Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZUS Legnica. Wy pytacie ZUS odpowiada

Ewa Chojna
ZUS Legnica. Wy pytacie ZUS odpowiada
ZUS Legnica. Wy pytacie ZUS odpowiada Archiwum
ZUS Legnica. Wy pytacie ZUS odpowiada. Chcesz zadać pytanie przedstawicielowi ZUS? Wyślij je na adres [email protected]!

ZUS Legnica. Wy pytacie ZUS odpowiada

Chciałabym już przejść na emeryturę skoro w grudniu skończę 60 lat, ale nie mam naliczonego kapitału początkowego, co mam zrobić? Czekać aż kapitał zostanie naliczony, boje się, ze to zajmie sporo czasu? Jadwiga

Pani Jadwigo, brak naliczonego kapitału nie wyklucza możliwości złożenia wniosku o emeryturę. Co więcej, jeśli ma pani kłopot ze skompletowaniem wszystkich dokumentów to może je pani w każdej chwili donieść do ZUS i wtedy emerytura zostanie ponownie przeliczona. Nie musi, więc pani czekać na ustalenie wysokości kapitału tylko wniosek o emeryturę już złożyć.

Przypomnę, ze można to zrobić najwcześniej na 30 dni przed swoimi 60-tymi urodzinami. Proszę także pamiętać, że w momencie składania wniosku nie musi pani od razu rozwiązywać umowy o pracę. Obecnie prawo do emerytury nabywamy po osiągnięciu wymaganego wieku emerytalnego. Dlatego rozwiązanie umowy o pracę nie jest warunkiem nabycia do niej prawa. Jest natomiast warunkiem otrzymywania wypłaty takiego świadczenia.

Żeby ZUS rozpoczął wypłatę emerytury, emeryt, który ma już do niej prawo - musi rozwiązać wszystkie stosunki pracy. Później może znów podjąć zatrudnienie na podstawie np. umowy o pracę u tego samego, albo innego pracodawcy. Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (od 1 października 2017 r. to jest 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), emerytura „dorabiającego” emeryta nie będzie zmniejszana, ani zawieszana bez względu wysokość osiąganych przychodów, czyli może „dorabiać” bez ograniczeń.

Tak, więc decyzja o rozwiązaniu umowy o pracę należy do osoby zainteresowanej i zależy od momentu, w którym chciałaby pani zacząć otrzymywać świadczenie. Nie ma także potrzeby składania wraz z wnioskiem o emeryturę dokumentów potwierdzających przebyte po 1998 r. okresy składkowe i nieskładkowe, takich jak świadectwa pracy i czy druk Rp-7. Okresy te są, bowiem uwzględniane na podstawie zapisów na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

Podsumowując: osoby, które w tym roku planują przejść na emeryturę, a nie złożyły jeszcze wniosku o wyliczenie kapitału początkowego, powinny jak najszybciej wystąpić o jego ustalenie. Rzadko zdarza się, bowiem, że dokumentacja dołączona do wniosku o wyliczenie kapitału początkowego jest kompletna i nie wymaga prowadzenia dodatkowo postępowania wyjaśniającego. Obliczenie kapitału początkowego wcześniej, skróci, zatem czas oczekiwania na przyznanie emerytury, jeżeli takie postępowanie wyjaśniające będzie konieczne.

Iwona E. Kowalska
Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Dolnośląskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto