Zwykłe biuro rachunkowe dziś już nie wystarcza

Materiał informacyjny MaWo Group
Udostępnij:

Branża transportowa jest prężnie rozwijającą się gałęzią polskiej gospodarki. Możemy śmiało powiedzieć, że polski transport należy do liderów europejskim rynku. Czas pandemii, nie dość, że w większości przypadków nie zaszkodził transportowi kołowemu, to w wielu przypadkach rozwinął go jeszcze mocniej. Dobrą passę dla transportu wykorzystuje także kancelaria podatkowa MaWo Group, będąca częścią grupy spółek odpowiadającej za obsługę prawie tysiąca polskich firm transportowych. O dobrym czasie na rozwój, a także o tym, czym różni się dobra kancelaria podatkowa od zwykłego biura rachunkowego, mówi Krzysztof Dybo, ekonomista i jednocześnie jeden z trzech prezesów MaWo Group.

Jakie grupy klientów obsługuje Kancelaria Podatkowa MaWo Group?

Dzięki specjalistom, których zatrudniamy oraz międzynarodowemu zasięgowi działania, nasza kancelaria jest w stanie rozliczyć podatkowo każdego klienta. Wyzwaniem od zawsze była dla nas obsługa, sprawiającej księgowym sporo problemów, największej branży na naszym rynku, jaką tworzą przedsiębiorcy transportowi.

Wasza działalność jest kojarzona z transportem. Ale to nie jest jedyna branża, którą obsługujecie?

Jesteśmy otwarci na obsługę każdego klienta, ponieważ od każdego nowego klienta możemy nauczyć się nowych rzeczy czy specyfiki branży, z którą nie mieliśmy wcześniej do czynienia. W portfelu obsługiwanych przez nas podmiotów znajdują się firmy z różnych branż. Opiekujemy się zarówno jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi, jak i przedsiębiorstwami zatrudniającymi po kilkaset osób. Największą część naszych klientów stanowią faktycznie przedsiębiorstwa transportowe, co pozwoliło nam wyspecjalizować się w tej branży. Transport nie ma już dla nas żadnych tajemnic. Ale jesteśmy otwarci na nowe kierunki.

Czego Was nauczyła branża transportowa? Co wniosła do rachunkowości i kadr?

Specyfika rozliczeń podatkowych przedsiębiorstw transportowych jest ściśle związana z szerokim zakresem wykorzystywanej przez nas wiedzy prawa międzynarodowego. Natomiast częste kontrole podatkowe oraz zwroty podatków wymogły na nas konieczność dogłębnej analizy każdej operacji gospodarczej. Od początku istnienia
MaWo Group, nasze działania ukierunkowane były na procesy optymalizacyjne, zarówno w sferze kadrowo-płacowej, jak i podatków.

Często można usłyszeć z Pana ust, że Kancelaria Podatkowa
MaWo Group, to nie jest zwykłe biuro rachunkowe. Co należy przez to rozumieć?

W relacjach z klientem od pierwszego dnia współpracy staramy się poznać jego oczekiwania. Dla przedsiębiorców bardzo ważne są dane rachunkowe, ponieważ są one im niezbędne do sprawnego zarzadzania przedsiębiorstwem. Naszym zadaniem jest poukładanie w taki sposób schematów rachunkowych, aby dostarczały one naszym klientom pełnego obrazu danych finansowych, które dotyczą różnych aspektów ich działalności. W pracy staram się unikać standardowych schematów polegających jedynie na kalkulowaniu przychodowo - kosztowym. Zawsze proponuję klientowi nowe rozwiązania, szczególnie po pewnym czasie, kiedy znam już specyfikę jego przedsiębiorstwa i jego oczekiwania.

Dzisiaj bardzo modnym określeniem jest - optymalizacja kosztów. Co to tak naprawdę znaczy i jakie korzyści ma z tego klient - przedsiębiorca?

Obecnie proces optymalizacyjny ukierunkowany jest głównie na zapoznaniu się ze specyfiką branży danego przedsiębiorstwa i dopasowaniem pod jego możliwości konkretnych rozwiązań podatkowych. Na końcu klient zawsze chce zobaczyć, ile zostanie w jego kieszeni po wprowadzeniu narzędzi optymalizacyjnych.

Wiele firm musiało ciąć koszty w trakcie pandemii i ograniczyło mocno swoją działalność. Transport miał to szczęście, że dostał drugie życie i wszedł na nowy poziom. Jak ocenia Pan w tym kontekście swoją branżę, zajmującą się rozliczaniem, księgowością i kadrami?

W okresie pandemii biura rachunkowe odegrały kluczową rolę w zakresie merytorycznego wsparcia przedsiębiorców i opracowania dla nich efektywnych rozwiązań z wykorzystaniem oferowanych możliwości rządowej pomocy. Pomoc przedsiębiorcom w okresie pandemii stała się dodatkową dziedziną specjalizacji w biurach rachunkowych. Dzięki szerokiemu spektrum specjalistów w naszej kancelarii, potrafiliśmy sprawić, że każdy z naszych klientów wykorzystał w maksymalny sposób możliwości pomocowe. Faktycznie firmy transportowe, poza tym że nie ucierpiały zbyt mocno, to często dostawały więcej zleceń, niż miało to miejsce wcześniej. Widzę, że dużo firm transportowych wykorzystało ten fakt i zaczęło rozwijać się szybciej, głównie inwestując.

Jakie branże w Polsce czeka świetlana przyszłość w najbliższych latach, a jakie będą musiały ograniczyć się lub zupełnie zmienić profil? Pan jako ekonomista może to określić?

Pandemia pokazała jak ważny w życiu przedsiębiorcy jest rozwój nowych technologii informatycznych. Uważam, że każda sprawnie zarządzana działalność, powiązana z dobrymi rozwiązaniami IT, stanie się pionierem przyszłościowego rynku usług. Pozostając w tematyce obsługi podmiotów biznesowych z pewnością ciężko będzie przetrwać na rynku tym biurom, które nie dopasują możliwości informatycznych do oczekiwań przedsiębiorców. Tym samym zmieni się rola i zakres czynności głównego księgowego w firmie.

Kancelaria Podatkowa MaWo Group rozwija się bardzo prężnie. Budujecie nową siedzibę, powiększacie zespół specjalistów. Jesteście dzisiaj jedną z największych, jeśli nie największą kancelarią podatkową w Zagłębiu Miedziowym. Proszę zdradzić, jak to się robi?

W naszej filozofii działania zawsze najważniejszy był i będzie klient, pod którego układamy kompleksową obsługę współpracy. Jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom pełen zakres usług niezbędnych do właściwego prowadzenia działalności gospodarczej. Szeroko rozumiane dobro naszego klienta oraz kompleksowość jego obsługi, było i jest kluczem do naszego sukcesu.

Dodaj ogłoszenie