Spis treści
Wieża widokowa na Dzikowcu - kolejna atrakcja powiatu wałbrzyskiego i monitoring przeciwpożarowy
17 kwietnia 2023 roku, w obecności posła Marcina Gwoździa w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu sfinalizowano przeprowadzone w ostatnich tygodniach postępowanie przetargowe wyłaniające wykonawcę budowy nowej wieży widokowej.
- Podpisaliśmy umowę z firmą Tatra na budowę wieży widokowej z systemem monitoringu. Wieża stanie na styku trzech gmin powiatu wałbrzyskiego: Czarnego Boru, Boguszowa-Gorc i Mieroszowa. Powstanie na właściwym szczycie Dzikowca. Górę tę kojarzymy z ośrodkiem sportu i rekreacji, a ten ośrodek jest z boku zbocza - wyjaśnia Krzysztof Kwiatkowski, starosta wałbrzyski.
Na ukończeniu jest już projekt obiektu, trwają przygotowania do budowy. Najnowsze wieści na ten temat znajdziecie w nowym filmie dotyczącym tej ważnej powiatowej inwestycji.

Wieża stanie zatem wyżej, na szczycie Dzikowca Wielkiego - 836 m n.p.m, jakieś 300 - 400 metrów w bok od stoku narciarskiego, przy którym stoi już wieża widokowa o wysokości 20 m z platformą widokową na wysokości 16 metrów. Nowa wieża będzie wyższa, będzie dzięki niej można podziwiać widoki ponad wierzchołkami drzew i będzie, w przeciwieństwie do swojej mniejszej koleżanki, ją można zdobyć bez konieczności wspinania się po schodach.
Dodatkowym walorem nowej wieży będzie jej przydatność w kwestiach bezpieczeństwa.
- Wieża będzie zaopatrzona w system stałego monitoringu, Lasy Państwowe będą te systemy wykorzystywać na potrzeby ochrony przeciwpożarowej. Dzięki tym systemom leśnicy szybciej zlokalizują pożar i sprawniej będzie go można ugasić - zaznacza Kwiatkowski.
Dodatkowo, po powstaniu nowej wieży, trafią na nią też nadajniki umożliwiające łączność radiową służb. Dotychczas znajdowały się one na starej, niższej wieży, co nie gwarantowało dotarcia sygnału radiowego we wszystkie zakątki Masywu Dzikowca.
Przypominamy informacje o pierwszej wieży na Dzikowcu z 2014 roku.
Jak będzie wyglądała nowa wieża na Dzikowcu Wielkim?
Wykonawca ma zaprojektować obiekt i go wybudować ("zaprojektuj-wybuduj"), jednak w programie funkcjonalno-użytkowym zawarto kilka założeń do projektu:
- platforma widokowa wieży ma się znajdować pomiędzy 32 a 33 metrem;
- wysokość całkowita wieży to 38-39 metrów.
- wejście na wieżę będzie bez schodowe, czyli przez platformę/rampę - podobnie jak na wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju.
- Projekt wieży i jej budowa ma kosztować 6 550 000 zł.
- Obiekt powstanie na terenie objętym programem Natura 2000, więc jego projekt będzie wymagał wielu dodatkowych uzgodnień.
- Wejście na wieżę będzie nieodpłatne,
- obiekt ma być na tyle trwały, stabilny i bezpieczny, że nie są planowane tu też bramki ograniczające liczbę turystów przebywających na obiekcie w tym samym czasie.
- Powstać mają też wiodące na szczyt Dzikowca przyłącze energetyczne oraz infrastruktura internetowa.
- Starostwo powiatowe wyklucza, iż na wieży mogłyby być zamontowane nadajniki komercyjne, np. telefonii komórkowej.

- Nie byłoby takich planów, gdyby nie rządowy fundusz Polski Ład. Dziękujemy panie pośle w imieniu mieszkańców powiatu wałbrzyskiego za to, że polski rząd widzi konieczność rozwoju samorządów i widzi, że środki powinny trafiać nie tylko na drogi i mosty, ale również na turystykę i na bezpieczeństwo - dziękował starosta wałbrzyski i dodał, że taka inwestycja nie byłaby możliwa bez wsparcia zewnętrznego.
Wstępna wizualizacja nowej wieży na Dzikowcu Wielkim.

Parlamentarzysta podkreślał wagę planowanego obiektu zarówno dla turystyki regionu, jak i bezpieczeństwa.
- Właśnie takie inwestycje chcemy wspierać jako parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości i te pieniądze, które trafiły do powiatu wałbrzyskiego są niezmiernie ważne - zaznaczał poseł Marcin Gwóźdź i podkreślał wagę konstruktywnej współpracy pomiędzy z samorządowcami, którzy mają ciekawe pomysły i projekty.
Kiedy wejdziemy na nową wieżę na Dzikowcu Wielkim?
Wieżę na Dzikowcu wybuduje doświadczony wykonawca - firma Tatry Janusz Kluzowicz z Myślenic.
- To będzie ciekawa i ambitna realizacja. Wieża będzie posadowiona w trudnym terenie, zarówno pod względem dojazdu z uwagi na teren leśny, jak i konieczność dojazdu na szczyt ciężkiego sprzętu. My mamy duże doświadczenie i na pewno ją postawimy. To jest nasza ósma wieża na terenie tego powiatu, a łącznie mamy za sobą około 40 realizacji - wylicza Janusz Kluzowicz, szef firmy Tatra.
Przedsiębiorstwo to wybudowało m.in. wieżę na Trójgarbie (2018), na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju (2022) i pierwszą wieżę na Dzikowcu (2014).
Wykonawca ma trudny orzech do zgryzienia, bo wieżę z rampą trzeba będzie zmieścić na bardzo ograniczonym terenie wskazanym przez Lasy Państwowe.
W 2024 roku wejdziemy na nową wieżę widokową na Dzikowcu Wielkim.
- Wieża ma powstać do końca 2024 roku, podjęcie prac w terenie jest uwarunkowane powstaniem projektu oraz uzyskaniem wszystkich koniecznych pozwoleń i uzgodnień.
- Po powstaniu projektu fragmenty wieży powstaną w warsztatach - to traw około 6 miesięcy;
- Firma szacuje, że wykonanie projektu i zdobycie kompletu pozwoleń może potrwać 6 - 9 miesięcy;
- Wykonawca chciałby jeszcze w 2023 roku wykonać fundamenty, to wiosną 2024 roku powstałby pierwszy fragment wieży.
- Ustawienie gotowych komponentów - prefabrykatów - wwiezionych na górę wraz z 37-metrowym dźwigiem potrwa około 4-6 tygodni.
Zdjęcia z podpisania umowy, widoki z Dzikowca i wstępna wizualizacja nowej wieży.
Wieża widokowa na Dzikowcu Wielkim: Jest projekt, budowa wkrótce rusza
Trwa też budowa wieży widokowej w Wałbrzychu - przy Harcówce.
- Rozpoczęła się budowa wieży widokowej przy Harcówce. Wycinka i zamknięcia! FOTO
- Wieża widokowa przy Harcówce w Parku Sobieskiego - wkrótce budowa!
- Wieża widokowa przy Harcówce w Wałbrzychu: Kiedy na nią wejdziemy? [WIZUALIZACJE]
- Będzie pierwsza wałbrzyska wieża widokowa. Wiadomo jak ma wyglądać!
- Wałbrzych: W Parku Sobieskiego powstanie wieża widokowa.
Najnowsze wieści o wieży widokowej na Dzikowcu Wielkim budowanej przez Powiat Wałbrzyski.
Film Krzysztof Krajewski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?