Uczą o zrównoważonym rozwoju w wyjątkowych salach

Materiał informacyjny Uniwersytetu WSB Merito Wrocław
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu, budynek G przy ul. Fabrycznej 14G
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu, budynek G przy ul. Fabrycznej 14G
Wrocławska uczelnia wraz z partnerami podjęła temat kształcenia w obszarze zrównoważonego rozwoju. Na Uniwersytecie WSB Merito otwarto specjalne sale dydaktyczne, wyposażone tak, by uświadamiać konieczność dbania o przyszłość planety i kolejnych pokoleń. Nietypowe wnętrza akademickie, w tym kartonowe meble, mają łamać schematy myślenia i skłaniać do refleksji.

Zrównoważony rozwój oznacza, że jako cywilizacja powinniśmy rozwijać się w taki sposób, aby odpowiadać na potrzeby współczesnych ludzi bez ograniczania przyszłym pokoleniom możliwości zaspokajania ich potrzeb. Dotyczy to szeregu obszarów ujętych w 2015 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych w liście 17 celów zrównoważonego rozwoju, które powinny być osiągnięte do 2030 roku.

Uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie sal dydaktycznych zrównoważonego rozwoju. Od lewej: Agata Natalli zastępca kanclerza Uniwersytetu WSB Merito, Konrad Kaptur specjalista ds. kreowania wizerunku i HRM specialist w Dr. Schumacher, dr Katarzyna Kulig-Moskwa pełnomocnik rektora ds. zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie WSB Merito, Justyna Stanek manager CSR w Dr. Schumacher, prof. Marian Noga dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem na Uniwersytecie WSB Merito, Jan Eberhardt prezes zarządu BASF Catalysts Polska, Katarzyna Cabaj employer branding & CSR specialist w BASF Catalysts Polska, Paweł Hawryszczak dyrektor HR w Travelplanet.pl.

- Czas ucieka, jeśli chcemy, aby przyszłość była szczęśliwa dla planety i jej mieszkańców – a to przecież będą nasze dzieci, wnuki i ich następcy, musimy wyjść ze sfery rozważań i zacząć działać. Domeną uczelni jest kształcenie, inspirowanie, współpraca i innowacyjność. Chcemy to wykorzystać na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez wpływ jaki mamy na naszą społeczność, a ta jest niemała, bo liczy 20 tys. studentów, setki pracowników administracyjnych i wykładowców oraz nasze otoczenie – partnerów i gości, w tym odwiedzających nas uczniów dolnośląskich szkół średnich. Zrównoważony rozwój wpisaliśmy w strategię rozwoju naszej uczelni i konsekwentnie ją realizujemy. Korzystamy z prądu, który wytwarzają panele słoneczne na dachach kampusu, kładziemy nacisk na segregację odpadów, korzystamy ze źródełek wody pitnej, w które wyposażyliśmy nasz najnowszy budynek, ograniczamy wydruki, eksperymentujemy z łąką kwietną na kampusie. Sale dydaktyczne o tematyce zrównoważonego rozwoju to nasz kolejny projekt na rzecz edukacji, współtworzony z naszymi partnerami biznesowymi – relacjonuje Agata Natalli, zastępca kanclerza na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Uczelnia ideą utworzenia sal dydaktycznych, których zadaniem jest zwrócenie uwagi na zagadnienia zrównoważonego rozwoju, podzieliła się z partnerami i zaprosiła ich do współpracy. Zaproszenie przyjęły firmy - Travelplanet.pl SA, BASF Catalysts Polska sp. z o.o. i Dr. Schumacher sp. z o.o. W efekcie powstały trzy sale, których wyposażenie łamie akademickie schematy, a każda ma swojego biznesowego opiekuna, który za pośrednictwem wnętrza zwraca uwagę na inne aspekty dbania o środowisko.

Meble z kartonu symbolizują konieczność dbania o zasoby

W sali wyposażonej przez Travelplanet.pl znalazły się stoły, krzesła oraz biurko wykonane z kartonu. Ponad 80% włókna roślinnego, z którego zrobiono kartonowe meble pochodzi z odzysku, a każdy mebel może w razie uszkodzenia być poddany recyklingowi i zostać w 100% przetworzony. Meble są wygodne i efektowne, ale wymagają uwagi w użytkowaniu podczas zajęć – rysowanie po nich, spożywanie przy nich napojów i posiłków może je uszkodzić.

- Te meble w szczególny sposób zwracają uwagę na konieczność dbania o zasoby. Są dobrem wspólnym, z którego będzie korzystać wielu studentów. Opracowaliśmy więc regulamin sali, czyli zasady, na jakich możemy z tego dobra korzystać do realizacji naszych celów – nauki, prowadzenia zajęć, spotkań. W ten sposób chcemy pokazać, że o wspólne zasoby trzeba dbać i dostosowywać się do warunków, jakie one tworzą i w jakich występują. Na uczelni jest to sala dydaktyczna, ale poza murami uczelni może to być łąka, rzeka, las, złoża surowców itd. Oddziałując na wyobraźnię i pokazując praktyczne aspekty, takie jak możliwości recyklingu, chcemy edukować studentów i kształtować w nich postawę świadomego, odpowiedzialnego użytkowania dóbr wspólnych – wyjaśnia dr Katarzyna Kulig-Moskwa, pełnomocnik rektora ds. zrównoważonego rozwoju.

Poszanowanie wspólnego dobra w miejscu, w którym ono występuje jest szczególnie ważne w obszarze turystyki. Dlatego firma Travelplanet.pl, która jest partnerem biznesowym kierunku studiów turystyka i rekreacja, przyłączyła się do pomysłu na tak nietypowe wyposażenie.

- Ludzie są z natury ciekawi i głodni doświadczeń, dlatego kochają podróże. Jednak w naszej branży obserwujemy też, jak ważne jest zwracanie uwagi na świadome podróżowanie. Turyści powinni zapoznawać się z informacjami o miejscach, do których się udają, aby poszerzać wiedzę i uszanować mieszkańców oraz ich zwyczaje, nie zaszkodzić lokalnemu środowisku naturalnemu i uniknąć kłopotów poprzez np. sprowadzanie nielegalnych pamiątek. Zrównoważona turystyka to duże wyzwanie dla branży i samych turystów, ale wiemy, że trzeba ten trud podjąć – mówi Paweł Hawryszczak, dyrektor HR w Travelplanet.pl.

Czy chemia może być zrównoważona?

W sali zaprojektowanej przez firmę BASF Catalysts Polska dominują odcienie głębokiej zieleni i natury, grafika na ścianie przedstawia płuca złożone z dziesiątek drzew i roślin, które nawiązują do katalizatorów samochodowych pomagających w spełnianiu najsurowszych norm emisji, co przekłada się na jakość powietrza wokół nas. Również ta sala jest wyposażona w niestandardowe meble o organicznym, inspirowanym naturą kształcie, stoliki mogą funkcjonować pojedynczo lub łączyć się w wyspy, okręgi i gwiazdy. Tak wyposażona sala sprzyja pracy grupowej i pobudza kreatywność. Komfort nauki podnoszą ozdobne panele pochłaniające hałas, którymi wyłożona jest ściana. To produkt z recyklingu, powstały z przetworzonych butelek PET.

- Katalizator samochodowy jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych urządzeń w historii pomagających chronić powietrze, którym oddychamy – mówi Jan Eberhardt, prezes zarządu BASF Catalysts Polska. - Idea rozwoju z poszanowaniem zasobów naturalnych i ochrony naszej planety jest nam niezwykle bliska. W naszej działalności skupiamy się między innymi na dostarczaniu rozwiązań pomagających w kształtowaniu czystego transportu przyszłości. Jako lider innowacji staramy się jednocześnie aktywnie wspierać obszar edukacji dzieląc się naszą ekspertyzą i doświadczeniem. A jeśli edukacja uwzględnia także zrównoważony rozwój, robimy to tym chętniej - dodaje Jan Eberhardt.

Na inny aspekt wytwarzania wyrobów chemicznych zwraca uwagę firma Dr. Schumacher, producent środków dezynfekcyjnych i higienicznych. To grupa produktów, bez której nie mogłyby funkcjonować m.in. placówki medyczne, a więc kluczowe dla ludzkiego zdrowia. Sala objęta opieką firmy utrzymana jest w kolorach błękitu i zieleni, ma sprzyjać wyciszeniu poprzez nawiązanie do natury, ale stawia na funkcjonalność. Nie ma tu szkolnych ław, są za to krzesła z blatami, które dają możliwość dowolnej organizacji grupy studentów, w zależności od potrzeb zajęć. Biurko wykładowcy wykonane jest z rustykalnego drewna o pierwotnej formie, podobnie jak półki na ścianach, gdzie znalazły się żywe rośliny i lasy w słoiku. Motywem wiodącym są rośliny - od tapety w wielkie liście, po kompozycje roślinne w ramach, którymi udekorowano salę.

- Hasło przewodnie naszej firmy brzmi “Chronimy Twoje zdrowie”, a troska o zdrowie w różnych aspektach jest też treścią idei zrównoważonego rozwoju. W tym sensie nasze hasło doskonale się w tę ideę wpisuje. Podchodzimy do tematu CSR bardzo poważnie. Ograniczamy ilość plastiku, poddajemy makulaturę oraz folię recyklingowi, redukujemy ilość papieru używanego w biurach, a przy podejmowaniu decyzji o zaangażowaniu w projekty CSR bierzemy w pierwszej kolejności pod uwagę, czy są one spójne z szeroko rozumianą troską o zdrowie. Przykładem takiego działania jest akcja sadzenia drzew w okolicy Świeradowa Zdrój, którą zorganizowaliśmy we współpracy ze stowarzyszeniem Dotlenieni.org czy nasz udział w RakReatonie, ogólnopolskim wyzwaniu sportowo-charytatywnym odbywającym się we wrześniu, który jest Miesiącem Świadomości Nowotworów u Dzieci i Młodzieży, a podczas którego pozyskano 160 tys. złotych na leczenie małych pacjentów. Te akcje pomagają osiągać konkretne cele i mają walor popularyzacji wiedzy, dlatego w naszej sali na Uniwersytecie WSB Merito powiesiliśmy też plakat informujący o tych aktywnościach, aby były inspiracją dla innych - mówi Konrad Kaptur z firmy Dr. Schumacher.

Łamanie schematów ważne w edukacji

Zrównoważony rozwój nie jest łatwym tematem w realizacji, wymaga odwagi, wzbudza wiele dyskusji. Tym do czego dąży uczelnia, jest inicjowanie tego zagadnienia wśród studentów, skłanianie ich do refleksji nad potrzebami współczesnego świata i wpływem dzisiejszych decyzji na przyszłość. Otwarte sale są jednym z wielu działań podejmowanych na Uniwersytecie WSB Merito w ramach realizacji strategii rozwoju uczelni w oparciu o idee zrównoważonego rozwoju. Uczelnia jest otwarta na współpracę z firmami i organizacjami, w tym obszarze i nie wyklucza otwarcia kolejnych tego typu sal lub części wspólnych.

- Te sale przełamują schematy, co jest bardzo ważne w procesie dydaktycznym, bo chcemy uczyć kreatywnego myślenia i szukania nowatorskich rozwiązań. Mówienie o zrównoważonym rozwoju, o którym musimy mówić głośno, jeśli zależy nam na przyszłości kolejnych pokoleń i planety, wymaga od nas, ludzi nowego podejścia i zdefiniowania zasobów. Tak nietypowo wyposażone sale skłaniają do refleksji, pokazują czym jest recykling, że można podejść inaczej do wyposażania pomieszczeń, nie tracąc ich funkcjonalności a nawet nadając nową. W ten sposób zwracamy uwagę na ważne zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem, łamiemy schemat i skłaniamy do nieszablonowego myślenia – mówi dr Katarzyna Kulig-Moskwa, pełnomocnik rektora ds. zrównoważonego rozwoju.

Sale zrównoważonego rozwoju zostały otwarte 24.11.2023 r. w budynku G Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu przy ul. Fabrycznej 14G. Więcej informacji na merito.pl/wroclaw

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uczą o zrównoważonym rozwoju w wyjątkowych salach - Gazeta Wrocławska

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto