Spis treści
Znęcanie się (ART. 207)
§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12
Co podchodzi pod znęcanie psychiczne?
Wyśmiewanie opinii, poglądów, przekonań, religii, pochodzenia, narzucanie swojego zdania, poglądów, stałe ocenianie, krytyka, wmawianie choroby psychicznej, izolowanie kontrolowanie, ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi, wymuszanie posłuszeństwa i podporządkowania, ograniczanie snu, pożywienia i schronienia.
Gdzie zgłosić psychiczne znęcanie się nad rodziną?
Możesz to zrobić telefonicznie lub osobiście na najbliższym komisariacie policji. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa to informacja o sytuacji, która może być przestępstwem. Gdy policja dostanie takie zgłoszenie, ma obowiązek zająć się sprawą.
Czy znęcanie się jest ścigane z urzędu?
Przestępstwo znęcania się jest przestępstwem ściganym z urzędu, tzn. jego wszczęcie nie wymaga złożenia jakiejkolwiek skargi. Wystarczy, że organ ścigania poweźmie informację, np. podczas interwencji domowej, o tym, że jest podejrzenie popełnienia przestępstwa.
Poszukiwani, na Dolnym Śląsku, za znęcanie się nad bliskimi, zdjęcia rysopisy, dane:
Zwyrodnialcy znęcający się nad swoimi bliskimi. Ich szuka do...

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?