Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachwycający Kościół Pokoju w Jaworze. Unikatowy obiekt w skali światowej, zdjęcia i film

Wideo
od 16 lat
Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze, obok Kościoła Pokoju w Świdnicy, to nie tylko perełka architektoniczna, ale też symbol ludzi pełnych wiary, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Poczytajcie poniżej o niezwykłej historii tych budowli, a w galerii zobaczcie zdjęcia.
od 16 lat

Spis treści

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy jako symbole niezłomności wiary

Kościoły Pokoju w Świdnicy, Jaworze i Głogowie powstały w II poł. XVII wieku w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648). Śląscy luteranie otrzymali zgodę na budowę trzech świątyń. Nadający im to prawo katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg ustalił jednak ograniczenia, które miały sprawić, że budowa świątyń będzie niemal niemożliwa, a jeśli nawet uda się je zbudować, nie przetrwają roku. Pomimo to kościoły powstały i przetrwały... ponad 360 lat! Dziś stanowią symbol walki o wolność religijną i są najcenniejszym przykładem drewnianych budowli religijnych.

Kościół Pokoju w Jaworze. Największa drewniana budowla religijna na świecie
Zdjęcia Piotr Krzyżanowski i Klaudia Kofanty

Kościoły zostały wybudowane zgodnie z narzuconymi ograniczeniami:

  • do budowy miały posłużyć wyłącznie materiały nietrwałe (drewno, słoma, glina, piasek),
  • kościoły musiały być wybudowane poza granicami miasta, jednak nie dalej niż na odległość strzału armatniego od murów miejskich,
  • nie mogły mieć wież, dzwonów ani tradycyjnego kształtu świątyni,
  • musiały zostać ukończone w ciągu jednego roku,
  • musiały zostać wzniesione na koszt protestantów,
  • nie mogły przy nich powstać szkoły parafialne.

Do dzisiaj przetrwały dwa Kościoły Pokoju – w Jaworze i Świdnicy – natomiast kościół w Głogowie spłonął w XVIII w. w pożarze wywołanym uderzeniem pioruna.

Kościół Pokoju w Jaworze – obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Kościół Pokoju w Jaworze, razem z kościołem w Świdnicy, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku jako największe w Europie budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej. Obecnie na liście znajduje się zaledwie 17 obiektów z Polski. Jak mówi oprowadzająca nas po obiekcie Aniela Prokopiak, menadżer Kościoła Pokoju w Jaworze, świątynie zwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów. Kościół zwiedzają nie tylko Polacy, ale też Niemcy czy nawet turyści z Azji.

Kościół od czasów wybudowania nie uległ znaczącej przebudowie. Oczywiście prowadzono remonty i renowacje, głównie wnętrza obiektu, przez około 200 lat doposażano i rozbudowywano kościół, ale znacząco nie zmienił on formy od XVII wieku. Ostatni większy remont miał miejsce w 1906 roku – zaznacza Aniela Prokopiak.

Najcenniejszymi elementami wystroju kościoła są ambona, chrzcielnica, ołtarz, organy oraz sufit złożony z 500 kasetonów. Nie sposób nie wspomnieć także o czterech kondygnacjach empor, których parapety zdobią obrazy ilustrujące Stary i Nowy Testament oraz przedstawiające herby i siedziby szlacheckie.

Zwiedzanie Kościoła Pokoju w Jaworze – cennik 2023

Kościół Pokoju w Jaworze od kwietnia do października można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00 oraz w niedziele od 12:00 do 17:00.

Wstęp w formie cegiełki na fundusz renowacji kościoła:

  • bilet normalny – 15 zł
  • bilet grupowy (powyżej 20 osób) – 12 zł
  • bilet ulgowy – 8 zł
  • bilet rodzinny – 35 zł
  • fotografowanie – 5 zł
Kościół Pokoju w Jaworze. Największa drewniana budowla religijna na świecie
Zdjęcia Piotr Krzyżanowski i Klaudia Kofanty

W Kościele co roku odbywają się Jaworskie Koncerty Pokoju (w tym roku wyjątkowo się nie odbędą) oraz Śląski Festiwal Muzyczny, który w tym roku potrwa od 27 maja do 4 czerwca. Szczegóły na stronie festiwalu.

Lokalizacja Jaworskiego Kościoła Pokoju. Parking

Kościół Pokoju znajduje się w Parku Pokoju 2 w Jaworze. Na mapie poniżej zaznaczyliśmy dokładną lokalizację. Samochody osobowe można zostawić na parkingu przy ul. 1-go Maja (50 m od kościoła).

Zobaczcie zdjęcia z Kościoła Pokoju w Jaworze:

Zachwycający Kościół Pokoju w Jaworze. Unikatowy obiekt w sk...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto