Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy Park Gdański w Legnicy. Dziś owiany złą sławą, kiedyś był sercem tej części miasta. Zobacz, jak wygląda obecnie! [ZDJĘCIA]

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Park Gdański w Legnicy, zwany także Parkiem Północnym, znajduje się na Przedmieściu Głogowskim. Park powstał pod koniec XIX wieku, dziś jest miejscem wypoczynku głównie mieszkańców okolicznych ulic, a nie każdy legniczanin wie o jego istnieniu. Zobaczcie zdjęcia Parku Gdańskiego, a poniżej poczytajcie więcej o jego historii.

Park Gdański w Legnicy powstał pod koniec XIX wieku. Nieopodal znajduje się znane kąpielisko Kormoran, zwane także Północnym. W parku znajduje się plac zabaw, wiele ławek i ścieżek, a charakterystycznym obiektem jest Kamień Werdermanna.

Park Północny założony został na terenie pomiędzy ul. M. Curie-Skłodowskiej, Głogowską, zamknięty od północnego zachodu wałem przy korycie Czarnej Wody, a od południowego wschodu - nasypem kolejowym.

Jak czytamy w Studium historyczno-urbanistycznym założenie parkowe powstało w latach 1884-1892 w miejscu bagnistej doliny cieku wodnego zwanego Gęsim Potokiem, będącego dopływem Czarnej Wody (Schwarzwasser). Likwidacja cieku wodnego związana była z włączeniem w granice miasta obszaru Przedmieścia Głogowskiego w roku 1873. W związku z planami jego zabudowy wytyczono ulice: Marii Skłodowskiej-Curie (Lübener Strasse) w roku 1882 i Bolesława Prusa (Werdermann Strasse) w roku 1893.

Podmokły dotąd teren, ograniczony od zachodu nasypem linii kolejowej do Głogowa, zaś od wschodu i południa ulicami Głogowską i Curie-Skłodowskiej został podwyższony i splantowany, zaś zlokalizowane malowniczo na południowym brzegu rzeki założenie urządzono w stylu angielskim, z siecią krzywoliniowych ścieżek i swobodnie rozmieszczonymi nasadzeniami drzew i krzewów. Stało się ono sercem nowo powstającej dzielnicy mieszkaniowej dla średnich warstw społecznych.

Na skraju parku, w ciągu ulicy Głogowskiej, wzniesiono w 1903 okazały most na Czarnej Wodzie, który był pierwszym secesyjnym mostem w mieście. W latach 80. XX w. park został nieznacznie poszerzony przez wyburzenie zabudowy przy moście na Czarnej Wodzie.

Kamień Werdermanna w Parku Gdańskim w Legnicy

W obrębie założenia (przy skrzyżowaniu ulic Curie-Skłodowskiej i Głogowskiej) stoi kamień upamiętniający Johanna Karla Werdermanna (1755-1833), nauczyciela legnickiej Akademii Rycerskiej. Pomnik został odsłonięty w 1938. Nową tablicę pamiątkową umieszczono na nim w 2015.

Zobaczcie, jak wygląda obecnie Park Gdański!

Zabytkowy Park Gdański w Legnicy. Dziś owiany złą sławą, kie...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto