Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kolorach i zapachach

Krzysztof Kucharski
Zapraszamy na weekend do Wojsławic. To kolejne miejsce na szlaku pereł architektury dolnośląskiej. Porzućcie te swoje M-ileś, miejskie cegły, betony i asfalty.

Zapraszamy na weekend do Wojsławic. To kolejne miejsce na szlaku pereł architektury dolnośląskiej.

Porzućcie te swoje M-ileś, miejskie cegły, betony i asfalty. W sobotę i niedzielę jedźcie do słynnego arboretum, czyli parku pełnego pięknych drzew, krzewów i kwiatów.

Z Wrocławia, Wałbrzycha czy Świdnicy do Wojsławic jest prawie tyle samo, bo około 50 kilometrów. Z leżącej obok Nysy można sobie zrobić krótki, 2-kilometrowy spacer. Arboretum położone jest w malowniczej kotlinie, na północnych stokach Wzgórz Dębowych. Można tu zobaczyć mamutowca olbrzymiego i szydlicę japońską. Na mnie wielkie wrażenie zrobiła rodzina delikatnych pierisów japońskich, które mają szalenie oryginalne kwiaty.

Rycerz Złota Ręka
Nazwa wsi, Woislowitz, pojawia się w dokumentach już w roku 1366. Później na mapach można znaleźć Wojslic, Weislicz, Wojslowic, Weislitz, Weiselwitz, Wojslowitz, Einbenhof czy Einbendorf, ale zawsze chodzi o swojsko dziś brzmiące Wojsławice. Osadę w średniowieczu założył dzielny Wojsław, którego nazywano „rycerzem ze złotą ręką”. Należał do zamkowej załogi w Niemczy i był opiekunem księcia Bolesława Krzywoustego. Z podań wynika, że rękę stracił w dramatycznej potyczce. Książę wzruszony jego heroiczną odwagą i wiernością, ofiarował mu nową rękę, ze szczerozłotego kruszcu. Za wojenne zasługi obdarował zaś ziemią i dobrami obok Niemczy. Po jego śmierci niewielki folwark z pięknym ogrodem przechodził z rąk do rąk. W roku 1559 wykupił Wojsławice książę brzeski Jerzy II.

Ogród dworski
Pierwsze zapiski o urodzie parku pochodzą z połowy XIX wieku. Naturalnie wchłonął on część lasu, który uzupełniano oryginalnymi drzewami. Piękno tego zakątka jest zasługą rodu von Anlock. Za ich czasów powstały obok folwarku dwa stawy przegrodzone groblą, na której posadzono dęby szypułkowe. W parku pojawiły się m.in. kasztanowce zwyczajne, sosny wejmutek i tulipanowce amerykańskie. Drugiego takiego zbioru nie było na całym Śląsku. Przyćmiewał on nawet magnackie rezydencje w Książu, Miliczu i Sułowie. W 1880 r. właścicielem majątku został Fritz von Oheimb i jemu wojsławickie arboretum zawdzięcza swój dzisiejszy kształt, bowiem sadził drzewa i krzewy w sposób przemyślany, tworzył kolekcje roślin i komponował z nich żywe obrazy.
Wojna park oszczędziła, potem jednak wykradziono wiele cennych drzew. W roku 1988 świetnym opiekunem arboretum stał się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. •

Razem z Agencją Artystyczną Jedynka zapraszamy do arboretum w Wojsławicach i historycznej Niemczy, jednego z najstarszych polskich miast. Turystyczno-kulturalny festyn jest okazją do spotkania z wyjątkowym zabytkiem przyrody, ale też szansą na obejrzenie gotycko-renesansowego zamku, kościołów, murów obronnych i kamieniczek w Niemczy. Głodni i spragnieni znajdą dobrze zaopatrzone bufety. Kupić będzie można najróżniejsze pamiątki oraz wziąć udział w zabawach. Impreza w najbliższą sobotę i niedzielę – 27 i 28 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto