Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa willa przy ulicy Łukasińskiego w Legnicy. To tutaj powstało słynne ELPO. Zobacz zdjęcia współczesne i archiwalne!

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
polska-org.pl/Klaudia Korfanty
Willa przy ul. Łukasińskiego 3 w Legnicy zwraca uwagę swoją oryginalną architekturą. Jest to piękny, zabytkowy obiekt, z ciekawą przeszłością. To tu rozpoczyna się historia Legnickich Zakładów Przemysłu Odzieżowego. Przeczytaj poniżej o zabytkowej willi, a w galerii zobacz zdjęcia, również archiwalne, oraz film z czasów świetności firmy.

Spis treści

Przedwojennym właścicielem i projektantem willi był architekt i mistrz budowlany Albert Jänckner. Willa datowana jest na rok 1898. Jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem 658/1019/L z dnia 13-04-1994 r.

Na jej wschodniej ścianie znajduje się herb wolnomularzy niemieckich.

To właśnie tutaj powstały w 1948 r. Legnickie Zakłady Przemysłu Odzieżowego, znane legniczanom jako ELPO. Podstawą działania powojennego Zakładu Przemysłu Odzieżowego stały się maszyny szwalnicze pozostawione przez Niemców na terenie miasta Legnica. Część produkcyjna znajdowała się w budynku willowym oraz w budynku magazynowym w oficynie.

Zabytkowa willa przy ul. Łukasińskiego w Legnicy - historia

W pierwszych miesiącach 1946 r. przejęto od wojska budynki przy ul. H. Sawickiej (ob. W. Łukasińskiego 3 i 4a-f), w których znajdowały się maszyny szwalnicze i inne urządzenia. Rozpoczęto uruchamianie Fabryki Konfekcji Męskiej nr 5 w Legnicy. Główną częścią produkcyjną był budynek magazynowy (oficyna) znajdujący się na podwórku posesji nr 4 (obecnie 4a-f).

Początkowo produkcja ograniczała się wyłącznie do konfekcjonowania wykrojów dostarczanych przez Zjednoczenie Przemysłu Konfekcyjnego we Wrocławiu.

W połowie 1946 r. zakład zatrudniał 23 osoby i dysponował szesnastoma maszynami szwalniczymi. W 1947 roku zatrudnienie wzrosło do 152 pracowników, a park maszynowy liczył już 128 szwalnic.

Uruchomiono również krajalnię, co dało fabryce pełną samodzielność. W dniu 10 października 1948 r. minister przemysłu i handlu dokonał przekształcenia fabryki w suwerenną jednostkę produkcyjną i przemianował na Legnickie Zakłady Przemysłu Odzieżowego. Od 1950 r. baza wytwórcza LZPO koncentrowała się w budynkach przy ul. Słubickiej 2 (Oddział A), a w omawianych budynkach znajdował się Oddział B.

Po likwidacji Oddziału B ZPO ELPO pomieszczenia w willi wynajmowano (biura). Przez wiele lat w budynku siedzibę miał PSL. Od 2009 roku willa jest w prywatnych rękach i w 2012 r. przeszła gruntowny remont. Budynek magazynowy w oficynie został sprzedany i po przebudowie jest budynkiem mieszkalnym. Rozbudowywane jest w tym miejscu osiedle Nowy Tarninów. [źródło: polska-org.pl]

Zabytkowa willa przy ul. Łukasińskiego w Legnicy - opis

Eklektyczna willa wzniesiona w 1898 r. według projektu architekta Alberta Jäncknera, który był pierwszym właścicielem. Trzykondygnacyjna bryła z sutereną w I kondygnacji i użytkowym poddaszem, nakryta dachem trójspadowym. Ryzalit wschodni nakryty dachem dwuspadowym. Wykusz narożny zwieńczony 6-bocznym hełmem z latarnią zakończoną iglicą. Dachy pierwotnie kryte łupkiem, obecnie blachą ocynkowaną. Elewacje rozrzeźbione ryzalitami, wykuszami, loggiami, tarasami oraz dekoracyjnie opracowanymi szczytami. Willa od strony zachodniej przylega do sąsiedniej kamienicy (nr 2).

Zabytkowa willa przy ul. Łukasińskiego w Legnicy - elementy do zachowania wg konserwatora zabytków

Do zachowania:

  • bryła budynku z tarasami i loggiami forma szczytów i hełmu z latarnią i iglicą;
  • detal architektoniczny elewacji;
  • wykrój i układ otworów, stolarka okienna oraz stolarka drzwi wejściowych;
  • schody zewnętrzne oraz wewnętrzna klatka schodowa;
  • ogrodzenie z bramą i furtą.

Ponadto ochronie podlegają oryginalne elementy wystroju i wyposażenia wnętrz, w tym sztukaterie, piece, stolarka drzwi wewnętrznych, ceramiczna boazeria holu i klatki, drewniane stropy oraz filary wewnętrznych arkad z dekoracją na płycinowej ich obudowie, witraże okienne. Należy zachować zieleń ogródka przed fasadą.

Zabytkowa willa przy ulicy Łukasińskiego w Legnicy. To tutaj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto