W Legnicy powstanie pierwsza w Polsce fabryka nanosatelitów z produkcją na masową skalę

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Produkcja satelitów koło Legnicy będzie jedyną taką w Polsce i może konkurować z najlepszymi w tym względzie firmami na świecie.
Produkcja satelitów koło Legnicy będzie jedyną taką w Polsce i może konkurować z najlepszymi w tym względzie firmami na świecie. livingmedia.com.pl
Udostępnij:
SatRev, czołowy polski podmiot z sektora kosmicznego będzie produkował nanosatelity w Legnicy. Wczoraj we Wrocławiu firma podpisała list o współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, której efektem będzie budowa na Dolnym Śląsku pierwszej w Polsce fabryki nanosatelitów w ilościach komercyjnych. 

To poważny krok w kierunku rozwoju technologii kosmicznej na Dolnym Śląsku.

- SatRevolution zajmuje się produkcją satelitów. Aktualnie jesteśmy w fazie dużych zmian globalnych – zmiany klimatu, cyfryzacji, automatyzacji. Odpowiedzią na te problemy jest demokratyzacja kosmosu. Takie firmy jak nasza z Polski mogą współzawodniczyć z największymi potęgami na świecie w podboju kosmosu. To dzięki wspaniałemu zespołowi - mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRev.

Satelity pomogą zaradzić pożarom, suszom, podtopieniom

Przyznaje, że jako jako ludzkość mamy coraz więcej problemów z pożarami, suszami, podtopieniami. Można zaradzić tym problemom dzięki połączeniu różnego rodzaju informacji przestrzennych właśnie z satelitów.

- Dlatego chcemy produkować odpowiednie konstelacje obserwacyjne ziemi, które dostarczą informację w czasie rzeczywistym. Możemy zobrazować cały glob przez 365 dni w roku. Do tego jest nam potrzebny nowoczesny zakład produkcyjny - fabryka satelitów. Na dzisiaj takich wielkoskalowych produkcji satelitów nie ma za dużo. To 5-10 firm na całym świecie - informuje G. Zwoliński.

Plan jego firmy obejmuje produkcję w 2025 roku dwóch satelitów dziennie, czyli ponad 700 rocznie. Na początku będą to małe urządzenia, a z czasem średnie i wielkogabarytowe.

- Chcemy rozbudowywać naszą konstelację i dostarczać produkty dla firm, ale w większości widzimy naszego możliwości sprzedażowe dla rządów jako suwerenne narzędzia kosmiczne do przetwarzania danych dla rządowych potrzeb związanych z bezpieczeństwem - wyjaśnia prezes firmy SatRevolution.

Przemysł kosmiczny na Dolnym Śląsku

Współpraca z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną przypada w 25-lecie jej istnienia. Do tej pory zainwestowano tam 12 miliardów złotych.

- Coś, co miało być alternatywą dla KGHM-u, jest jego uzupełnieniem. Dzisiaj to 17 tysięcy miejsc pracy, 18 podstref, ponad 1300 hektarów i 77 inwestorów. Kosmos to jest przyszłość i cieszę się, że ona się urzeczywistni na Dolnym Śląsku - stwierdza Przemysław Bożek, prezes zarządu LSSE.

- Dla nas nadal ważne pozostają duże inwestycje w podstawowych gałęziach przemysłu, niemniej sięgamy wyżej i chcemy inwestować w firmy z przemysłu kosmicznego, który jest branżą o wadze światowej. Otwieramy się na nowe technologie, przygotowujemy propozycje dla firm, które już mają dobre produkty, ale stoją przed decyzją, kiedy i gdzie zainwestować, by rozpocząć produkcję - opowiada Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes zarządu LSEE

Legnicka strefa ma przygotowany m.in. specjalny program budowy hal. Będą to duże parki przemysłowo-magazynowo-logistyczne.

- Najważniejsza jest budowa hal w modelu subskrypcyjnym, dla firm z zakresu nowych wysokich technologii, które potrzebują niestandardowych pomieszczeń do produkcji np. nanosatelitów. Szyjemy te rozwiązania na miarę, by rozpocząć wielkoskalową produkcję. Umowa z firmą SatLev to pierwszy krok w tym kierunku - dodaje Wawrynkiewicz.

Czym się będą charakteryzowały takie hale? Specjalistycznymi laboratoriami, dużą powierzchnią i ekologicznymi metodami pozyskiwania energii. Panele fotowoltaiczne mają wyczerpywać zapotrzebowanie na energię do produkcji specjalistycznych urządzeń.

Obecnie do finiszu zbliża się przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego przedsięwzięcia. W kolejnym etapie nastąpi pozyskanie gruntów, finansowania i wyłonienie wykonawcy. Szczegóły LSSE przedstawi wkrótce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie