Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żona doniesie na męża?

Zygmunt Mułek (CH)
Policjanci kontrolują teraz przede wszystkim kierowców.
   FOT. PIOTR KRZYŻANOWSKI
Policjanci kontrolują teraz przede wszystkim kierowców. FOT. PIOTR KRZYŻANOWSKI
Policjanci zapowiadają karanie także tych osób, które pozwoliły, żeby pijany usiadł za kierownicą Naczelnik Krzytof Majewski nie ukrywa, że czasami idzie z kolegami na kielicha.

Policjanci zapowiadają karanie także tych osób, które pozwoliły, żeby pijany usiadł za kierownicą

Naczelnik Krzytof Majewski nie ukrywa, że czasami idzie z kolegami na kielicha. – Ale wówczas
wszystkim kierowcom zabieram kluczyki – mówi. – Wracamy do domu taksówką

Nawet dwa lata w więzieniu może spędzić żona, która wysłała małżonka samochodem po marchewkę, a wiedziała, że wcześniej wypił dwa piwa.
– Jeszcze nikomu nie postawiliśmy zarzutu podżegania kierowcy do jazdy w stanie nietrzeźwym – przyznaje podinspektor Krzysztof Majewski, naczelnik sekcji dochodzeniowo-śledczej Komendy Miejskiej Policji. – Udowodnienie tego jest bowiem bardzo trudne.
Każdy ma obowiązek zabronić pijanemu siadania za kółkiem, albo powiadomić policję. Wynika to z kodeksu drogowego. Ktoś, kto pozwala, żeby osoba po wypiciu kielicha ruszyła w drogę samochodem, pomaga w popełnieniu przestępstwa. Grozi za to do dwóch lat więzienia. Tyle samo co za jazdę po spożyciu alkoholu.
Nie zostanie ukarany pasażer, który jechał z pijanym kierowcą, o ile nie wiedział, że ten wypił. Ale jeżeli było inaczej i nie zapobiegł sytuacji, to teoretycznie może spędzić dwa lata w więzieniu.
– Nie łudzimy się, że zatrzymamy wielu takich ludzi – przyznaje podinspektor Majewski. – Ale nagłośnienie problemu może spowoduje, że jakaś liczba osób zabierze kluczyki znajomemu, który wypił. A to wyeliminuje zabójców na drodze.
– Na drogach jest plaga pijanych kierowców, więc trzeba wszelkimi sposobami prawnymi walczyć z tym zjawiskiem – komentuje Edward Zalewski, prokurator okręgowy w Legnicy. – Legnickim policjantom zwróciliśmy uwagę na to, że skupiają się dotąd tylko na nietrzeźwym kierowcy. Tymczasem są przypadki podżegania i pomocy w dokonaniu przestępstwa. Trzeba więc podczas takiego zdarzenia wyjaśnić rolę pasażera jadącego z pijanym kierowcą. Później zwykle staje się to niemożliwe.
Sceptyczny wobec tego pomysłu jest Jerzy Janicki, szef legnickiego Automobilklubu. – Każdy rozsądny człowiek nie wsiądzie po wypiciu alkoholu za kierownicą – mówi Janicki. – Ale jest wielu idiotów, którym tego się nie przetłumaczy. Mam się bić z takim, wyrywać mu kluczyki? I donieść policji, że mój sąsiad pojechał pijany samochodem?

Jak policja walczy?
W sierpniu minionego roku, po tym po tym jak pijany kierowca zabił starszą kobietę na przejściu dla pieszych, policjanci zapowiedzieli bezpardonową walkę z pijaństwem na kierownicą. Samochód nietrzeźwego kierowcy miał być odtransportowany na policyjny parking i stać tam do wydania wyroku przez sąd. Pozbawieni prawa jazdy kierowcy mieli być pod szczególnym nadzorem. – Zatrzymaliśmy kilkunastu kierowców, którzy nie stosowali się do sądowych zakazów – mówi mówi Mariusz Majewski.- Nie przetrzymujemy natomiast na parkingu samochodów osób złapanych za jazdę po pijanemu. Wiele bowiem aut jest starych, o niewielkiej wartości. Właściciel np. po roku by ich nie odebrał. A rachunek dwa, czy trzy tysiące złotych zapłaciłby skarb państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto