Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend na Dolnym Śląsku: Wejdź na śląską Fudżijamę, czyli Ostrzycę. Panorama ze szczytu zachwyca! Zdjęcia, mapa, parking

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Po lewej Ostrzyca Proboszczowicka na Dolnym Śląsku, po prawej Fudżijama w Japonii. Teraz nie ma już wątpliwości, skąd wzięła się nazwa "śląska Fudżijama"! Zobacz kolejne zdjęcia Ostrzycy ---->>>
Po lewej Ostrzyca Proboszczowicka na Dolnym Śląsku, po prawej Fudżijama w Japonii. Teraz nie ma już wątpliwości, skąd wzięła się nazwa "śląska Fudżijama"! Zobacz kolejne zdjęcia Ostrzycy ---->>>Klaudia Korfanty/Klaudia Korfanty/commons.wikipedia.org
Ostrzyca Proboszczowicka w Krainie Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku to stożkowate wzniesienie Pogórza Kaczawskiego, przez swój kształt nazywane śląską Fudżijamą. Widać ją z daleka. Niegdyś wulkan, dziś coraz popularniejszy cel wycieczek turystów i jeden z piękniejszych punktów widokowych w regionie. Zobaczcie zdjęcia z Ostrzycy Proboszczowickiej, a poniżej przeczytajcie więcej o tym miejscu.

Spis treści

Ostrzyca Proboszczowicka - jak dojechać na śląską Fudżijamę

Malownicza Ostrzyca jest najwyższym wzniesieniem Pogórza Kaczawskiego. Znajduje się w powiecie złotoryjskim, około 2,5 km na południowy zachód od miejscowości Proboszczów. Z Legnicy dojedziemy tu w około 45 minut, z Jeleniej Góry w 40 minut, a z Wałbrzycha w godzinę i 20 minut. Niegdyś grzmiała i odstraszała jęzorami ognia. Dzisiaj stanowi przyjazną wyspę samotności pośród kotlin i dolin. To jeden z najpiękniejszych obiektów przyrodniczych w Sudetach.

Zobacz na mapie, gdzie dokładnie znajduje się Ostrzyca Proboszczowicka:

Wybierając się na Ostrzycę, warto odwiedzić równie ciekawie miejsca w pobliżu, na przykład Lwówek Śląski, zamek Wleń czy Organy Wielisławskie.

Ostrzyca Proboszczowicka - gdzie zaparkować

Pod Ostrzycą znajdują się dwa parkingi oddalone od siebie o około 100 metrów, na jednym z nich są także ławki i palenisko. Parkingi są bezpłatne, tak samo jak wstęp na teren rezerwatu.

Szlakiem na Ostrzycę Proboszczowicką

Na szczyt wzniesienia prowadzi łagodny, leśny szlak, w końcowym etapie przekształcający się w ścieżkę utworzoną z kamiennych schodów. Wejście na szczyt od parkingu zajmie nam około 30 minut. Po wędrówce otrzymamy nagrodę - zapierające dech w piersiach widoki ze szczytu i, nawet mimo sporej liczby turystów, wszechobecny spokój.

Historia śląskiej Fudżijamy

Stożkowaty kształt Ostrzycy spowodował, że nadano jej dumne miano "śląskiej Fudżijamy". Nie należy jednak sądzić że tak właśnie wyglądała ognista góra. Przypuszcza się, ze wulkan ten mógł być nawet o kilkaset metrów wyższy. Dzisiejsza Ostrzyca to jedynie fragment trzeciorzędowego rdzenia wypełniającego komin.

Rezerwat przyrody o nazwie Ostrzyca Proboszczowicka został utworzony w 1962 roku. Utworzono go w celu zachowania najpiękniejszych w Polsce gołoborzy bazaltowych i ochrony roślinności porastającej szczytową część wzgórza. Ma on wysokie walory dydaktyczne, naukowe i krajobrazowe.

Zdjęcia z Ostrzycy Proboszczowickiej

Na zdjęciach przedstawiamy relację z wypadu na Ostrzycę Proboszczowicką. Zobaczcie bajeczne widoki ze szczytu, jak wygląda wulkan z oddali, gdzie zaparkować i jakie warunki panują na szlaku:

Po lewej Ostrzyca Proboszczowicka na Dolnym Śląsku, po prawej Fudżijama w Japonii. Teraz nie ma już wątpliwości, skąd wzięła się nazwa "śląska Fudżijama"! Zobacz kolejne zdjęcia Ostrzycy ---->>>

Weekend na Dolnym Śląsku: Wejdź na śląską Fudżijamę, czyli O...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto