Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zieleń miejska oczyszcza powietrze i zabija bakterie

Paweł Kuś
dr Elżbieta Szopińska
dr Elżbieta Szopińska
O korzyściach z sadzenia drzew w miastach rozmawiamy z dr Elżbietą Szopińską z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Drzewo w lesie i drzewo w mieście. Jaka jest różnica?

W miastach drzewa odgrywają nieco inną rolę niż w lesie. Roślinność drzewiasta stanowi jeden z podstawowych czynników umożliwiających zachowanie równowagi ekologicznej w środowisku człowieka. Właściwie ukształtowana zieleń wokół źródeł emitujących pył może zmniejszyć stężenie zapylenia powietrza nawet do 40 proc. Badania naukowe wykazały, że ilość pyłu osiadającego pod koronami drzew jest wielokrotnie mniejsza niż na otwartej przestrzeni.

Jak to się dzieje?

Działanie filtracyjne zieleni wysokiej związane jest z efektem zmniejszania się prędkości wiatru nad terenami zadrzewionymi oraz przyczepnością ziaren pyłu do powierzchni liści. Ilość zatrzymywanego pyłu zależy oczywiście od gatunku i związanej z nim budowy liścia. Ekologiczna rola roślin drzewiastych związana jest również z oczyszczaniem powietrza ze szkodliwych gazów. Zmniejszenie stężenia zanieczyszczeń może być efektem pochłaniania niektórych związków chemicznych przez rośliny (np. pary kwasu siarkowego, solnego i azotowego) lub też rozproszenia ich na skutek poziomych i pionowych ruchów powietrza.

Co jeszcze dobrego robią dla nas drzewa?

Jedną z najważniejszych funkcji, jakie pełni zieleń, jest oczywiście produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla. Spośród wszystkich grup roślin, drzewa są najbardziej efektywne pod względem wytwarzania tlenu i pochłaniania dwutlenku węgla.Jedno duże drzewo w ciągu 10 lat produkuje tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 20 lat życia. Pewne gatunki roślin, w tym drzew, mają zdolność wydzielania substancji lotnych, tak zwanych fitoncydów. W rezultacie ich działania w powietrzu zmniejsza się znacznie ilość mikroorganizmów i bakterii. Drzewa stanowić mogą również naturalną osłonę przed wiatrem. Kolejne funkcje drzew to wzbogacanie powietrza w wilgoć, co później przekłada się też na jego czystość. Klimatyczne oddziaływanie zieleni przejawia się również w zmniejszaniu wahań temperatur dobowych na terenie miasta. Różnice temperatur między terenami zielonymi a terenami zabudowanymi zależą od wielkości powierzchni, jaką zajmują, oraz pory dnia (pochłanianie ciepła przez rośliny w ciągu dnia a oddawanie w ciągu nocy). Istotne jest również zróżnicowanie wysokości i gęstości kompleksów zieleni ze względu na możliwości przewietrzania terenu i zapobiegania inwersji, czyli wzrostowi temperatury wraz z wysokością, zmniejszając ryzyko powstania smogu.

tekst alternatywny

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto