W Jaworze powstanie elektrownia fotowoltaiczna

OPRAC.:
Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
W Jaworze powstanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 12 MW. Elektrownia fotowoltaiczna zostanie usytuowana na terenach rolniczych i nieużytkach o powierzchni około 18 ha. Szczegóły poniżej.

W Jaworze powstanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 12 MW

Budowana przez zgorzelecką spółkę OZE Holding 3, elektrownia fotowoltaiczna w Jaworze, otrzymała już pozytywną decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Farma o mocy 12 MW będzie inwestycją prowadzoną w ramach niedawno powstałego Klastra Mądrej Energii w Jaworze. Burmistrz miasta zaproponował, aby elektrownia fotowoltaiczna została usytuowana na terenach rolniczych i nieużytkach o powierzchni około 18 ha. Będzie to pierwsza inwestycja OZE na tym terenie o tak dużej skali. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku ukończona została inna inwestycja polegająca na zaprojektowaniu i zainstalowaniu 10 modułów fotowoltaicznych wytwarzających energię elektryczną na 7 budynkach użyteczności publicznej położonych na terenie Gminy Jawor.

- Jawor staje się najlepszym miastem pod słońcem, szczególnie teraz w kontekście nowo utworzonego Klastra Mądrej Energii. Przygotowałem wraz z moim zespołem miejski teren inwestycyjny dla potencjalnych inwestorów związanych z OZE. Zostały przygotowane miejscowe plany oraz nasze analizy. Powstała oferta, którą skutecznie przyciągnęliśmy inwestora. Mamy silnego partnera w postaci zgorzeleckiego Klastra Energii. Po dużych inwestycjach m.in. Mercedesa mamy już w tym doświadczenie. Razem osiągniemy cel, który stworzy możliwość dla Jawora, aby uliczne lampy czy szkoły były zasilane z zielonej energii. Nie stoimy biernie, lecz sami szukamy dobrych i nowoczesnych rozwiązań. Razem uwolnimy energię naszego miasta, tworząc zupełnie nowe standardy w przestrzeni polskich miast. – podkreśla Emilian Bera, burmistrz Jawora.

Teren inwestycji będzie ogrodzony i wyposażony w system monitoringu (nadzór prowadzony będzie za pomocą automatycznego systemu sterowania, umożliwiającego kontrolę i regulację parametrów pracy farmy). Na realizowany przez OZE Holding projekt składać się będą m.in. takie elementy jak: konstrukcja wsporcza, panele fotowoltaiczne, falowniki, instalacja kablowa niskiego napięcia (NN), kontenerowe stacje transformatorowe, droga dojazdowa, ogrodzenie, itp. Planuje się zastosowanie transformatorów suchych żywicznych lub olejowych, które będą wyposażone w szczelne misy zabezpieczające przed ewentualnym wyciekiem oleju. Maksymalna wysokość konstrukcji montażowych wraz z panelami wyniesie od 3 do 4 metrów.

Jak zaznaczył w postanowieniu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu:

- Na etapie eksploatacji przedsięwzięcia nie przewiduje się oddziaływania na środowisko. Funkcjonowanie elektrowni fotowoltaicznej nie powinno powodować ponadnormatywnej emisji hałasu oraz pola elektromagnetycznego. Elektrownia fotowoltaiczna nie będzie wymagała systemu chłodzenia. Do mycia powierzchni paneli fotowoltaicznych wykorzystana zostanie zdemineralizowana woda (bez użycia środków chemicznych). Woda dostarczana będzie za pomocą beczkowozów. Odpady wytworzone na etapie eksploatacji przedsięwzięcia związane m.in. z prowadzeniem prac serwisowych będą odbierane z terenu inwestycji i przekazywane uprawnionym podmiotom - napisano w postanowieniu RDOŚ we Wrocławiu.

Ani realizacja, ani eksploatacja elektrowni fotowoltaicznej nie stanowią ryzyka wystąpienia awarii (instalacja będzie monitorowana, ewentualne usterki będą usuwane na bieżąco). Nie powinny też wpłynąć znacząco na zmiany klimatu ani na środowisko naturalne, najbliżej położony obszar chroniony: Zespół przyrodniczo krajobrazowy Dolina Uszewicy znajduje się w odległości ok. 4 km, natomiast najbliższy obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Góry i Pogórze Kaczawskie zlokalizowany jest w odległości ok. 6,5 km. Dodatkowo w zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia nie znajdują się korytarze ekologiczne.

W ocenie oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia uwzględniono również wpływ planowanej do realizacji elektrowni słonecznej na walory krajobrazowe.

- Biorąc pod uwag skalę i lokalizację inwestycji, przy zachowaniu istniejącego szpaleru drzew, nie powinna ona wpływać na krajobraz - stwierdził w wydanym postanowieniu dyrektor RDOŚ we Wrocławiu.

Źródło: Smart Gmina

Black Friday - Świadomość klientów rośnie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie