Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Zamku Piastowskim w Legnicy

Mateusz Różański
Wystawa w Zamku Piastowskim w Legnicy
Wystawa w Zamku Piastowskim w Legnicy piotr krzyżanowski
Wystawa w Zamku Piastowskim w Legnicy. Dolnośląskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy, Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy” w Legnicy oraz Towarzystwo Miłośników Legnicy PRO LEGNICA zapraszają na wernisaż wystawy „Wieś polska w malarstwie i grafice. Reprodukcje ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Wystawa w Zamku Piastowskim w Legnicy

Organizatorzy piszą: Idei zorganizowania wystawy przyświecały dwa cele. Po pierwsze Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego chciało pokazać szerszemu odbiorcy własne zbiory malarstwa i grafiki. Po drugie chcieliśmy pokazać, jak artyści malarze postrzegali wieś polską dawniej i dziś. Wystawa jest więc mikroskopijnym przewodnikiem po zbiorach malarstwa i grafiki MHPRL. Jest też plastyczną opowieścią o polskiej wsi, tej, której już nie ma i tej jeszcze obecnej, ale powoli i nieubłaganie odchodzącej do lamusa historii. Opowieścią malowaną przez artystów, pokazującą to, co dla nich było w tej wsi ważne i godne uwiecznienia na płótnie.
Na wystawie prezentowane są prace z okresu od początku XX wieku do czasów współczesnych. Z uwagi na to, że wystawa ma charakter planszowy i przeznaczona jest do ekspozycji poza siedzibą Muzeum, znalazły się na niej tylko wybrane prace, które według jej autora doskonale odzwierciedlają zbiory Muzeum dotyczące polskiej wsi. Chcieliśmy pokazać zarówno postacie, sylwetki chłopów polskich, jak też i ich pracę, codzienny trud, a także miejsce zamieszkania – czyli tzw. zagrodę, gospodarstwo chłopskie.

Sylwetki kobiet i mężczyzn pokazujemy przez pryzmat malarstwa takich mistrzów jak Wincenty Wodzinowski (Portret chłopa, Kobiety w strojach ludowych, Portret dziewczyny wiejskiej), Teodora Axentowicza (Portret dziewczyny wiejskiej) czy Stanisława Praussa (Starzec w kapeluszu 1942, Chłop w drodze do kościoła 1938, Staruszka przed chatą 1937), czy malarki nieprofesjonalnej Małgorzaty Sianoszek (Agata, Dziad proszalny). Ich domy prezentowane są w grafice Józefa Rapackiego w cyklu „Chaty wiejskie” z 1921 r. oraz w pracach Stanisława Praussa z okresu od lat 30. do 50. XX wieku (Chata z dwoma drabinami 1938, Kościółek w Drochlinie 1931), a także współczesnych malarzy jak Teodory Kurek (Chaty Zamojszczyzny 1999) czy Zygmunta Morawskiego (Chaty polskie – Podlasie 2000). Trud pracy chłopów pokazany został w pracach: Abrahama Neumanna (Żniwiarze), Henryka Pilcha (Żniwa), Edwarda Greli (Pejzaż po żniwach 1986), Jerzego Miszalskiego (Żniwa w Budach 1983), Wojciecha Webera (Żniwa w skansenie 2006), Andrzeja Tryzny (Wykopki 2002), Stanisława Praussa (Traktor na polu 1953, Zaorywanie ugorów 1947, Chłop przy zaprzęgu wołów 1937). Bardzo realistycznie, a zarazem niezwykle plastycznie praca została pokazana w malarstwie Małgorzaty Sianoszek (Kobieta przy masielnicy 1989, Nosiwoda 1988, Przekupka 1989). Obrazy z kolekcji Małgorzaty Sianoszek ukazują także motyw zabawy, rozrywki i odpoczynku (Kapela dziecięca 1989, Kuba i Jakub 1989). Życie wiejskie malowniczo pokazane jest w pracach Stanisława Praussa (Kobieta na wozie 1938, Furmanka przed chałupą). Kilka prac pokazuje zarówno pracę chłopów, jak i pejzaże. Są to prace Stanisława Praussa (Pastwisko 1953), Macieja Milewskiego (Na pastwisku 2002). Pejzaż starej wsi pokazany jest także w pracach Barbary Wyczółkowskiej-Milewskiej (Wiatrak 1987), Zygmunta Morawskiego (Waiatrak mazowiecki 1990). Obraz wsi w zimie został utrwalony w pracach Seweryna Bieszczada (Pejzaż wiejski), Swietłany Franko (Zima na Zakarpaciu), Czesława Wasilewskiego (Sanna przez wieś 1935), Stanisława Gibińskiego (Droga ze wsi).

W zamyśle autora wystawa ma zachęcać do zadumy nad przeszłością polskiej wsi, ale także wzbudzać wrażenia estetyczne. Może być także dobrą ilustracją do wielkiej epopei Władysława Stanisława Reymonta Chłopi.

Wernisaż wystawy na Zamku Piastowskim w Legnicy (hall I p.), już 4 maja 2015 r., o godz. 16.30.

Wystawa w Zamku Piastowskim w Legnicy

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto