Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pozostałości po wsi niemal w centrum Legnicy. Jaka jest historia zabytkowej zagrody przy ulicy Jaworzyńskiej i zobacz zdjęcia

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Zabytkowa zagroda Dästerhof (Däslerhof) znajduje się przy ulicy Jaworzyńskiej 54-60. Jest ona przykładem XVIII-wiecznego budownictwa wiejskiego i stanowi cenny zabytek naszego miasta. Mimo że folwark znajduje się w centrum miasta, nie każdy mieszkaniec Legnicy wie o jego istnieniu i zna jego historię.

Spis treści

Zabytkowa zagroda przy ul. Jaworzyńskiej jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa wiejskiego w Legnicy

Bogata historia Legnicy wciąż stanowi nieodłączny element życia codziennego mieszkańców. Według wykazu prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu w Legnicy znajduje się aż 2369 zabytków! Przechodzimy koło nich na co dzień, często nie zdając sobie sprawy z ich obecności. Przykładem takiej budowli jest zespół zabudowań Dästerhof, datowany na przełom XVIII i XIX wieku. Budynek ten znajduje się w podwórku przy ulicy Jaworzyńskiej 54–60, nieśmiało chowając się przed ulicznym gwarem.

Na mapie zaznaczyliśmy, gdzie dokładnie znajduje się zabytkowa zagroda:

Zagroda zwana Dästerhof, obecnie zespół mieszkalno-gospodarczy, powstała w końcu XVIII lub w pierwszej ćwierci XIX wieku. Kompleks został gruntownie przebudowany w XIX stuleciu oraz ok. 1920 roku. Stanowi przykład standardowego budownictwa wiejskiego stylu neoklasycyzmu. Obiekt wpisany jest jako zabytek w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków prowadzonej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu (WEZ 19933).

Zabytkowa zagroda w Legnicy - opis budowli

Zespół składa się z czterech części, każda z nich jest osobnym zabytkiem i różni się stanem zachowania: budynek mieszkalno-gospodarczy bramny, budynek gospodarczy I, budynek gospodarczy II, stodoła. Część z nich jest dziś budynkami mieszkalnymi, część nie posiada już żadnej użytkowej funkcji.

Charakterystycznymi elementami budowli są owalne oryginalne okulusy, gzymsy oraz drewniana nadbudówka w połaci dachu z wejściem na strych.

Stan zachowania według Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków: dobry (frontowego budynku mieszkalnego i budynku gospodarczego I), zły (budynku gospodarczego II i stodoły).

Zalecenia konserwatorskie:
Do zachowania:

  • układ przestrzenny dawnej zagrody, brył budynków, ceramicznego pokrycia połaci dachowych;
  • detal architektoniczny fasady frontowego budynku mieszkalnego;
  • wykrój i układ oryginalnych otworów w elewacjach budynków, stolarka drzwi wewnętrznych we frontowym budynku mieszkalnym.

Ponadto ochronie podlegają oryginalne elementy wystroju i wyposażenia wnętrz, w tym piece. W przypadku wymiany stolarki okiennej i drzwiowej wymaga się stosowania stolarki drewnianej.

Zespół kwalifikuje się do wpisu do rejestru zabytków.

Zagroda Dästerhof czy Däslerhof - problem w nazewnictwie

Obiekt w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków określany jest jako Dästerhof, tak samo nazywany jest w Studium historycznym Urzędu Miasta Legnicy, choć, jak wskazują pracownicy portalu liegnitz.pl - błędnie. Nazwa powinna brzmieć Däslerhof - od Däslera.

Däslerowie - legnicki ród kupiecki, w 1775 r. powstał pierwszy sklep żelazny Däslera na rogu Rynku i ulicy Złotoryjskiej; do tej rodziny należały zabudowania mieszkalno-gospodarcze (niem. Däsler Hof) stojące do dziś przy zbiegu ulic: Jaworzyńskiej i Oswięcimskiej - czytamy na stronie liegnitz.pl.

Zdjęcia dawnej zagrody w Legnicy

Kliknij w zdjęcie i zobacz, jak wygląda dziś zagroda Dästerhof!

Pozostałości po wsi niemal w centrum Legnicy. Jaka jest hist...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto