Spis treści
Nerki to narząd, który oczyszcza krew, umożliwiając wydalanie wraz z mocze zbędnych i szkodliwych związków. Dzięki temu regulują ilość wody w organizmie, a więc i ciśnienie tętnicze. Warto wiedzieć, że nerki wytwarzają też pewne hormony, m.in. zaangażowane w wytwarzanie czerwonych krwinek czy aktywnej postaci witaminy D. Dlatego tak ważne jest, by dobrze funkcjonowały.
Jak poprawić pracę nerek?
Gdy nerki są przeciążone, bo pijemy zbyt mało płynów lub obarczamy je nadmiarem składników, które muszą usuwać we wzmożony sposób, warto wspomóc ich pracę. Zanim jednak sięgniemy po leki, w łagodnych dolegliwościach, takich jak zatrzymywanie wody czy związany z kamicą ból nerek, pomogą określone zioła. Są one spożywane jako napary, stanowiąc źródło nawodnienia, a jednocześnie nasilają pracę nerek i całego układu moczowego. Dzięki temu działają oczyszczająco, odkażająco i przeciwzapalnie.
W przypadku problemów z nerkami pomagają gatunki roślin leczniczych, które wykazują następujące właściwości:
- Moczopędne – zwiększają ilość wydzielanego moczu i częstość jego oddawania, co pomaga rozcieńczać zawarte w nim składniki, łatwiej usuwać kryształy tworzące kamienie, zapobiegać stanom zapalnym i zrostom w moczowodach. Zioła o takim działaniu zawierają związki saponinowo-glikozydowe, flawonoidowe i olejki lotne. Te z pierwszej grupy poprawiają ukrwienie nerek i wspomagają także układ sercowo-naczyniowy, zwiększając wydalanie wody, chloru i sodu oraz obniżając ciśnienie krwi.
- Zwiększające wydalanie wody z organizmu – zioła takie zwiększają przepuszczalność śródbłonka kłębuszków nerkowych i przepływ krwi przez ich naczynia krwionośne, a także nasilają wydalanie wody poprzez skórę wraz z potem. Odpowiadają za to związki takie jak saponiny, alkaloidy i olejki eteryczne.
- Oczyszczające drogi moczowe – pomagają usuwać z nich złogi zawierające związki mineralne, organiczne oraz komórki nabłonka, co przeciwdziała ich krystalizacji, a jednocześnie działają rozkurczowo na mięśnie gładkie. Zioła o takich właściwościach mają w składzie alkaloidy, antrachinony, saponiny, antocyjany, flawonoidy i kumaryny, a także związki krzemu.
- Dezynfekujące – zioła hamujące rozwój chorobotwórczych bakterii i grzybów, przeciwzapalne i moczopędne pomagają zwalczać infekcje i zapalenia na innym tle, w całym układzie moczowym. Takie korzyści zapewnia spożywanie ziół zawierających związki fenolowe, saponiny, glukozynolany i aromatyczne olejki lotne.
- Przeciwzapalne – rośliny zielarskie o takich właściwościach obfitują w przeciwutleniacze i krzemionkę, dzięki czemu działają antyoksydacyjnie, zmniejszają procesy zapalne, chronią błony komórek i zwiększają chorobowy wysięk wody w układzie moczowym.
Które zioła skutecznie wspierające nerki? Sprawdź!
Zobacz także:
Przy jakich problemach pomagają zioła na nerki?
Zioła wspomagające nerki są pomocne przy przewlekłych i nawracających problemach z tym narządem, a także z moczowodami, pęcherzem oraz cewką moczową. Można stosować je również jako wspomaganie farmakoterapii, ale w porozumieniu z lekarzem, ponieważ niektóre aktywne związki roślinne wchodzą w interakcje z lekami.
Polecane przez nas zioła najczęściej można stosować w dolegliwościach i chorobach takich jak:
- kolka nerkowa,
- wspomaganie leczenia i profilaktyka kamicy nerkowej,
- stany zapalne układu moczowego,
- zakażenia układu moczowego,
- nadciśnienie tętnicze,
- obrzęki kończyn i ciała.
Które zioła są najbardziej polecane na nerki? Sprawdź w naszej galerii!
Źródło: Charakterystyka najważniejszych urotropica i ich zastosowanie w fitoterapii chorób układu moczowego, Dr Henryk Różański, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego
Miej ciśnienie pod kontrolą

Braun
BRAUN EXACTFIT 3 CIŚNIENIOMIERZ NARAMIENNY Z ESH I IHB BUA6150
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polska coraz bardziej rowerowa