18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek we Wleniu otrzymał ponad milion złotych na remont (ZDJĘCIA)

Rafał Święcki
Zamek Lenno we Wleniu, najstarsza murowana warownia w Polsce podnosi się z ruiny. Twierdzy nie grozi już zawalenie, bo znalazły się pieniądze na jej ratowanie.

Urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego przekaże 450 tysięcy złotych z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. Ministerstwo Kultury dołoży kolejne 700 tysięcy złotych.

- Ten montaż finansowy sprawia, że można powiedzieć: Zamek został uratowany – mówi poseł Marcin Zawiła, który wspierał gminę w staraniach o pieniądze na odbudowę.

W ubiegłym roku Ministerstwo Kultury przekazało na odbudowę najcenniejszego wleńskiego zabytku półtora miliona złotych. Jego właściciel – gmina Wleń dołożyła ponad pół miliona. Dzięki temu odbudowano mury, zawalone w katastrofie budowlanej w 2006 roku.

- To były niezmiernie trudne prace. Dowóz materiałów budowanych był kłopotliwy, bo do zamku nie prowadzi żadna droga. Zbudować mogliśmy, gdyż zamek stoi na terenie rezerwatu. Zastanawialiśmy się nawet czy do transportu betonu nie użyć śmigłowca – tłumaczy burmistrz Wlenia Bogdan Mościcki.

Zawaloną część średniowiecznych murów zastąpiono żelbetową ścianą. Na takie rozwiązanie zgodził się konserwator zabytków, choć beton zupełnie nie pasuje do średniowiecznej twierdzy. Bogdan Mościcki zapewnia jednak, że po zakończeniu remontu nowa ściana, nie będzie się różniła od muru ułożonego przed wiekami. Za przyznane w tym roku pieniądze zostanie obudowana kamieniami.

- Chcemy też zabezpieczyć zamek przed niszczącym wpływem wody. Wykonamy drenaż dziedzińca – mówi burmistrz Wlenia.

Niestety do zakończenia prac twierdza będzie niedostępna dla zwiedzających. Teraz okala ją płot i nie można wchodzić na plac budowy. Turyści będą mogli ją zwiedzać jesienią.

Warownia we Wleniu powstała w XII wieku. Jej częścią jest zachowana do dziś wieża o średnicy 12 metrów i murach grubych na trzy metry. Zamek był zamieszkany do połowy XVII wieku, kiedy w czasie wojny trzydziestoletniej został wysadzony w powietrze. Od tego czasu istnieje jako trwała ruina. Jej stan techniczny zaczął gwałtownie pogarszać się po wykopaliskach archeologicznych przeprowadzonych kilka lat temu. Odkopanie części murów sprawiło, że zaczęła je niszczyć woda. To doprowadziło do katastrofy budowlanej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto