W Bistro N°22 pojawiło się nowe zimowe menu jakiego nie było do tej pory w Legnicy [ZDJĘCIA]

OZ
Zima to czas, kiedy na stole królują potrawy, które nie tylko dostarczają organizmowi niezbędnej dawki energii, ale przede wszystkim mają prawdziwie rozgrzewającą moc. Dlatego Bistro N°22 w Legnicy przygotowało nowe sezonowe menu, w którym każdy zmarznięty wędrowiec znajdzie coś dla siebie.

Nowości w zimowym menu

W nowej karcie pojawiły się dania, które są popularne w innych rejonach świata, ale do tej pory trudno było ich skosztować w Legnicy. W Bistro N°22 będziecie mogli spróbować m.in. tortellaci, czyli włoskich pierogów z borowikami, aż trzech rodzajów ramenu – japońskiej potrawy będącej połączeniem zupy i drugiego dania, boeuf bourguignon – steku wołowego podawanego z warzywami w winie czy labraksa, czyli okonia morskiego.

W nowym menu znalazły się także carpaccio z buraka, wątróbka na chałce, wątróbka duszona z cebulką, kurczak w panko, filetowane udko kurczaka z frytkami z batatów oraz tradycyjna włoska carbonara. Natomiast osoby, które odwiedzą Bistro N°22, żeby po prostu spędzić czas w miłej atmosferze mogą zamówić deskę serów oraz lampkę wina. Szef kuchni poleca także na deser flambirowane banany.

Ramen w trzech wersjach

Ta japońska potrawa cieszy się ostatnio ogromnym powodzeniem, zwłaszcza zimą. Jest to ciekawe połączenie gorącego bulionu, przypominającego nieco nasz polski rosół, z makaronem i dodatkami, które raczej kojarzą się nam z drugim daniem. I o to właśnie chodzi – ramen to bowiem dwie potrawy serwowane w jednej misce. To typowe japońskie danie, dlatego przygotowywany jest również ze składników charakterystycznych dla kuchni wschodniej.

Teraz mamy kartę zimową, dlatego staramy się, żeby dania były treściwe i rozgrzewające. Stąd pomysł na rameny, które do tej pory trudno było dostać w Legnicy, a jest to danie popularne na całym świecie. Ramen można porównać do naszego polskiego rosołu. Główną różnicą jest to, że bulion, będący podstawą naszego ramenu, przygotowujemy z dodatkiem bulionu dashi, który składa się z bonito oraz wodorostów kombu – mówi Dariusz Kamiński, szef kuchni Bistro N°22.

W Bistro N°22 goście mają do wyboru aż trzy rodzaje ramenu: Miso Ramen, Tantanmen Ramen i Curry Ramen.

Więcej informacji na temat menu można znaleźć na stronie:

https://www.facebook.com/Bistro-N22-287473398628307

Ferrari na aukcji dla WOŚP

Wideo

Materiał oryginalny: W Bistro N°22 pojawiło się nowe zimowe menu jakiego nie było do tej pory w Legnicy [ZDJĘCIA] - Legnica Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie