw. Złotego Lasu. Oczywiście do naszych czasów nie zachowały się żadne pozostałości, choć teren w lesie wygląda na nienaturalnie uformowany.
Żyła złota pod Legnicą. Archeolodzy badali ten teren już w l...
To już oficjalne. Będzie czternasta emerytura